مجله آلمان

هیتلر بخش 21 | تغییر رفتار هیتلر بعد از آزاد شدن

زندگی-هیتلر

بعد از زندانی شدن هیتلر او تصمیم گرفت از هر گونه اظهار نظری درباره مبارزات حزبی خودداری نماید و اوقات خود را در زندان به مطالعه و نوشتن کتاب بپردازد‌.

هیتلر در زندان می‌نوشت

هیتلر ابتدا نوشته‌های خود را با دست می‌نوشت بعد رئیس زندان یک ماشین تحریر در اختیار او گذاشت و هیتلر با حوصله و با ۲ انگشت مطالب خود را ماشین می‌کرد.

چندی بعد رودلف هس که پس از مدتی اختفا خود را تسلیم پلیس کرده بود در زندان لاندسبرگ به هیتلر پیوست و مانند گذشته منشی و محرم اسرار او شد.

هیتلر از آن به بعد قدم زنان مطالب خود را به هس دیکته می‌کرد هس این مطالب را یادداشت می‌نمود و پس از بررسی و اصلاح مجدد از طرف هیتلر آنها را ماشین می‌کرد.

هیتلر در اوقات فراغت کتاب‌های فلاسفه مورد علاقه خود نیچه و شوپنهاور را مطالعه می‌کرد و حتی آثار مارکس و انگلس را هم در کنار خود داشت تا برای حمله به مارکسیسم از اصطلاحات پیغمبران آنها استفاده کنند.

زندگی-هیتلر

خاطرات هیتلر در زندان

او بعدها در خاطرات خود از دوران زندان نوشت دشمنان من با زندانی کردن من مرتکب اشتباه بزرگی شدند زیرا دوره زندان به من فرصت داد مطالعات عمیق‌تری به عمل آورم و فلسفه سیاسی خود را بر پایه محکم‌تری استوار سازم.

رفتار هیتلر در زندان مسئولین زندان را هم تحت تاثیر قرار داد که رئیس زندان بر خلاف مقررات که می‌بایست چراغ‌ها در ساعت ۱۰ شب خاموش شود به هیتلر اجازه داد تا هر ساعتی که میل دارد چراغ‌هایش را روشن نگه دارد و کار کند.

‌حضور زندانیان دیگر در سلول هیتلر بر خلاف مقررات زندان بود.

ولی هس جز در موقع خواب همیشه در سلول هیتلر بود و بقیه زندانیان هم آزادانه نزد او رفت و آمد می‌کردند.

در اواخر تابستان سال ۱۹۲۴ هیتلر به وسیله وکلای خود دست به اقداماتی برای عفو مشروط و آزادی از زندان زد.

رئیس زندان لاندسبرگ لیبولد و هیتلر

رئیس زندان لاندسبرگ لیبولد که مشوق و راهنمای او در این اقدام بود روز ۱۸ ام سپتامبر نامه‌ای به مقامات قضایی نوشت و طی آن از طرز رفتار و کردار هیتلر و این که او آدم معقول و آرامی شده و نمونه نظم و انضباط در زندان است اظهار رضایت کرد.

وکلای هیتلر به دادگاه عالی باواریا مراجعه کردند و سرانجام دیوان عالی باواریا روز ۱۹ ام دسامبر ۱۹۲۴ حکم آزادی مشروط هیتلر را صادر نمود. حکم دادگاه و دستور آزادی هیتلر روز ۲۰ ام دسامبر به زندان لاندسبرگ ابلاغ شد ولیبولد رئیس زندان شخصا برای ابلاغ این حکم به سلول هیتلر رفت.

زندگی-هیتلر

خداحافظی هیتلر در پای درخت کاج از زندانیان

مراسم خداحافظی در سالن عمومی زندان در پای درخت کریسمس انجام گرفت و بسیاری از زندانیان و زندانبانان با گریه هیتلر را بدرقه کردند. مدیر چاپخانه هیتلر آدولف مولر و عکاس او هوفمان با اتومبیل برای بردن او از لاندسبرگ آمده بودند.

هیتلر پس از خروج از زندان از هوفمان خواست که عکسی از او بگیرد تا به یادگار این روز نگه دارد.

