ژیوارنامه

موزه گوگنهایم بیلبائو | معماری زیبا و پیشرفته این بنا در اسپانیا

موزه گوگنهایم نمونه‌ای از باشکوه ترین معماری قرن بیستم واقع در بیلبائو اسپانیا، در کنار رودخانه نرویون می‌باشد. که متعلق به بنیاد سلیمان آرگوگنهایم است.

معماری موزه گوگنهایم

این ساختمان توسط معمار مشهور کانادایی_ آمریکایی به نام فرانک گری طراحی و ساخته شده است.

فرانک‌گری با طراحی‌های خاص خودش که از اشکال و مواد جدید استفاده می‌کند، از موثرترین و مهمترین معماران جهان شناخته می‌شود.

معمار مشهور فیلیپ جانسون این اثر را “بزرگترین ساختمان دوران ما” توصیف کرده است و بسیاری از معماران نیز این بنا را تحسین و یا انتقاد کرده‌اند.

تحول در اقتصاد شهر بیلبائو

مساحت این موزه مدرن هنر ۲۴۰۰۰ متر مربع است ‌که معماری برجسته و طراحی نوآورانه آن توجه شما را جلب خواهد کرد.

این موزه با برگزاری بیش از صد نمایشگاه و بازدید بیش از ده میلیون نفر، بسیاری از افکار مردم درباره موزه‌ها را تغییر داد و باعث موفقیت عجیبی در اقتصاد بیلبائو گردید.

حتی شورای این منطقه بیان کرده است که هزینه‌ای که بازدیدکنندگان موزه گوگنهایم برای رستوران‌ها، مغازه‌ها، حمل و نقل و هتل‌ها خرج می‌کنند، بسیار بیشتر از هزینه ساخت این ساختمان است.

 طراحی و ساخت موزه گوگنهایم

دولت باسک در سال ۱۹۹۱ به بنیاد سلیمان آر پیشنهاد ساخت موزه گوگنهایم را در بندر بیلبائو (منبع اصلی درآمد شهر ) ارائه داد.

در واقع این موزه بخشی از یک طرح بزرگتر پیشرفته بود که هدف نوسازی و تجدید شهرک صنعتی را داشت.

دولت هزینه ساخت این طرح را تامین کرد و در عوض بنیاد سلیمان مدیریت موزه و برپایی نمایشگاه‌های موقت را پذیرفت.

در نهایت در اکتبر ماه سال ۱۹۹۷ موزه گوگنهایم به دست پادشاه خوان کارلوس اول اسپانیا بازگشایی شد و همزمان نمایشگاهی با ۲۵۰ اثر هنری دوران معاصر از هنرمندانی چون ماتیس، شاگال، میرو و پیکاسو در آنجا بر پا شد.

بلافاصله بعد از بازگشایی، این بنا تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری اسپانیا شد و میلیون‌ها بازدید کننده را به خود جذب کرد.

ساختمانی با چندین نمای متفاوت

اگر از قسمت بالا به شکل فلزی نمای بیرونی موزه گوگنهایم نگاه کنید، تقریبا گلی به چشم می‌آید.

اما از زمین بیشتر شبیه به کشتی با شیشه‌هایی شبیه به فلس ماهی به نظر می‌رسد و نماد زندگی صنعتی بندر بیلبائو در گذشته می‌باشد.

برای دریافت نور و واکنش نسبت به هوا و خورشید منحنی‌های بیرونی ساختمان از سنگ آهک و شیشه و تیتانیوم طراحی شده‌اند.

به دلیل پیچیدگی ریاضی، منحنی‌های پیچشی بنا با نرم افزار طراحی سه بعدی ساخته شده‌اند، که به راحتی محاسبات پیچیده را انجام می‌دهند.

یک دهلیز بزرگ و نورانی در مرکز سازماندهی ساختمان قرار دارد و فضای مربوط به نمایشگاه را در نوزده گالری توزیع می‌کند که بزرگترین گالری آن “آرسلور” نام دارد.

بخشی از این گالری‌ها از طرح متعامد کلاسیک پیروی می‌کنند که از فضای خارجی با سنگ آهک قابل تشخیص است‌.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.