مجله فرانسه

تاریخ فرانسه و پاریس | وقایعی درباره تاریخ فرانسه که شاید از آن‌ها خبر نداشته باشید

تاریخ فرانسه و پاریس

در بیشتر از دو هزار سال پیش در پاریس جنگ‌ها و مشکلات بسیار زیادی اتفاق افتاد. بعدازاین اتفاق‌ها پاریس به شهری پرعظمت و باشکوه تبدیل شد و مردمان آن به دوستداران فرهنگ و هنر تبدیل شدند. بااینکه درگذشته پادشاهانی چون لویی چهاردهم و ناپلئون بناپارت در پاریس حکمرانی کرده‌اند و انقلاب کبیر فرانسه و جنب با نازی‌ها و اشغال گری آن‌ها در این شهر اتفاق افتاد هنوز که هنوز است این شهر پابرجا مانده است. بهترین تورهای فرانسه را نیز مطالعه نمایید.

 

تاریخ فرانسه و پاریس

سلت ها و رومی‌ها چگونه شهر پاریس را ساختند؟

پاریس دقیقاً معلوم نیست که چطور به وجود آمده است اما بیشتر تاریخ نویسان معتقدند که قبیله سلت ها که به «پاریزی» معروف بودند در قرن سوم قبل از میلاد دهکده‌هایی برای ماهیگیری در این شهر ساختند. رومی‌ها بعدازاینکه در سلسله جنگ‌های هشت‌ساله ژولیوس سزار با گال ها پیروز شدند توانستند منطقه را تصرف کنند. بلافاصله شهری جدید به نام لوتچیا را ساختند که ساختمان‌های اصلی آن حمام، تئاتر و آمفی‌تئاتر داشت که در نزدیکی یک رودخانه واقع‌شده بود که امروزه آن محل به نام پانتئون معروف است. حتی می‌توانید بقایای این ساختمان‌ها را در این محل مشاهده کنید. تور اقتصادی پاریس را بخرید.

بااینکه لوتچیا مرکز استان نبود اما با جمعیت 8 هزارنفری‌اش به یک شهر پررونق تبدیل‌شده بود؛ اما به خاطر حمله‌های فرانک‌ها و قبیله‌های ژرمن در قرن سوم میلادی به‌جز یک زمین سوخته چیزی دیگر از این شهر باقی نماند و ساکنین این شهر مجبور شدند به جزیره مرکزی که به ایل دو لا سیته معروف بود مهاجرت کنند. همچنین آن‌ها برای دفاع از خود دیوارهایی بزرگ از سنگ را ساختند. این شهر تا اواخر قرن پنجم میلادی وجود داشت به‌طور شگفت‌انگیزی به لطف یک مرد مقدس به نام حامی و پشتیبان این شهر حساب می‌شد از آتیلا و هون ها جان سالم به دربرد اما سرانجام توسط حمله فرانک‌ها به‌طور کل با خاک یکسان شد. دانستنی‌های جالب درباره جغرافیای کشور فرانسه و شهر پاریس را بدانید!!!

 

تاریخ فرانسه و پاریس

پاریس در قرون‌وسطی چگونه به پایتخت فرانسه تبدیل شد؟

یکی از اشخاص مهم تاریخ پاریس، کلوویس اول بود که شاه فرانک‌ها به‌حساب می‌آمد. او اولین رهبری بود که باعث مردم متحد شوند تا فرانسه‌ای که امروز می‌بینم به وجود بیاید. کلوویس مسیحیت را به‌عنوان مذهب خود و پاریس را به‌عنوان پایتخت فرانسه انتخاب کرد. به کمک شاه‌های فرانک شهر پاریس توسعه داده شد و بناهای بزرگی مثل صومعه سن ژرمن دپره و عبادتگاه سن دونی در این شهر بنا شدند. شهر پاریس بااینکه مجموعه‌ای از روستاهای مجزا در کناره جزیره مرکزی بود، در نیمه دوم قرن نهم خیلی ضعیف بود و همیشه وایکینگ‌ها که در مناطق شمالی و شمال غربی حکومت می‌کردند پاریس موردحمله و آزار و اذیت قرار می‌دادند.

جنگ و مرگ در عصر تاریکی، بیماری که بیشتر مردم پاریس را کشت

در جنگ‌های صدساله از سال 1337 تا 1453 بیمار مرگ سیاه که به طاعون معروف بود بیشتر از یک‌سوم جمعیت شهر پاریس را روانه قبرستان کرد و باعث شورش و تنش‌های سیاسی در این شهر شد. در سال 1420 میلادی دوک‌های یورگاندی به کمک انگلستان پاریس را گرفتند. بعد از دو سال آنری ششم را که نوزاد به سلطنت منسوب کردند. آنری بعد از ده سال در شهر نوتردام تاج‌گذاری کرد. در همان دوران یک دختر هفده‌ساله روستایی به نام ژان دارک مدعی فرانسه را متقاعد کرد که می‌تواند انگلیسی‌ها را از فرانسه بیرون کند و باعث شود او به تاج‌وتخت دست پیدا کند او بعدازاینکه ارتش فرانسه را دوباره متحد کرد انگلیسی‌ها را در شمال اورلئان شکست داد و در رس تاج را بر سر گذاشت؛ اما ژان نتوانست پاریس را پس بگیرد و در سال 1430 به جرم جادوگری محکوم شد و در آتش او را سوزاندند.

نوتردام چه زمانی ساخته شد؟

بانوی باشکوه پارس که بیشتر با نام فرانسوی اش، نوتردام شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین کلیساهای جامع جهان و یکی از بهترین نمونه‌های معماری گوتیک فرانسه در قرون وسطی است. ساخت و ساز در سال 1163 در زمان سلطنت لویی هفتم آغاز شد و در حدود سال 1260 به پایان رسید. کلیسای جامع سبک این دوره را کاملاً نشان می‌دهد، که قرارداد رومی را برای معرفی عناصر گوتیک، از جمله طاق های نوک تیز، طاق های آجدار و تکیه گاه های پرنده، شکست. این سبک که در فرانسه سرچشمه می‌گیرد، در قرن های 12 و 13 در سراسر قاره گسترش یافت و به مدت 400 سال بر سلیقه های معماری اروپا تسلط یافت.

تاریخ فرانسه و پاریس

انقلاب پاریس چگونه شکل گرفت و در چه زمانی اتفاق افتاد؟

در دوران عصر روشنگری دربار سلطنتی از ورسای به پارس آمد و این شهر عملاً به مرکز اروپا تبدیل شد؛ اما شرایط اقتصادی و اجتماعی جدید پاریس اصلاً با سلطنت و نیازهای کشور سازگار نبود. در اواخر دهه 1780 لویی شانزدهم که پادشاهی سست‌عنصر بود و ملکه اتریشی‌اش باعث منزوی شدن تمام بخش‌های جامعه شده بودند. زمانی که آن‌ها تلاش کردند که با اصلاح‌طلب‌ها در مجمع نخبگان مقابله کنند، مردم به خیابان‌های پاریس آمدند و به انبار مهمات و اسلحه آنولید حمله کردند و نزدیک سی‌ودو هزار عدد تفنگ را برداشتند و با جمله به زندان باستیل باعث انقلاب فرانسه شدند. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

تاریخ فرانسه و پاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.