ژیوارنامه

زندگی هیتلر بخش 12 | شماره عضویت هیتلر در حزب، چند بوده است؟

هیتلر در پایان سخنرانی خود در جلسه پر شور و تاریخی ۲۵ ماده برنامه حزب کارگران آلمان را قرائت کرد و با مکث و تأمل خود در پایان هر ماده با کف زدن‌ها و تأیید حضار تصویب آن را اعلام داشت.

نکات اساسی برنامه: وحدت همه آلمانی‌ها در زیر یک پرچم و یک حکومت واحد، برابری حقوق ملت آلمان با سایر ملت‌ها، لغو قرارداد ورسای و بازگشت مستعمرات آلمان، تشکیل یک ارتش ملی، مبارزه بی‌رحمانه با فساد و جنایت و استقرار حکومت نظم و قانون بود و در موارد دیگر برنامه برای همه طبقات مردم آلمان (بجز یهودیان) حقوق و امتیازاتی در نظرگرفته شده بود. تعدیل ثروت و مصادره زمین‌ها برای مصارف عمومی و سهیم شدن کارگران در سود کارخانه‌ها و توزیع کالاهای اساسی به قیمت ارزان و تامین بهداشت رایگان از جمله مواد این برنامه بود که توجه و علاقه طبقات مختلف مردم را بخود جلب می‌کرد.

زندگی-هیتلر-12

اما جهت گیری مشخص برنامه‌ای هیتلر و درکسلر برای حزب کارگران آلمان تدوین کرده بودند ماده‌ای بود که علیه یهودیان نوشته شده و آنها را یک قوم بیگانه شناخته و آنان را از تصدی مقامات دولتی و نظامی محروم ساخته و اخراج آنها را از آلمان در صورت عدم تکافوی مواد غذایی و خدمات لازم برای عموم پیش بینی کرده بود.

در همین ماده اضافه شده بود که یهودیانی که از تاریخ دوم اوت ۱۹۱۴ به بعد به آلمان مهاجرت کرده بودند، باید بی درنگ از این کشور خارج شوند.

هیتلر بعدها در خاطرات خود از این شب تاریخی نوشت: وقتی که پس از دو ساعت و نیم سخنرانی و اعلام برنامه حزب ختم جلسه را اعلام کردم خیلی‌ها در این احساس با من شریک بودند که گرگی زاده شده و بزودی قلب خائنین و فریب کاران را خواهد درید…

هیتلر در بکار بردن کلمه گرگ نام خود را در نظر داشت زیرا آدولف در زبان قدیمی ژرمن «گرگ خوشبخت» معنی می‌دهد و هیتلر در میان دوستانش هم به لقب گرگ معروف بود.

زندگی-هیتلر-12شماره کارت عضویت هیتلر

آن شب صدها عضو تازه به حزب کارگران آلمان پیوستند. هیتلر قبلاً دفتری برای حزب اجاره کرده بود و کارت‌های عضویت تازه‌ای برای اعضا آماده کرده بود.

به پیشنهاد او ‌کارت‌های عضویت را از شماره ۵۰۱ شروع کردند تا تا تعداد اعضای حزب بیشتر از آنچه هست به نظر بیاید.

کارت‌های عضویت هم به ترتیب حروف الفبا بین کسانی که تا آن تاریخ عضویت حزب را پذیرفته بودند صادر شد و شماره کارت عضویت خود هیتلر در این ردیف ۵۵۵ بود.

زندگی-هیتلر-12

شروع زندگی تازه هیتلر در حزب کارگری

هیتلر زندگی تازه‌ای را آغاز کرد و دوستان تازه‌ای یافت.

یکی از این دوستان تازه که در مسیر فعالیت‌های سیاسی او ‌نقش مهمی بازی کرد نویسنده‌ای بنام فردریک اکارت بود که با وجو‌د سوابق دانشگاهی و ۲۱ سال اختلاف سنی شیفته هیتلر شد.

علت این صمیمیت نفرت مشترک هیتلر و اکارت از کمونیست‌ها بود اکارت هیتلر را باخود به محافل روشن فکری و کافه‌هایی که پاتوق نویسندگان و هنرمندان مونیخ بود می‌برد و میدان تازه‌ای در برابر او می‌گشود.

از وقایع جالب زندگی هیتلر سفر او همراه با اکارت به برلین بود. این مسافرت زمانی صورت گرفت که به دنبال انحلال سازمان فرای کورپس توسط حکومت جمهوری ویمار، فرای کورپس یا سپاهیان آزاد از انجام این دستور سرباز زدند و برلین را تصرف کردند.

هیتلر و اکارت با تایید سروان روهم با یک هواپیمای کوچک عازم برلین شدند و در مسیر به طوفان شدیدی برخورد کردند که اگر مهارت خلبان نبود هیتلر جان سالم به درد نمی‌برد و تاریخ جهان مسیر دیگری می‌پیمود.

پایان خدمت هیتلر در ارتش

هیتلر روز ۳۱ مارس ۱۹۲۰ به مونیخ بازگشت و در همین روز با تشریفات ساده‌ای در پادگان نظامی مونیخ به خدمت او در ارتش خاتمه داده شد. هیتلر خود چنین خواسته بود زیرا ادامه خدمت او در ارتش از آزادی عمل وی در فعالیت‌های سیاسی می‌کاست.

هیتلر اطاق کوچکی را در اشتراسه اجاره کرد و برحسب تصادف صاحبخانه این مرد ضد یهود یک مرد یهودی بود.

نویسنده: جناب آقای امید قادری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.