ژیوارنامه

تاریخ چک را از قبل از میلاد مسیح تا قرن بیستم ورق بزنید

cezch
prague

قرن ششم میلادی

در این دوره، دو قبیله اسلاو در هر دو طرف رودخانه ولتاوا (Vltava) ساکن بودند. هنگامی که آوارهای کوچ نشین به آنجا حمله کردند و منطقه را تحت سلطه خود درآوردند، چک ها و زلیکانانی ها (Zlicanis) در کناره های خود قلعه های چوبی ساختند اما صلح آنها خیلی دوام نیاورد. با این حال، هنگامی که تاجر فرنگی سامو(Samo) هر دو قبیله اسلاو را متحد کرد، سرانجام آوارها رانده شدند.

4000 سال قبل از میلاد مسیح

قبل از ورود اسلاوها (Slavs) در مناطق خاصی از پراگ اقوام سلتیک و آلمانی ساکن بودند. نام بوهمیا از قبیله سلتیک به نام Boii گرفته شده که امروزه نیز برای قسمت غربی جمهوری چک استفاده می شود.

قرن نهم – قرن سیزدهم میلادی

پراگ بخشی از امپراتوری بزرگ کوتاه مدت موراویان بود، تا اینکه سرانجام چک از آن جدا شد. در حوالی سال 870 شاهزاده بوریوج (Borivoj) قلعه پراگ را ساخت. بلافاصله پس از این اقدام، اطراف قلعه به یک مرکز تجاری مهم تبدیل شد، جایی که بازرگانان از سراسر اروپا دور هم جمع میشدند.

در سال 1085 واتیسلاو دوم اولین پادشاه چک شد. در سال 1170 اولین پل سنگی (پل جوییش) بر روی رودخانه ولتاوا ساخته شد (که در سال 1342 فرو ریخت و یک پل جدید، پل چارلز در سال 1357 جای خود را گرفت). اوتاکار (Otakar) پادشاه شد و امتیازات سلطنتی را در Staré město یا شهر قدیمی اعطا کرد و در سال 1257 Malá Strana یا شهر کوچک توسط Otakar II به وجود آمد.

ژیوار سفیر نوین

قرن 14 – عصر طلایی

در سال 1310 امپراتور مقدس روم، جان لوکزامبورگ، پادشاه بوهمیا شد.

این شهر در قرن 14 تحت سلطنت سلسله لوکزامبورگ در زمان چارلز چهارم شکوفا شد، زیرا پراگ به یکی از بزرگترین و ثروتمندترین شهرهای اروپا تبدیل شد. در این دوره Hradčany در حدود سال 1320 و در سال 1338 تالار Old Town تأسیس شدند.

در سال 1342 پل جوییش در سیل فرو ریخت که در سال 1357 پل چارلز جایگزین آن شد. در سال 1348 Nové město یا شهر جدید ایجاد شد و دانشگاه چارلز اولین دانشگاه در اروپای مرکزی تأسیس شد.

در سال 1355 چارلز چهارم به عنوان امپراتور مقدس انتخاب شد و پراگ پایتخت امپراتوری مقدس روم شد.

قرن شانزدهم – قانون هابسبورگ

در سال 1526 سلسله هابسبورگ بر پراگ حکومت کرد و قلعه پراگ بازسازی شد.

در سال 1575 رودولف دوم به عنوان امپراتور مقدس تاجگذاری شد. در این دوره  پراگ به عنوان مرکز علم و کیمیاگری تکامل یافت و “پراگ جادویی” لقب گرفت. در این مدت بسیاری از دانشمندان مشهور جذب پراگ شدند. همچنین به دنبال آتش سوزی در سال 1541، Hradčany و Malá Strana بازسازی شدند و بسیاری از معماری زیبا که هنوز هم باقی مانده اند، ساخته شدند.

قرن پانزدهم – انقلاب هوسیت

قرن پانزدهم با درگیری های مذهبی بین هوسیت (Hussite) و کلیسای کاتولیک روم در بوهمیا آغاز شد. این امر ناشی از جنبش اصلاحات کلیساییان هوس بود که سرانجام منجر به محکومیت وی و مرگ وی شد و واعظ هوسیت، Jan Zelivsky را به شورش تحریک کرد.

مشاوران کاتولیک از تالار شهر جدید به پایین پرتاب شدند و سپس پراگ توسط کمیته های خاص هوسیت اداره شد. بسیاری از بناهای تاریخی تخریب شده و قلعه پراگ نیز در این دوره آسیب دید.

قرن هجدهم

پراگ در سال 1784 تحت حکومت ژوزف دوم، به چهار منطقه مستقل شهری به نام های شهر قدیم (Staré město)، شهر کوچکتر (Malá Strana)، شهر جدید (Nové město) و Hradčany تقسیم شد. در این زمان جنبشی ناسیونالیستی چک با عنوان احیای ملی آغاز شد، که زبان، فرهنگ و هویت چک را دوباره زنده کرد.

ce

قرن هفدهم – عصر تاریکی

عصر تاریک در قرن هفدهم با اعتراضات و قیام از سال 1618 آغاز شد. دو نفر از اعضای شورای هابسبورگ و منشی آنها از قلعه پراگ به پایین پرتاب شدند. این اتفاق منجر به جنگ سی ساله شد و به بسیاری از قسمت های اروپا و به ویژه بوهمیا آسیب وارد شد و بسیاری از مردم جان خود را از دست دادند.

