مجله آلمان

زندگی هیتلر بخش 24 | ماجرای سیرک مونیخ

زندگی-هیتلر

در جلد دوم کتاب نبرد من هیتلر سیاست خارجی خود را هم کم و بیش روشن ساخت و نظریه فضای حیاتی آلمان را هم که قبلا از طرف بعضی متفکران نازی مانند روزنبرگ مطرح شده بود رسما به عنوان اصل سیاست توسعه طلبانه خود عنوان کرد. در این کتاب به صراحت نوشت که سیاست خارجی حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان تامین زماین و خاک لازم برای ادامه حیات ملت آلمان است و سرزمین های وسیع شرق آلمان را مناسب‌ترین مکان برای تأمین این هدف خواند.با عنوان کردن این مطلب هیتلر هدف های توسعه طلبانه خود را با افکار و عقاید ضد کمونیستی خود به هم آمیخته و می خواست به متفقین غربی چنین وانمود کند او برای تامین فضای حیاتی آلمان بخاک روسیه چشم دوخته و می‌خواهد این کشور از یوغ حکومت یهودیان برهاند.

کتاب نبرد من از هیتلر

چند روز پس از انتشار جلد دوم کتاب نبرد من هیتلر در یک اجتماع حزبی در مونیخ شدیدترین حملات خود را به یهودیان به عمل آورد. در این نطق هیتلر عیسی مسیح را پیشرو مبارزه با قوم یهود خواند و گفت عیسی مسیح با اینکه خود از اعقاب قوم بنی اسرائیل بود هرگز دین یهود را نپذیرفت و در تمامی عمر با یهودیان مبارزه کرد و سرانجام به دست آنها مصلوب شد. هیتلر در این سخنرانی که در جشن کریسمس سال ۱۹۲۶ حزب ناسیونا سوسیالیست ایراد کرد خود را جانشین و نایب مسیح خواند و گفت کاری را که مسیح آغاز کرد و نتوانست به انجام برساند من آدولف هیتلر به پایان خواهم رساند.

 

ماجرای هیتلر و سیرک مونیخ

چند ماه پس از این اتفاق روز پنجم مارس ۱۹۲۷ مقررات منع سخنرانی او در مجامع عمومی لغو شد و چهار شب بعد- نهم مارس هیتلر پرشورترین سخنرانی خود را در محوطه سیرک کرون مونیخ ایراد کرد. در این نطق که دو ساعت و نیم به طول انجامید هیتلر نه فقط هزاران نفراز مستمعین خود را به اوج هیجان رساند،خود نیز به حالتی شبیه اغما افتاد و در پایان سخنرانی تمام لباس هایش خیش عرق شده بود به طوری که مجبور شد دوش بگیرد و لباسهایش را عوض کند.

 

افزایش تعداد اعضای حزب

سال ۱۹۲۷ سال پیشرفت سریع حزب نازی در سراسر آلمان است. از یکسو هیتلربا مسافرت های خود به شهرهای مختلف و سخنرانی در اجتماعات عمومی بر تعداد اعضا و طرفداران حزب می‌افزاید و از سوی  دیگر گوبلز با ابتکارات تبلیغاتی خود توجه افکار عمومی را به طرف حزب جلب می‌کند ، پیشرفت حزب نازی در برلین که مرکز قدرت گروه‌های چپ بود از همه جا نمایان تر است.

 

هیتلر-هنوز-هم-زنده-است

اقدامات گوبلز برای حزب

گوبلز برای هر میتینگ حزبی در برلین پوسترهای تبلیغاتی بزرگی به رنگ قرمز چاپ کرده و با شعارهای تبلیغاتی علیه  سرمایه‌داری کارگران را به اجتماعات حزب نازی می‌کشاند و گروه گروه آنها را به حزب جلب می‌کند.

در اوج این مبارزه گوبلز یکبار سالن بزرگ فاروس را که مرکز تجمع گروه های چپ بود برای یکی از اجتماعات حزب نازی اجاره کرد. وقتی که گوبلز سخنرانی خود را آغاز کرد صدها کارگر کمونیست که برای بهم ریختن اجتماع نازیها بین جمعیت وارد سالن شده بودند با شعار های ضد نازی از سخنرانی گوبلز جلوگیری کردند. گوبلز که قبلا پیش‌بینی چنین وضعی را کرده بود با یک اشاره پیراهن قهوه ای را به جان مخالفان انداخت و در عرض چند دقیقه صدها کارگر کمونیست مضروب و مجروح از سالن بیرون رانده شدند. اخبار این زد و خورد بی سابقه روز بعد در صفحات اول روزنامه‌های برلین منعکس شد و نتیجه ان پیوستن 2600 عضو تازه به حزب نازی طی یک هفته بعد بود.

نویسنده: جناب آقای امید قادری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.