ژیوارنامه

کلیسای نوتردام مونترال | تاریخچه کلیسای قدیمی مونترال

کلیسای نوتردام مونترال

کلیسای نوتردام مونترال، کلیسایی در منطقه تاریخی این شهر قدیمی، در کبک کانادا می‌باشد. این کلیسا در خیابان 110 نوتردام غربی، در گوشه خیابان سنت سولپیس واقع شده است.

برای دیدن این کشور زیبا، نیاز به اخذ ویزای مالتیپل توریستی کانادا دارید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

سرگذشت کلیسای نوتردام مونترال

کلیسای نوتردام مونترال کلیسای مادر این شهر می‌باشد و اولین کلیسای سبک گوتیک در کانادا بود. تاریخ آن از زمان تاسیس آن توسط سولپیسیان مشخص شده است و از تاریخ مونترال جدایی‌ناپذیر می‌باشد. از ریشه‌های کاتولیک و پیوند ابدی بین هنر و دین صحبت می‌کند. سبک باسیلیکا توسط چندین محله تقلید شد و نقطه عطفی در سنت معماری مذهبی بود.

این بنا در سال 1982 توسط پاپ ژان پل دوم به درجه کلیسای کوچک ارتقا یافت و در سال 1989 به‌عنوان یک مکان تاریخی ملی کانادا تعیین شد. اهمیت مذهبی، تاریخی و هنری آن را به گنجینه‌ای از میراث کبک و یکی از پربازدیدترین مکان‌های مونترال تبدیل کرده است.

6 مکانی که در سفر به کانادا حتما باید آنها را ببینید | بهترین جاذبه‌های کانادا

اولین کلیسای نوتردام مونترال در سال 1672، مکان برای یک کلیسای سنگی در محور خیابان نوتردام انتخاب شد. کار ساخت‌وساز هزینه زیادی داشت و زمانی که کلیسای نوتردام در نهایت در سال 1683 افتتاح شد، به‌دلیل کمبود بودجه فاقد برج ناقوس یا نما بود. با وجود تمدیدها، کلیسا برای جماعت روبه‌رشد آن، بسیار کوچک شد. در سال 1819، کلیسا تنها توانست 3000 نفر از 15000 عبادت‌کننده خود را در خود جای دهد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                         تاریخچه کلیسای نوتردام پاریس را می‌دانید؟

در سال 1823، یک کمیته ساخت‌وساز پانزده نفره تشکیل شد که مسئول سازماندهی، جمع‌آوری کمک‌های مالی و انتخاب یک معمار برای طراحی کلیسایی بود که بتواند 8000 عبادت‌کننده را در خود جای دهد. برای انجام این کار، آنها یک معمار پروتستان نیویورکی به نام جیمز اودانل (1774-1830) را انتخاب کردند.

اودانل از سبک احیای گوتیک الهام گرفت که در آن زمان در اروپا و ایالات متحده آمریکا شکوفا شد. معماری کلیسای نوتردام جدید از دو برج نوتردام پاریس و کلیسای سنت سولپیس الهام گرفته شده است.

ساخت کلیسای نوتردام مونترال

علی‌رغم شرایط آب‌وهوایی که مانع از کار در زمستان می‌شد، ساخت‌وساز تنها 35 ماه از سال 1824 تا 1829 بین آوریل و اکتبر طول کشید. بااین‌حال، نصب برج‌های ناقوس بیش از ده سال طول کشید. اودانل در سال 1830 پس از گرویدن به کاتولیک درگذشت. سرداب او در زیر کلیسا است.

برج‌های دوقلوی کلیسای نوتردام مونترال

برج غربی در سال 1841 تکمیل شد و استقامت نام گرفت. از سال 1848 این مکان محل زندگی ناقوس معروف ژان باپتیست است که 10900 کیلوگرم وزن دارد و از انگلستان می‌آید. برج شرقی با نام اعتدال در سال 1843 تکمیل شد و یک کاریلون ده ناقوس از همان سازنده انگلیسی را در خود جای‌داده است.

بازسازی کلیسای نوتردام مونترال

کلیسای قدیمی نوتردام در سال 1830 به همراه برج آن در سال 1843 تخریب شد، زمانی که ساخت‌وساز دو برج کلیسای جدید به پایان رسید. کلیسای جدید روبروی محل قبلی می‌باشد. آثار کلیسای قدیمی هنوز روی زمین بین پارویس و میدان آرمس قابل‌مشاهده است.

در سال 1865، نمای کلیسا با نصب سه مجسمه بزرگ از سنت جوزف (قدیس حامی کانادا)، مریم باکره (قدیس حامی مونترال) و سنت جان باپتیست (قدیس حامی کبک) تکمیل شد. پنجره‌ای که در آن مکان مقدس فعلی با نور پس‌زمینه مراسم، جماعت را در طول مراسم عشای ربانی کور می‌کند. آخرین اثری که بورژو قبل از مرگ او در سال 1888 تولید کرد به نام منبر حقیقت بود. که یکی از برجسته‌ترین عناصر تزئینی در کلیسا است.

کلیسای نوتردام مونترال

از آن زمان تا کنون، از کلیسا تا باسیلیکا

نوتردام در جایی که ما اکنون مونترال قدیم می‌نامیم ریشه گرفت و بخشی از بزرگ‌ترین رویدادهای قرن 19 و 20 بود. پاپ ژان پل دوم کلیسای نوتردام را در 21 آوریل 1982 به درجه کلیسای کوچک ارتقا داد. این فرصتی بود برای شناخت اهمیت مذهبی، تاریخی و هنری کلیسای نوتردام مونترال، گنجینه‌ای از میراث کبک.

باتوجه‌به اهمیت آن، نوتردام در سال 1989 توسط هیئت مکان‌های تاریخی و بناهای تاریخی کانادا به‌عنوان یک مکان تاریخی ملی تعیین شد.

از زمان تاسیس، باسیلیکا محل رویدادهای مذهبی و فرهنگی مهم بوده است. از سال 1918، جشن‌های سالانه برای بزرگداشت و تاسیس شهر در اینجا برگزار می‌شود. به‌عنوان یک مکان فرهنگی، باسیلیکا اغلب توسط دوستداران موسیقی رفت‌وآمد می‌شود و به لطف آکوستیک بی‌عیب آن می‌توانند به کنسرت‌ها، گروه‌های کر و ارگ گوش دهند.

کلیسای نوتردام مونترال

جمع‌بندی

کلیسای نوتردام مونترال به‌عنوان یک کانون گردشگری، هرساله پذیرای نزدیک به یک میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان است که هر یک از آن‌ها مجذوب زیبایی آن می‌شوند و درعین‌حال فرصتی برای کشف تاریخ مذهبی کبک پیدا می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.