مجله فرانسه

هیتلر بخش 27 | ماجرای رقابت هیتلر و هندنبورگ برای ریاست جمهوری آلمان

رقابت هیتلر و هندنبورگ برای ریاست جمهوری

وحشتی که هیتلر در دل سرمایه‌داران و صاحبان صنایع آلمان انداخت بسیاری از آنها را به طرف او کشاند و هیتلر در تماس‌های خصوصی با هر یک از آنها مبلغ قابل توجهی برای تامین هزینه‌های انتخاباتی خود دریافت کرد. هیتلر موفق شده بود آنها را قانع کند که تنها حکومت مقتدر و مصمم و اصلاح‌طلب در شرایط فعلی آلمان که منافع صاحبان صنایع و سرمایه‌ها را هم تضمین خواهد کرد حکومت ناسیونال سوسیالیست به رهبری خود اوست.

هیتلر در چه روزی نامزدی خود را برای مقام ریاست جمهوری آلمان اعلام داشت؟

هیتلر و گوبلز امیدوار بودند با خودداری ناسیونال سوسیالیست‌ها از پشتیبانی هندنبورگ و مخالفت گروه‌های دست چپی که بخش عظیمی از رای دهندگان را به دنبال خود می‌کشیدند هندنبورگ از فکر تجدید انتخاب به مقام ریاست جمهوری منصرف شود و میدان را برای هیتلر خالی بگذارد ولی چنین نشد و هندنبورگ در اواسط ماه فوریه رسماً تصمیم خود را به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام داشت. اعلام نامزدی هندنبورگ بار دیگر هیتلر را که شانس زیادی برای موفقیت خود در برابر هندنبورگ نمی‌دید دچار تردید ساخت ولی گوبلز سرانجام بر تردیدهای او فائق آمد و هیتلر روز ۲۷ فوریه نامزدی خود را برای مقام ریاست جمهوری آلمان اعلام داشت. لیست کامل نمایشگاه‌های آلمان | جزئیات دقیق

در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۹۳۲ آلمان در وضع اقتصادی بسیار بدی به سر می‌برد. بیکاری و تورم کار را به خشونت و هرج و مرج کشانده و پلیس دیگر قادر به تامین جانی و مالی مردم نبود. خیابان‌های شهر هر روز صحنه درگیری و زد و خورد بین گروه‌های مختلف سیاسی به خصوص نازیها و مارکسیستها بود و در این میان عده‌ای هم به مغازه‌ها و فروشگاه‌ها حمله برده اموال مردم را غارت می‌کردند.

 

رقابت هیتلر و هندنبورگ برای ریاست جمهوری

سوژه اصلی تبلیغات انتخاباتی هیتلر

پایان دادن به این هرج و مرج و تامین نظم و امنیت عمومی سوژه اصلی تبلیغات انتخاباتی هیتلر بود که گوبلز با مهارت بسیاری آن را در قالب جملات کوتاه و موثر در پوسترهای تبلیغاتی خود منعکس می‌کرد. یک شگرد تبلیغاتی دیگر گوبلز در این انتخابات خودداری از حمله مستقیم به هندنبورگ بود و در یکی از معروفترین پوسترهای تبلیغاتی او که تصاویر هندنبورگ و هیتلر را در کنار هم داشت این جمله نوشته شده بود که ما به هندنبورگ افتخار می‌کنیم ولی به هیتلر رای می‌دهیم.

در این انتخابات گوبلز تازه‌ترین شیوه های تبلیغاتی را که تا آن زمان مرسوم نبود به کار برد، که از آن جمله پخش آگهی‌های تبلیغاتی به وسیله هواپیما و تهیه صفحات گرامافون با صدای هیتلر و نمایش فیلم‌های تبلیغاتی در سینماها و میادین عمومی را می‌توان نام برد. هیتلر و گوبلز هر روز در یکی از شهرهای آلمان سخنرانی می‌کردند و در روزهای آخر روزانه دو یا سه بار در میادین و مجامع عمومی به سخنرانی می‌پرداختند. 

رقابت هیتلر و هندنبورگ برای ریاست جمهوری

با همه این تلاش‌ها در اولین دور انتخابات که روز ۱۳ مارس انجام شد هندنبورگ با تفاوت زیادی از هیتلر پیشی گرفت ولی موفق به کسب اکثریت مطلق یعنی بیش از ۵۰ درصد آرا نشد با وجود این هیتلر با بیش از ۱۱ میلیون رای از نفر سوم که کاندیدای جناح چپ بود جلو افتاد و این نخستین شکست بزرگ گروه‌های چپ در برابر هیتلر بود.

