ژیوارنامه

آنچه که از سرگذشت موزه لوور نمی دانید! + ویدیو

هر علاقمندی به سفر یا تاریخ و هنر قطعا موزه لوور را می‌شناسد و با آثار برجسته‌ای که در آن نگهداری می‌شوند آشناست و از اهمیت آن اطلاع کامل دارد. برای آنکه بیشتر با تاریخچه بنای لوور آشنا شویم و اینکه چطور به چنین موزه‌ای تبدیل شد، باید به قرن دوازده میلادی برگردیم، دوره‌ای که فیلیپ دوم پادشاه وقت فرانسه پاریس را که پایتخت حکومتی او نیز بود، به یکی از شهرهای پیشرو زمان خود تبدیل کرد. او دستور داد همه خیابانهای شهر را سنگفرش کنند ساخت کلیسای نیمه تمام نوتردام با پیگیری و حمایت او پس از حدود دویست سال به پایان رسید و افتتاح شد.

نوتردام
metro

ایستگاه مترو Palais Royal Musee Du Louvre

فلیپ دوم دانشگاهی در پاریس راه‌اندازی کرد و مهمتر از همه آنها در سمت شمال رودخانه سن یک دژ دفاعی ساخت که امروزه ما آن را به نام لوور می‌شناسیم.

اگر از خط مترو یک، یعنی خط زرد رنگ برای رفتن به موزه استفاده کنید و در ایستگاه پاله رویال موزه دو لوور Palais Royal Musee Du Louvre پیاده شوید در مسیری که به سمت ورودی موزه به زیر هرم می‌روید حتما می‌توانید استحکامات و پایه‌های بنای قرن دوازدهمی را ببینید.

با گذشت زمان شهر پاریس بزرگتر شد و قلعه قرون وسطایی لوور هم اهمیت پیدا کرد و با افزودن بخش‌هایی توسط شاهان مختلف گسترش یافت. تا اینکه در قرن 16 میلادی فرانسوای اول قلعه لوور را برای اقامت خاندان سلطنتی انتخاب کرد و این انتخاب شروع تعمیرات اساسی در بنای لوور بود و این سنت توسط شاهان پس از او نیز ادامه پیدا کرد.

در قرن 17 میلادی دست تقدیر برای عمارت لوور سرنوشت جدیدی را رقم زد. لوئی چهاردهم که از شورش های وقت و بی وقت نجیب زادگان به تنگ آمده بود تصمیم گرفت خانواده سلطنتی و همه اشراف به ورسای کوچ کنند تا بتواند به راحتی آنها را کنترل کند و بدین صورت، با نظارت فرهنگستان سلطنتی، لوور به محلی برای نگهداری، نمایش شکوه و عظمت خاندان بوربون‌ها و دیگر سلسه‌ها درآمد.

ژیوار سفیر نوین

بالاخره انقلاب کبیر فرانسه در 1789 میلادی اتفاق افتاد و تغییر و تحولات بسیاری را در فرانسه رقم زد شد و لوور نیز از این تغییرات بی نصیب نماند. مجلس موسسان تصمیم گرفت که لوور را به محلی برای نمایش شاهکارهای هنری تبدیل کند و فقط چند سال پس از انقلاب در 1793 لوور رسما به عنوان یک موزه برای بازدید عموم افتتاح شد.

با شروع کشور گشایی‌های ناپلئون اول و با توجه به علاقه او به تاریخ و هنر، به تعداد اشیای بی‌نظیر مجموعه که عموما غنایم و بعضا هدایای کشورهای دیگر بودند، اضافه می‌شد و تعداد اشیائی که توسط ناپلئون به موزه اهدا شد آنقدر زیاد بود که در دوره‌ای آن را به موزه ناپلئون تغییر نام دادند.

در سال 1871 جنبش کمونیستی در پاریس که در تاریخ آن را به نام کمون پاریس می‌شناسند به مقابله با حکومت قیام کردند. گرچه عمر این جنبش چند ماه بیشتر نبود اما توانستند در حالیکه مرکز حکومت در ورسای بود پاریس را در اختیار بگیرند.

لوور 4
لوور 3

طرفداران کمون که عموما مردم فقیر، گرسنه و خشمگین بودند به لوور حمله کردند و ضلع غربی لوور را که به کاخ تویلری معروف بود به آتش کشیده و با خاک یکسان کردند. در جنگ جهانی اول و دوم به طور معجزه آسایی و با همت و تلاش کسانی که به آثار هنری علاقمند بودند و تاریخ گذشتگان و حفظ آن برایشان از اهمیت بالایی برخوردار بود آثار و گنجینه لوور حفظ شده و آسیب جدی ندید.

و در سال 1989 به مناسبت دویستمین سالگرد انقلاب کبیر فرانسه به سفارش فرانسوا میتران رئیس جمهور وقت فرانسه یک هرم شیشه‌ای در محوطه اصلی موزه ساخته شده که با سه هرم کوچکتر احاطه شده که اکنون درب ورودی اصلی موزه است. معمار بنا یکی از معروفترین معماران سبک مدرنیسم به نام ای.ام.پای است. 

امروزه لوور در 4 طبقه میزبان برجسته ترین و باشکوه‌ترین آثار هنری و یکی از بزرگترین و غنی‌ترین موزه‌های دنیاست که سالانه میلیونها نفر از آن بازدید می‌کنند.

شاید فیلیپ دوم در زمانی که کلنگ ساخت قلعه را به زمین زد هرگز فکر نمی‌کرد که روزی آن قلعه دفاعی کوچک بتواند نقشی چنین مهم در دفاع از فرهنگ و هنر و تمدن بشر بازی کند و در این مقام از چنین جایگاه ارزشمندی برخودار شود.

آنچه که خواندید روایت سرگذشت لوور این موزه پرآوازه جهانی به قلم خانم آرین منصوری بود که به نحوی ساده و روان آن را به تحریر در آورده اند.

louvre 1

یک فکر در مورد “آنچه که از سرگذشت موزه لوور نمی دانید! + ویدیو

 1. خیلی عالی بود

  1. شیما رشیدی گفت:

   تشکر از همراهی شما

 2. […] آنچه که از سرگذشت موزه لوور نمی‎دانید! […]

 3. هادی ملک گفت:

  با سلام
  تاریخ موزه لوور بسیار زیبا و جامع بیان گردید که قطعا لطف دیدار از این موره زیبا را دو چندان می کند.
  سپاس فراوان از سرکار خانم آرین

  1. آیسان حقیقی گفت:

   سپاس از شما همراه گرامی.

 4. ملک گفت:

  مطلب به شکل خیلی خوبی، تاریخ لوور را توضیح داده است . برای همه مفید است چه آنها که لوور را دیده اند و در موردش خوانده اند، چه آنها که ندیده و نخوانده اند.
  متشکرم .

  1. آیسان حقیقی گفت:

   ما هم از شما متشکریم که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید.

 5. اعظم غلامي گفت:

  سلام،
  خانم آرين، توضيحات شما جامع و مفيد بود. موزه لوور قطعا از نظر ساختمان خود موزه و نيز آثاري كه در خود جاي داده ، حرف هاي زيادي براي گفتن داره. سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.