در سال 1620 نبرد کوه سفید رخ داد و پروتستان ها شکست خوردند که منجر به از دست دادن استقلال پراگ شد. ساکس ها پراگ را اشغال کردند و سوئدی ها در سال 1648 به Hradčany و Malá Strana نقل مکان کردند. مناطق دیگر آسیب دیدند و جمعیت شهر بیش از 50٪ کاهش یافت.

1
Tomáš Garrigue Masaryk

در سال 1946 کمونیستها (KSC) به حزب غالب تبدیل شدند و با سایر احزاب سوسیالیست دولت ائتلافی تشکیل دادند. در سال 1948 کمونیست ها قدرت را به دست گرفتند و بسیاری از دموکراتها از کشور گریختند.

در دهه 1950 کشور سرکوب و انحطاط شدیدی را تجربه کرد، شیوه های استالین که توسط KSC (حزب کمونیست چکسلواکی) اتخاذ شد بیش از هر چیز آسیب زننده بود. سرانجام مسئولین KSC اعدام شدند.

در 17 نوامبر 1989 انقلاب مخملی در پراگ آغاز شد که به کومونیسم پایان داد و در نتیجه چکسلواکی به کشوری دموکراتیک تبدیل شد. در ژانویه 1990 اولین انتخابات دموکراتیک انجام شد و واکلاو هاول (Václav Havel) به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

قرن نوزدهم – انقلاب صنعتی

  • انقلاب صنعتی در پراگ رونق گرفت. در این دوره صنایع زیادی تأسیس شد.
  • در سال 1845 راه آهن راه اندازی شد که وین را به پراگ متصل می کرد.
  • در سال 1850 Josefov به عنوان یکی از مراکز تاریخی پراگ شناخته شد. تئاتر ملی در سال 1868 افتتاح شد و در سال 1890 موزه ملی تأسیس شد. این شهر همچنین افزایش جمعیت را تجربه می کرد.

قرن بیستم

  • پراگ پس از سقوط امپراتوری اتریش- مجارستان در سال 1918 به پایتخت چکسلواکی مستقل تبدیل شد. قلعه پراگ محلی برای اولین رئیس جمهور چکسلواکی، توماس گاریگ ماساریک (Tomáš Garrigue Masaryk) شد.
  • در بین جنگ جهانی اول و دوم، پراگ به پاریس نزدیکتر شد. در طول جنگ جهانی دوم (1939 – 1945)، پراگ توسط آلمان نازی اشغال شد.
  • پس از جنگ، چکسلواکی مجدداً به عنوان یک کشور مستقل تاسیس شد و آلمان های سودیت (Sudeten) را بیرون راندند و به آلمان و اتریش بازگرداندند.
2
واکلاو هاول

در اول ژانویه 1993 چکسلواکی به دو کشور مستقل اسلواکی و جمهوری چک تقسیم شد. پراگ پایتخت جمهوری چک شد.

روابط چک با آلمان و اتریش در سال 2000 به دلیل امتناع چک از حذف نیروگاه هسته ای در جنوب بوهمیا متشنج بود. همچنین، برکناری سودنت های آلمان پس از جنگ جهانی دوم، سلب تابعیت چکسلواکی همچنان یک مسئله است. علی رغم عذرخواهی سیاسی، طبق قانون بازهم سودنت های آلمان از مطالبه مجدد داراییهای خود جلوگیری می کنند.

واکلاو هاول در ژانویه 1993 به عنوان اولین رئیس جمهور جمهوری چک انتخاب شد. سپس مجدداً در ژانویه 1998-2003 واکلاو هاول با اختلاف یک رای مجددا به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

  • وکلاو کلاوس (Vaclav Klaus) (جناح راست) در سال 2003 دومین رئیس جمهور چک شد و در سال 2008 نیز مجدداً انتخاب شد.
  • در سال 1999 جمهوری چک به ناتو پیوست و در سال 2002 به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا تأیید شد. در 1 می 2004  جمهوری چک توسط اتحادیه اروپا پذیرفته شد.
  • در سال 2002 به دلیل سیل گسترده در پراگ بسیاری از ساختمانها و سیستم حمل و نقل زیرزمینی آسیب دیدند.
  • پیشنهاد پراگ برای بازی های المپیک تابستانی 2016 یک پیشنهاد ناموفق بود. در سال 2009 به دلیل رکود جهانی، پراگ نام خود را از پیشنهاد بازی های المپیک تابستانی 2020 پس گرفت.
7

این بود خلاصه ای کوتاه از تاریخ کشور جمهوری چک از 4000 سال قبل از میلاد مسیح تا قرن بیستم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.