ژیوارنامه

محافظت ژنرال نازی از پاریس

پاریس

پاریس تاریخ پیچیده ای دارد. از نشانه های مشهور بیشمار آن مانند گنبدهای سفید سکره کور Sacré-Cœur گرفته تا بنای سیاه تور دو مونپارناس (Tour de Montparnasse)، همگی یادآور دوره های مختلف و حاکمانی است که آثاری از خود برجای گذاشته اند. در این مقاله سعی داریم چندتا از وقایع اصلی که تاریخ این شهر را رقم زده است و پاریس را به آنچه که امروزه هست، تبدیل کرده است را عنوان می کنیم.

پاریس 1

نام پاریس از کجا اومده؟

پاریسی ها از قبایل زیر شاخه سلتیک سنونز (Celtic Senones) بودند و آنها در سالهای بین 250 تا 225 قبل از میلاد خود را در جزیره ایل لا سیته، یکی از جزایر طبیعی باقی مانده در امتداد رود سن مستقر کردند.

در 52 سال قبل از میلاد، ارتش روم، پاریسی را شکست داد و یک شهر گالو- رومی تأسیس کرد که ابتدا آن را لوتیا (Lutetia) می نامیدند. با سقوط امپراتوری روم غربی در سال 476 میلادی، این شهر بیشتر به عنوان Parisius نامیده میشد، نامی که با ترجمه از لاتین به فرانسوی به پاریس تبدیل شد.

اولین پادشاه فرانسه چه کسی بود؟

کلوویس اول (حدود 466-511 میلادی) اولین پادشاه فرانسه بود. وی چندین قبیله فرانک را که در سرزمینهایی که اکنون بخشی از فرانسه امروزی است تشکیل داد و آنها را متحد کرد و سیستم سرداران محلی را از بین برد و آنها را تحت یک حاکم واحد گرد آورد.

وی با بیش از 200 سال سلطنت، سلسله ای را بنیان نهاد که به مروینگین معروف شد. وی به طور گسترده ای به عنوان یک تاکتیک باهوش نظامی شناخته شد و توانست در سال 486 کنترل یک کشور کوچک را در استان گال (Gaul)، روم غربی در شمال فرانسه را به دست آورد. از آنجا، سرزمین های او به سرعت گسترش یافت و وی پاریس را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد.

پاریس 3
پاریس 2

کلیسای Notre-Dame چه زمانی ساخته شد؟

بنای باشکوه پاریس، که با نام فرانسوی آن Notre-Dame شناخته می شود، یکی از مشهورترین کلیساهای جامع در جهان و یکی از بهترین نمونه های معماری گوتیک قرون وسطایی فرانسه است. ساخت و ساز در سال 1163 در زمان پادشاهی لوئی هفتم آغاز شد و در حدود سال 1260 به پایان رسید.

کلیسای جامع کاملاً نمونه ای از سبک این دوره است که با معرفی عناصر گوتیک، از جمله قوس های نوک تیز، طاقهای دنده ای و … به کلی ساختار معماری به سبک رومانسک را شکست. این سبک که از فرانسه آغاز می شود، در قرون 12 و 13 در سراسر قاره گسترش یافت و به مدت 400 سال سلایق معماری اروپایی را تحت سلطه خود قرار داد.

چرا پاریس را “شهر نور” می نامند؟

پاریس اغلب “شهر نور” نامیده می شود نه تنها به این دلیل که یکی از اولین شهرهای اروپایی است که روشنایی گسترده ای با انرژی گاز را نصب کرده بلکه این شهر مرکز روشنگری اروپا در اواسط قرن هجدهم بود. دوره ای که با انفجار ایده های انقلابی جدید در مورد روابط مردم با جهان اطرافشان، با خدا و دولت مشخص شد.

دورانی بود که در آن فلاسفه، نویسندگان و اندیشمندان بر تقدم منطق و علم بر دین تأکید داشتند. آنها ایده سلطنت مطلق و حق الهی پادشاهان را زیر سال بردند و مفهوم آزادی فردی و آرمان هایی مانند آزادی بیان را ترویج کردند.

این جنبش با هدایت اندیشمندان فرانسوی مانند دنیس دیدرو، ولتر و همچنین ژان ژاک روسو (متولد سوئیس)، همه چیز جوانب از هنر و علوم گرفته تا اقتصاد را پوشش می داد اما بیشتر به سیاست توجه داشت. ایده هایی که در این دوره “روشن” ظهور کردند، بیشتر زمینه های فکری انقلاب فرانسه و همچنین بنیان ایالات متحده را فراهم کردند.

