ژیوارنامه

خالق کمدی انسانی مردی از تبار فرانسه

5

انوره دو بالزاک Honoré de Balzac یکی از نویسندگان مشهور فرانسوی است که به طور قطع دوست داران ادبیات با نام او آشنا هستند. این نویسنده مشهور که بسیاری او را پیشوای مکتب رئالیسم اجتماعی می دانند، توانسته است با خلق آثاری فوق العاده، خودش را در سطح جهان معرفی کند. باهم کمی به زندگی این نویسنده فرانسوی می پردازیم:

کوتاه و مختصر از انوره دو بالزاک

تولد: May 20, 1799  تور- فرانسه         

وفات:  August 18, 1850  پاریس- فرانسه

محل دفن: آرامستان پرلاشز (پاریس)

همسر رسمی: اولینا هانسکا Ewelina Hańska

فرزند: مری کارولین (از مری دو فرنه)

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته حقوق در سال 1819 از پاریس

  • انوره دو بالزاک از پرکارترین نویسندگان دنیا به حساب می آید.
  • او در زمان حیاتش بیش از صد مقاله، رمان و نمایشنامه به رشته تحریر درآورده است.
  • بالزاک مجموعه آثار خود را که بیش از ۹۰ رمان و داستان کوتاه است  با نام “کمدی انسانی” معرفی و منتشر کرده است.
  • تأثیر او بر بسیاری از نویسندگان ناتورالیست از جمله “امیل زولا” کاملاً واضح است.
hanvere

«مارسل پروست»، «چارلز دیکنز»، «ادگار آلن پو»، «فیودور داستایوفسکی»، «گوستاو فلوبر»، «هنری جیمز»، «ویلیام فاکنر»، «جک کرواک» و «ایتالو کالوینو» از دیگر نویسندگان تحت تاثیر بالزاک هستند که آثاری را خلق کرده اند.

tours

شهر تور Tours – فرانسه

انوره دو بالزاک چگونه بزرگ شد؟

انوره دو بالزاک در خانواده ای متوسط متولد شد. به دلیل شرایط اقتصادی خانواده، انوره در سن هشت سالگی به مدرسه شبانه روزی فرستاده شد، اما بنا به دلایلی در سال ۱۸۱۳ مجبور به ترک مدرسه شد. پس از آن مشخص شد که پدر وی قصد مهاجرت به پاریس را داشته است و به همین دلیل برای به دست آوردن پول کافی مجبور شده از تحصیل انوره در مدرسه جلوگیری کند.

به هر شکلی که بود انوره دو بالزاک موفق شد به دانشگاه برود و پس از سال ها تلاش و تحصیل در رشته حقوق، مدرک خود را دریافت کند. انوره دو بالزاک سال های زیادی از عمر خود را به تحصیل در رشته حقوق پرداخت اما برخلاف خواست خانواده تصمیم گرفت، وارد دنیای ادبیات شود. بنابراین به نوشتن رمان‌هایی پر از تفکرات فلسفی و عرفانی روی آورد.

بالزاک چگونه رشد کرد؟

پس از نوشتن کارهایی که تحت تاثیر کارهای “والتر اسکات” در زمینه امور تاریخی نوشت و اصلا تجربه چندانی در این زمینه نداشت و موفق هم نبود، دوران سختی را از لحاظ مالی سپری می کرد. در همین برهه با زنی که بیست سال از خودش بزرگتر بود آشنا شد. “لور دو برنی” که از شرایط مالی بسیار خوبی برخوردار بود کارهای انوره دو بالزاک را تحت حمایت خود قرار داد و از نظر مادی و معنوی به حمایت از بالزاک پرداخت.

ژیوار سفیر نوین

سکوی پرتاب انوره

اولین رمانی که سبب موفقیت انوره در سال ۱۸۲۹ شد «شوان‌ها» نام دارد. این رمان تاریخی درباره دهقانان «برتون» است که شوان‌ نامیده می‌شدند و در شورش سلطنت‌ طلب‌ها علیه انقلاب فرانسه در سال ۱۷۹۹ شرکت داشتند. اثر دیگر وی به نام «فیزیولوژی ازدواج» نیز در موفقیت وی تاثیرگذار بود. فیزیولوژی ازدواج مقاله‌ای طنزآمیز و انتقادی‌ با موضوع عدم صداقت و وفاداری در زندگی زناشویی است. داستان این اثر بیشتر درباره مطالعات روانشناسی دختران در جدل با قدرت والدین است.

