ژیوارنامه

ماجرای ورود خون های الوده به ایدز از فرانسه به ایران

ماجرای ورود خون های الوده به ایدز از فرانسه به ایران 

پرونده خون های آلوده یک معضل جدی در حیطه بهداشت و درمان در طول دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۵ بود که باعث نگرانی بسیاری از افراد گردید.

در آن دوره، چون بسیاری از افراد اطلاعات کامل و درستی درباره ویروس ایدز نداشتند و غربالگری درستی انجام نمی شد و پروتکل های مناسب برای پیشگیری از ابتلا رعایت نمی شد، بسیاری از بیماران هموفیلی از طریق انتقال خون به هپاتیت و ویروس ایدز مبتلا شدند.

مردمان کشورهایی چون آرژانتین، پرتغال، ایران، ایتالیا، عربستان، کانادا، عراق، یونان، بریتانیا و آلمان بیشترین قربانی این خون های آلوده بودند.

طبق آمار و بررسی ها در آمریکا بین شش تا ده هزار نفر مورد ابتلا به بیماری ایدز، در کانادا حدود سی و سه هزار نفر و در ایران ۱۹۳ نفر مبتلا مشاهده گردید.

ایدز در ایران

علت رویداد انتقال خون های آلوده

در دوره ای که این اتفاقات افتاد، تکنولوژی کنسانتره خون شکل گرفت و بسیاری از بیماران هموفیلی امید به بهبود پیدا کردند.

در طول این دهه ها، در برخی از کشورها به مردم عادی در ازای اهدای خون پول پرداخت می شد و کنسانتره خون از این کشورها دریافت می گردید.

همین اتفاق باعث شد بسیاری از افرادی که خونشان برای انتقال به دیگران مناسب نبود نیز برای دریافت پول خون خود را اهدا کنند.

در کشور فرانسه پولی به اهدا کنندگان پرداخت نمیشد اما بعدها مشخص گردید برخی از معتادان برای دریافت ساندویچ و قهوه رایگان حاضر به اهدای خون شدند.

معضل اصلی این بود که وقتی در کنسانتره های خون یکی از خون ها آلوده به بیماری بود، باعث می شد تمام کنسانتره های ساخته شده از یک دسته خون ترکیب شده آلوده شود که معمولا تا قبل از دهه ۱۹۸۰ بیماری خونی هپاتیت بود.

بیماری ایدز تا اوایل دهه هشتاد میلادی شناخته نشده بود و پس از آن نیز هیچکس اطلاع کاملی از قابل انتقال بودن این بیماری با کنسانتره خون نداشت.

بعد از مدتی قابل انتقال بودن ایدز از طریق این خون های آلوده اثبات گردید و با این وجود غربالگری درستی برای آن انجام نشد. همچنین روش های تشخیص و شناسایی پیشرفته آلودگی خون به این ویروس موجود نبود.

انتقال خون های آلوده به ایران

در سال های دهه هشتاد میلادی، انستیتو مریو فرانسه فاکتورهای انعقادی خون که برای استفاده بیماران مبتلا به هموفیلی بود را علاوه بر فرانسه، به کشورهای دیگری چون عراق، عربستان، ایران، آلمان و ایتالیا ارسال کرد.

پس از مدتی، فرانسه به این کشورها اعلام کرد که خون های ارسالی حامل ویروس HIV هستند و بعد از آن برخی از کشورها خون ها را دور ریختند یا مرجوع کردند اما در کشور ایران خون های ارسالی قبل از اینکه آزمایش شوند، توسط سازمان انتقال خون ایران به بیماران تزریق شده بود.

خون های ارسالی در ایران، به ۹۷۶ بیمار هموفیلی تزریق گردید و از این تعداد ۱۹۳ نفر به بیماری ایدز مبتلا شدند. اولین بیمار مبتلا به ایدز در سال ۱۳۶۶ وجود ایدز در ایران را ثابت و آشکار گرداند.

بیماران مبتلا به ایدز و خانواده هایشان شکایتی را ترتیب دادند و در سال ۱۳۷۶ برای آنها در محاکم قضایی ایران پرونده تشکیل داده شد. این رویداد باعث فوت دویست نفر از بیماران دریافت کننده این خون ها تا سال ۱۳۹۰ گردید.

در سال ۱۳۸۳، سازمان انتقال خون ایران در خصوص این شکایات توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محکوم گردید زیرا از نظر دادگاه مسئولان ایرانی با علم به احتمال زیاد آلودگی خون ها نباید آنها را بدون آزمایش به بیماران هموفیلی تزریق می کردند.

بسیاری از این پرونده های قضایی هنوز هم رسیدگی به آنها در مراجع قضایی ایران ادامه دارد و بسیاری از آنها نیز بطور کل متوقف شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.