ژیوار سفیر نوین

چرا انقلاب فرانسه رخ داد؟

در اواخر قرن هجدهم تعدادی از عوامل در افزایش نارضایتی در بین طبقات پایین فرانسه نقش داشتند. نارضایتی ها تا حدی ناشی از امتیازاتی بود که اشراف و روحانیون کاتولیک از آن بهره مند بودند، بدهی دولت، طرح های مالیاتی نامطبوع و مجموعه برداشت های بد. به همین دلیل عموم مردم درتلاش برای دستیابی به حقوق سیاسی و اجتماعی علیه سلطنت برخاستند.

در 14 ژوئیه 1789 غیرنظامیان فرانسوی به زندان باستیل در پاریس حمله کردند و این آغاز انقلاب بود. به دنبال این واقعه، هنگامی که مردم در اعتراض به این سیستم به خیابان ها آمدند، اعمال خشونت از پایتخت در سراسر کشور گسترش یافت. ده سال خونریزی و بی ثباتی به دنبال آن، مرگ هزاران نفر، صرف هرینه زیاد و در نهایت پایان داد به سلطنت مطلق پادشاه لوئی شانزدهم!

پیامدهای شگرف انقلاب فرانسه در همه جوانب از جمله سیاست، تأثیرات آن در اروپا و… نفوذ کرد و باعث شد که یکی از مهمترین لحظات تاریخی فرانسه رقم بخورد،  که البته شهر پاریس در مرکز آن قرار داشت.

nepelon

چه موقع ناپلئون بناپارت امپراتور شد؟

ناپلئون بناپارت در سال 1804 نقش امپراتور فرانسه را بر عهده گرفت و تا سال 1814 این کشور را هدایت کرد. کمک های رهبر ارتش به این کشور بی شمار است و امروز نیز در فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار است.

تحت نظر ناپلئون، کد ناپلئونی که پایه و اساس قانون فرانسه را بنا نهاد، ایجاد شد و شاهنشاه به محبوبیت آموزش کمک کرد ، آزادی مذهبی را تشویق کرد و فرانسه را از فرسایش اقتصادی نجات داد. از دیگر دستاوردهای قابل توجه ناپلئون ساخت گسترده صنایع و زیرساخت ها در فرانسه، مالیات عادلانه تر و کد تجاری جدید بود. اما تنها در کشور او نبود که دیدگاههای لیبرال او گسترش یافت، بلکه پیروزی های متعددی که توسط ارتش اطلاعات و جاه طلبی ناپلئون رهبری می شد، باعث انتشار ایده های او در سراسر اروپا شد.

پارییس

پاریس در طول جنگ جهانی دوم

در پایان دهه 1930 فرانسه بار دیگر در جنگ با آلمان بود و در سپتامبر 1939 در واکنش به حمله هیتلر به لهستان در کنار انگلیس اعلام جنگ کرد. هشت ماه بعد، نیروهای آلمان به فرانسه حمله کردند و ارتش آن را شکست دادند و دولت فرانسه در ژوئن 1940 از پاریس به ویشی گریخت. (دولت ویشی با نازی ها از سال 1942 همکاری کرد) پاریس خیلی سریع توسط سربازان آلمانی اشغال شد و برای کسانی که در پاریس زندگی می کردند مقررات منع رفت و آمد شدید اعمال شد و سهمیه بندی مخصوصاً برای اقلام ضروری مانند غذا و زغال سنگ برقرار شد.

pariiis

و سرانجام آزادی پاریس از اشغال نازی ها

در آگوست 1944 مقاومت فرانسه علیه نازی ها برای آزادسازی پاریس جنگید و در 25 آگوست، مبارزان مقاومت فرانسه و نیروهای آمریکایی موفق به آزادسازی شهر شدند. اما در این هنگام بود که پاریس با یکی از بزرگترین تهدیدهای خود در جنگ جهانی دوم روبرو شد: هیتلر دستور تخریب و سوزاندن پایتخت فرانسه را که قبلاً تحت پوشش دینامیت و مواد منفجره قرار داشت، داد.

خوشبختانه ژنرال نازی دیتریش فون چولتیتز (Dietrich von Choltitz) در دوران حکومت خود چنان محبت و علاقه ای به شهر پاریس داشت که وی از فرماندهی امتناع ورزید و سرانجام تسلیم مقاومت فرانسه شد و از ساختارهای پاریس در برابر مرگبارترین جنگ تاریخ معاصر محافظت کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.