بالزاک قصد داشت با نوشتن رمان های عامه پسند برای خود درآمدی کسب کند تا بدین ترتیب بتواند از زیر بار قرض های خود بیرون آید.

اما انوره با نوشتن “چرم ساغری” در سال 1831 میلادی توانست تحولی بزرگ در زندگی شخصی اش ایجاد کند به طوریکه توانست قرض هایش را بدهد و از پس مخارجش برآید، تا حدی که توانست برای خودش لباس های گران قیمت بخرد و به مهمانی های اعیانی برود.

komedi ensani

اسکار وایلد Oscar Wilde نویسنده مشهور ایرلندی درباره وی اینگونه میگوید:

«قرن نوزدهم، آنطور که ما می‌شناسیم، در مجموع اختراع بالزاک است»

بالزاک در سال 1834 در اوج

مجموعه بزرگ 24 جلدی کمدی انسانی حاصل در اوج بودن حرفه ای این نویسنده فرانسوی است. او به این نتیجه رسیده بود که تمام رمان ها و آثارش را در یک مجموعه بزرگ جمع آوری کند. «مطالعات تحلیلی»، «مطالعات فلسفی» و «مطالعات آداب و رسوم» از دسته بندی های این مجموعه بزرگ هستند. نکته ای که در مجموعه آثار او به چشم می خورد توجه وی به هر طبقه اجتماعی، از اشراف گرفته تا دهقانان عامی است که جنبه‌های گوناگون شخصیتی آنان را به معرض نمایش می گذارد.

زندگی مشترکی که تنها چند ماه دوام داشت

روابط عاشقانه انوره کم نبوده است حتی این مسئله سبب شد که زنان را منبع الهام شخصیت های مونث خود در رمان هایش قرار دهد.

لور دو برنی، دوشس دو کستری، کارولین مربوتی و کنتس ژیدوبونی ویسکونتی از زنان تاثیرگذار در نگارش رمان های بالزاک بودند که هیچکدام به عنوان همسر وی به حساب نمی آیند.

کنتس اولینا هانسکا همسر اشراف زاده لهستانی که ملک های بسیاری را در روسیه در اختیار داشت با انوره دو بالزاک از سال ۱۸۳۲ مکاتباتی ۱۷ ساله برقرار کرد. نامه های بالزاک به هانسکا در کتابی به نام «نامه به بیگانه» منتشر شده است. با وجود آن که همسر کنتس هانسکا در سال ۱۸۴۱ میلادی در گذشت؛ اما او درخواست ازدواج بالزاک را قبول نکرد.

 در ۱۴ مارس سال ۱۸۵۰ میلادی درست در زمانی که انوره دو بالزاک به سختی در بستر بیماری بود (به دلیل صرف ساعت‌های طولانی برای نویسندگی) بالاخره درخواست ازدواج وی را پذیرفت. چند ماه پس از این ازدواج، انوره دو بالزاک به دلیل سفر طولانی که برای بازگشت از اوکراین به فرانسه همراه با همسرش داشت و این سفر موجب تشدید بیماری وی شده بود، در پاریس درگذشت.

ghabr

مادر بالزاک تنها فردی بود که در زمان مرگ در کنارش بود. او همان روز با «ویکتور هوگو» دیداری داشت. تمام نویسندگان پاریسی در مراسم تدفین وی حضور داشتند. نویسنده‌ «بینوایان» در این مراسم گفت: امروز شاهد جمعیتی هستیم که برای درگذشت مرد استعدادها سیاه‌پوش شده‌اند، ملتی که برای از دست دادن مرد نبوغ عزاداری می‌کنند.

در دوره ای تنها هدف بالزاک، پاک کردن بدهی‌ها و قرار گرفتن در موقعیتی برای ازدواج با مادام هانسکا بود.

از آثار وی که به فارسی ترجمه شده اند می توان به: چرم ساغری، پزشک دهکده، اوژنی گرانده، زنبق دره، بابا گوریو، مسافرخانه سرخ، آرزوهای برباد رفته، دختر زرین چشم، مادام دولا شانتری، خاطرات دو عروس جوان، دهقانان، شاهکار گمنام، فلسفه زندگی زناشویی، گوسفند سیاه، زن سی ساله، دخترعمو بت، پسرعمو پونس، فراز و نشیب زندگی بدکاران، شوان‌ها، گوبسک رباخوار اشاره کرد.

1
4
2
3

اگر از آثار این نویسنده مشهور فرانسوی کتابی را خوانده اید، تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.