ژیوارنامه

کاخ هافبورگ | 700 سال قدمت برای خانه امپراطوران در اتریش

کاخ هافبورگ کجاست؟

کاخ هافبورگ یکی از جاذبه‌های زیبای شهر وین، پایتخت اتریش، است.

این کاخ که بخش‌هایی از آن حدود 700 سال قدمت دارد، خانه امپراطوران اتریش بوده و بخشی مهم از تاریخ شهر وین را بازگو می‌کند.

در این مطلب همراه آژانس ژیوار باشید و بیشتر درباره کاخ هافبورگ و دیدنی‌های آن بخوانید.

تاریخچه کاخ سلطنتی هافبورگ

کاخ هافبورگ با حدود 24 هکتار وسعت، که شامل 19 حیاط، 18 ساختمان و بیش از 2600 اتاق است، کاخی معروف در اتریش محسوب می‌شود.

این کاخ آنقدر وسیع است که با گذر از درب آن، فکر می‌کنید از شهر وین خارج شده‌اید و به شهر دیگری قدم گذاشته‌اید.

برای بیش از 600 سال، کاخ هافبورگ، محل اقامت پادشاهان و ملکه‌های اتریش بود و در طول قرن‌ها، بخشی مهم از هویت اتریش در این کاخ شکل گرفته است.

تا قرن سیزدهم میلادی خاندان هابسبورگ در این کاخ بر اراضی تحت حاکمیت اتریش، حکومت می‌کردند.

از میانه‌های قرن چهاردم تا قرن‌ها بعد، رومیان در کاخ هافبورگ ساکن بودند و بر سرزمین‌هایشان حکم می‌راندند.
پس از آنها، در سال 1809 کاخ هافبورگ به دست امپراطورهای اتریش رسید.

این روند ادامه داشت تا اینکه در سال 1918، همزمان با پایان امپراطوری اتریش، کاخ هافبورگ از اینکه تنها یک مقر سیاسی و اقامتگاه سلطنتی باشد خارج شد کم‌کم برای دیدار گردشگران آماده شد.

امروز کاخ هافبورگ به عنوان مقصدی توریستی قلمداد می‌شود و چون نگهبانی پیر، داستان زندگی پادشاهان و ملکه‌های اتریش را بیان می‌کند.

 

دیدنی‌های کاخ هافبورگ

هر خاندان و پادشاهی که در کاخ هافبورگ ساکن شده است، بخش‌هایی را به این کاخ افزوده است.

در نتیجه در کاخ هافبورگ یافتن سبک‌های معماری‌های گوناگون، تزیینات و ساختمان‌های جذاب امری متداول است.

مثلا اگر دوست دارید سبک معماری رنسانس، گوتیگ، روکوکو، کلاسیک و باروک را در کنار هم ببینید، کاخ هافبورگ برایتان یک پیشنهاد عالی خواهد بود.

در کنار این معماری جذاب، کاخ هافبورگ دیدنی‌های دیگری هم دارد که در ادامه به آنها پرداخته‌ایم.

  • موزه ملکه سی سی SI SI Museum

ملکه سی‌سی یا الیزابت اتریش، همسر امپراطور اتریش یعنی فرانتس یوزف یکم؛ روزگاری در کاخ هافبورگ زندگی می‌کرده است. داستان زندگی ملکه الیزابت با فراز و نشیب‌های گوناگونی همراه بود و همین موضوع باعث شد تا قرن‌ها پس از مرگش، از او اشیایی باقی بماند که گردشگران بسیاری دوست دارند آنها را ببینند.

در موزه ملکه سی سی حدود 300 شی نگه‌داری می‌شود که هرکدام به نوعی زندگی اشرافی امپراطوران و ملکه‌های اتریش را نشان می‌دهد.

انواع لباس‌های ملکه از جمله لباسی که در روز تاج‌گذاری به تن داشت و یا لباسی که با آن از خانه پدری به کاخ آمده بود، لوازم آرایش و پیرایش، لیوان شیری که ملکه با خودش به سفر می‌برد، جعبه داروها، جواهرات مخصوص و سلطنتی، لوازم پزشکی و حتی گواهی مرگ و سوهان ناخونی که قاتل در قلب ملکه فرو کرده بود، در این بخش از کاخ هافبورگ به نمایش گذاشته شده است.

از سال 2004 موزه سی سی یا ملکه سی‌سی آغاز به کار کرده و در سال 2009 تنها این بخش از کاخ هافبورگ، حضور حدود 3 میلیون گردشگر را به خود دید.

 

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، کاخ هافبورگ حدود 600 سال در دست امپراطوران بوده است.

در نتیجه بخشی که به‌عنوان آپارتمان‌های امپراطوران کاخ هافبورگ از آن یاد می‌شود، بسیار باشکوه و دیدنی است.

در این بخش هر یک از اعضای خانواده سلطنتی محل اقامت جداگانه‌ای برای خودشان داشتند و سلایق و دیدگاه‌های آنها به نوعی در چیدمان، انتخاب وسایل و رنگ‌ها دخیل بوده است.