 در فاصله ۴ هفته بین دور اول و دور دوم انتخابات مبارزه سختی بین هیتلر و هندنبورگ درگرفت و روز دهم آوریل  هندنبورگ با اکثریت ۵۳ درصد کل آرا برای دومین بار به ریاست جمهوری آلمان انتخاب شد .تعداد آرا هیتلر در دومین دور انتخابات بیش از دو میلیون رای افزایش یافت و به 13418051رای رسید که با وجود شکست از هندنبورگ پیروزی سیاسی بزرگی برای وی به شمار می رفت.

 

رقابت هیتلر و هندنبورگ برای ریاست جمهوری

حکومت برونینگ در نتیجه این اشتباه در آستانه سقوط قرار گرفت

چند روز پس از انجام انتخابات ریاست جمهوری برونینگ صدر اعظم آلمان سازمان های پیراهن قهوه ای‌ها ( اس . آ و  اس . اس ) را غیر قانونی اعلام کرد و این تصمیم با مقاومت شدید نازی‌ها روبرو شد. نه فقط نازی‌ها بلکه سایر گروه‌های دست راستی هم که در انتخابات ریاست جمهوری از هندنبورگ پشتیبانی کرده بودند با این تصمیم به مخالفت برخاستند زیرا غیرقانونی شناختن تشکیلات مبارز نازی‌ها موجب تقویت گروه‌های دست چپی می‌شد. حکومت برونینگ در نتیجه این اشتباه در آستانه سقوط قرار گرفت و ژنرال فن اشلایخر مشاور هندنبورگ که در پی فرصتی برای روی کار آوردن یک حکومت تحت فرمان خود بود فرصت را برای پیش کشیدن هیتلر مناسب تشخیص داد.

ملاقات مخفیانه فن اشلایخرو هیتلر

فن اشلایخرو هیتلر در اوائل ماه مه به طور پنهانی با یکدیگر ملاقات کردند و فن اشلایخر به هیتلر گفت که مقدمات برکناری برونینگ را فراهم کرده ولی هنوز زود است که او را برای صدراعظمی آلمان به هندنبورگ معرفی کند. فن اشلایخر با این وعده که در اولین فرصت زمینه را برای صدر اعظمی هیتلر فراهم خواهد ساخت از او خواست که از حکومت بعدی پشتیبانی کند و در عوض قول داد که تصمیم غیر قانونی شناختن سازمان‌های آ.اس  و اس.اس را لغو خواهد کرد. در این میان درگیری‌های خیابانی بین نازی‌ها و مارکسیست‌ها با شدت و خشونت بیشتری از سر گرفته شد. تنها در یک ماه ژوئیه سال، هشتاد و شش نفر در زد و خوردهای خیابانی کشته شدند که ۳۰ نفر از آن‌ها مارکسیست‌ها و ۳۸ نفر از آنها نازی‌ها بودند.

دخالت پلیس در زد و خوردهای خیابانی روز یکشنبه دهم ژوئیه به کشته شدن ۱۸ مامور پلیس منجر شد. در این روز ۱۹ نفر از گروه‌های متخاصم کشته و ۲۸۵ نفر زخمی شدند. فون پاپن سرانجام به تقاضای هیتلر برای انحلال مجلس رایشتاک تسلیم شد و ضمن انحلال رایشتاک تا انجام انتخابات جدید وضع فوق العاده اعلام کرد.روز ملی آلمان | آیین‌ها و مراسمات این روز در آلمان

 

رقابت هیتلر و هندنبورگ برای ریاست جمهوری

اقدامات فون پاپن برای جلوگیری از بروز اغتشاش در طول مبارزات انتخاباتی

فون پاپن برای جلوگیری از بروز اغتشاش در طول مبارزات انتخاباتی فرصت کمی برای مبارزه انتخاباتی در نظر گرفت و آخرین روز ماه ژوئیه را برای انجام انتخابات تعیین کرد. هیتلر و گوبلز تصمیم گرفتند برای حداکثر استفاده از این فرصت کوتاه با هواپیما مسافرت کنند، هواپیمای کوچکی که هیتلر برای این کار کرایه کرده بود هر روز به دو یا سه شهر آلمان می‌رفت و برنامه سخنرانی‌های انتخاباتی او در ساعات صبح و بعد از ظهر و شب تقسیم شده بود. در حالی که هیتلر مشغول سخنرانی بود دو راننده او شرک و کمپکا فاصله بین شهرها را با اتومبیل می‌پیمودند تا در فرودگاه بعدی هنگام رسیدن هواپیمای هیتلر پای هواپیما باشند. این دو راننده در طول مبارزات انتخاباتی ماه ژوئیه بیش از ۵۰ هزار کیلومتر راه پیمودند.

نویسنده: جناب آقای امید قادری

1 نظر در “هیتلر بخش 27 | ماجرای رقابت هیتلر و هندنبورگ برای ریاست جمهوری آلمان

  1. رضا گفت:

    بقیش را چرا نمیگین
    سرع لطفا ❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.