هوفمان در بین راه از هیتلر پرسید حالا برنامه شما چیست؟ هیتلر در یک جمله پاسخ داد از صفر شروع خواهم کرد. در بین راه گروهی موتور سوار که از اعصاب جوان حزب جدید ناسیونال سوسیالیست بودند به استقبال هیتلر آمدند و اتومبیل او را تا خانه‌اش اسکورت کردند. در مقابل آپارتمان هیتلر عده‌ای کثیری از هواداران او اجتماع کرده بودند روی میز او هم پر از شیرینی و خوراکی بود که همسایگانش برای او آورده بودند. هیتلر سخت تحت تاثیر این استقبال گرم و صمیمانه قرار گرفت و آن روز با دوستان و همسایگانش سخن از سیاست نگفت.

تغییر در رفتار هیتلر بعد از آزاد شدنش از زندان

 در رفتار هیتلر و حتی طرز سخن گفتن او در مقایسه با قبل از زندان تغییر محسوسی حاصل شده بود و دوستان و همسایگانش هیتلر که روز بازگشت او را از زندان به خاطر می آورند می‌گویند او کاملاً خونسرد و آرام به نظر می‌رسید و از حرارت و حرکات عصبی سالها گذشته در او اثری دیده نمی‌شد.

اما اگر روش هیتلر و طرز برخورد او با مردم تغییر کرده بود در افکار و عقاید او تغییری حاصل نشده بود. خود او درباره تاثیر دوره زندان در افکارش می‌نویسد دوران زندان فرصتی برای من فراهم آورد تا افکار و عقاید خود را که بیشتر روی احساسات و غرایز شخصی من استوار شده بود با تفکر و مطالعه تعمیق نمایم و با ایمان و اعتقاد کامل و اطمینان به پیروزی در راهی که سرنوشت برای من تعیین کرده بود گام بردارم.

هنگامی که هیتلر از زندان آزاد شد حزب جدید ناسیونال سوسیالیست بر اثر اختلافات داخلی و سوء سیاست نمایندگان حزب در مجلس موقعیت قبلی خود را از دست داده بود.

تلاش حزب برای جلب کمک های مالی از خارج هم با شکست مواجه شده و ماموریت گورینگ برای دریافت ۲ میلیون لیر از موسولینی هم بی نتیجه مانده بود.گورینگ درباره ی ماموریت خود نوشت که ایتالیایی ها ما را جدی نمیگیرند و امیدی به موفقیت ما در آینده ندارند.

هیتلر تصمیم گرفت چند هفته از فعالیت های سیاسی خودداری کند تا بتواند درباره ی خط مشی آینده خود تصمیم قاطعی بگیرد.هیتلر شب کریسمس سال ۱۹۲۴ در آپارتمان جدید خانم و آقای هانستانگل به صبح رساند و ضمن بازدید با اگون پسر کوچک هانستانگل هنر‌ خود را در تقلید صدای انواع سلاح جنگی نشان داد اما صحنه ی تکان دهنده و به یاد ماندنی برای خانم هانستانگل از این شب دقایق پایانی آن است.

زندگی-هیتلر

هلن و هیتلر

“هلن هانستانگل در خاطرات خود از آن شب می گوید: هیتلر قبل از این که آپارتمان ما را ترک کند از من خواست چند دقیقه ای به طور خصوصی با من صحبت کند.من روی کاناپه نشسته بودم که هیتلر ناگهان به زانو افتاد و سر خود را روی دامن من گذاشت و گفت کاش من هم کسی مثل تو را داشتم که از من مراقبت کند من که از این حرکت هیتلر و تحقیر او ناراحت شده بودم از او خواستم که فوراً از جای خود بلند شود و هیتلر از جای خود برخواست و من سوالی را که بارها در گذشته از او کرده بودم تکرار کرده و گفتم چرا ازدواج نمیکنی و هیتلر جواب همیشگی خود را در قالب کلمات تازه ای تکرار کرد و گفت من هرگز نمی‌توانم ازدواج کنم چون زندگی خود را وقف وطنم کردم.”

نویسنده: جناب آقای امید قادری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.