امروزه بخش‌هایی از آپارتمان امپراطور به شکل موزه درآمده و بخش‌هایی دیگر به‌عنوان دفاتر وزارت‌خانه‌ها و دفاتر ریاست جمهوری، در اختیار دولت اتریش است.

بیشتر مبلمان‌های آپارتمان امپراطور، متعلق به نیمه دوم قرن نوزدهم است. در اتاق‌ها بخاری‌هایی سرامیکی قرار دارد که قدمتشان به قرن هجدهم بازمی‌گردد و سیستم گرمایش در آنها به نوعی طراحی شده بود تا دوده‌ای وارد اتاق‌ها نشود و از کثیف شدن فضای بیرون جلوگیری شود.

به این منظور 1824 لوله در آپارتمان‌های امپراطور کاخ هافبورگ جایگذاری شد تا هوای گرم در اتاق جریان پیدا کند.

  • کلکسیون نقره‌ Silver Collection

    یکی از جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین بخش‌های کاخ هافبورگ؛ مجموعه نقره است. اهمیت این مجموعه در آن است که بازدیدکنندگان می‌توانند با فرهنگ، آداب و رسوم و شیوه زندگی حاکمان قدیم اتریش آشنا شوند.

قدمت کلکسیون نقره کاخ هافبورگ به قرن پانزدهم بازمی‌گردد و در فضایی بین آشپزخانه و دیگر بخش‌های کاخ ایجاد شده است. سرویس‌های غذاخوری، جاشمعی‌ها، ظروف چینی متعلق به کشورهای آسیایی، سرویس‌های قاشق و چنگال سلطنتی و… از جمله اشیایی است که در کلکسیون نقره نگه‌داری می‌شود.


وقتی قدم در این بخش از کاخ هافبورگ می‌گذارید به یاد داشته باشید که روزگاری در اینجا آماده‌سازی و سرو غذا برای بیش از پنج هزار نفر انجام می‌شده و یکی از مهم‌ترین و شلوغ‌ترین بخش‌های کاخ هافبورگ بوده است.

جاذبه‌های دیگر کاخ هافبورگ

کاخ هافبورگ به دلیل وسعت، دارای جاذبه‌های دیگری نیز می‌باشد.

کلیسای سلطنتی، موزه مردم‌شناسی، بخش خزانه‌داری کاخ هافبورگ، کتابخانه، موزه سازهای قدیمی و مدرسه سوارکاری اسپانیایی، از جمله دیدنی‌های جذای دیگری هستند که می‌توانید از آنها بازدید کنید.

نکات مهم بازدید از کاخ هافبورگ

موزه سی‌سی، آپارتمان‌های امپراطوران و کلکسیون نقره در تمام طول سال حتی روزهای تعطیل باز هستند.

ساعت بازدید از کاخ هافبورگ از ماه سپتامبر تا ژوئن از ساعت 9 صبح تا 17:30 عصر است و در ماه‌های جولای و آگوست، از ساعت 9 صبح تا 18:00 می‌‌باشد.

فروش بلیط‌ها به جز در ماه‌های آگوست و جولای که تا ساعت 17:00 است، فقط تا ساعت 16:30 دقیقه انجام می‌شود.

ضمناً در کل سال فقط تا ساعت 17:00 برای دیدن بخش کلکسیون نقره‌ کاخ هافبورگ فرصت دارید.

بردن حیوانات خانگی و هر نوع چمدان و کیف به داخل هافبورگ ممنوع است و کاخ محلی برای نگه‌داری بار و وسایل گردشگران ندارد. لازم به توضیح است که اگر قصد عکاسی و فیلم‌برداری از داخل کاخ هافبورگ را داشته باشید، باید از قبل برای آن مجوز بگیرید، در غیر این صورت نمی‌توانید از داخل کاخ عکس و فیلم تهیه کنید.

کاخ هافبورگ برای کسانی که نیاز به صندلی چرخدار دارند، ویلچرهای رایگان تعبیه کرده است و همچنین بازدیدکننده‌هایی که نابینا هستند می‌توانند از خدمات راهنمای رایگان بهره‌مند شوند.

کاخ هافبورگ دارای راهنمای صوتی رایگان نیز می‌باشد که می‌توانید آن‌را از وب‌سایت این بنای تاریخی به زبان‌های گوناگون دانلود کنید.

در ابتدا و انتهای کاخ هافبورگ فروشگاه‌های متنوعی نیز قرار دارد که به فروش سوغاتی مشغولند و کافه‌هایی برای استراحت، نوشیدن قهوه و خوراکی‌های خوشمزه هم منتظر شما هستند.

در پایان امیدواریم سفری خوش به شهر وین، پایتخت اتریش داشته باشید و از دیدن کاخ هافبورگ لذت ببرید. شرکت گردشگری ژیوار با سال‌ها تجربه و سابقه درخشان در زمینه برگزاری تورهای اروپا آماده ارائه خدمات و مشاوره درباره مقاصد مورد نظر شماست. همراهی با شما افتخار ماست.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.