ژیوارنامه

نحوه برگزاری انتخابات در کشورهای اروپایی

نحوه برگزاری انتخابات در کشورهای اروپایی

اگرچه برخی قوانین از انتخابات در اکثر کشورهای اروپایی مشترک هستند، بااین‌وجود برخی از جنبه‌های انتخابات، به‌عنوان‌مثال: امکان رأی‌گیری از طریق پست یا از خارج از کشور، ممکن است در هر کشور متفاوت باشد.

علاوه بر این، در هر کشور هر دو حزب بزرگ و کوچک این شانس را دارند که نامزدهای خود را برای پارلمان اروپا انتخاب کنند. هر کشوری در سازمان‌دهی انتخابات بر اساس آداب‌ورسوم ملی آزاد است. همچنین روز برگزاری انتخابات نیز ممکن است متفاوت باشد و کشورها می‌توانند روز انتخابات را طبق سنت‌های ملی خود انتخاب کنند.

معمولاً انتخابات پارلمان اروپا طی چهار روز برگزار می‌شود: در انگلستان و هلند مردم روز پنجشنبه و در بیشتر کشورهای دیگر یکشنبه رأی می‌دهند. در فنلاند انتخابات روز یکشنبه برگزار می‌شود، آرا داده‌شده در انتخابات در همان روز شمارش و نتایج همان شب منتشر می‌شود.

خطرناک ترین جاده‌های اروپا و راه‌های عجیب و غریب آن را بشناسید.

انتخابات پارلمان اروپا

تصمیمات درباره آینده اروپا در انتخابات پارلمان اروپا گرفته می‌شود و مردم با رأی دادن می‌توانند تصمیم بگیرید که چه کسی نماینده آن‌ها در اتحادیه اروپا باشد. انتخابات پارلمان اروپا هر پنج سال یک‌بار برگزار می‌شود و همه اعضای پارلمان اروپا با رأی‌گیری مستقیم علنی انتخاب می‌شوند.

تعداد اعضای انتخاب‌شده در هر کشور به تعداد جمعیت بستگی دارد و کشورهای کوچک‌تر کرسی‌های بیشتری نسبت به تناسب دقیق به دست می‌آورند. در حال حاضر، تعداد اعضای پارلمان اروپا از شش نفر برای مالت، لوکزامبورگ و قبرس تا 96 نفر برای آلمان است.

در آخرین انتخابات که در ماه مه سال 2019 برگزار شد، میزان مشارکت مردم افزایش قابل‌توجهی داشت. پارلمان یک کارزار اطلاعاتی غیر حزبی را برگزار و مردم را به رأی دادن ترغیب کرد. این کمپین با هدف ترویج بحث در مورد آینده دموکراتیک اروپا منجر به راه‌اندازی جامعه متفق شد.

بایدها و نبایدهای پرواز با هواپیما را رعایت کنید.

اختلاف روند انتخابات در کشورهای اروپایی

تنوع زیادی در روند انتخاباتی وجود دارد: برخی کشورها از روش بالاترین معدل در گزینش نسبی، برخی از روش بیشترین تعلیق، برخی از لیست‌های آزاد و برخی دیگر از لیست‌های محدود استفاده می‌کنند. علاوه بر این، روش محاسبه سهمیه انتخابات از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. برخی از کشورها حوزه‌های انتخاباتی متعددی دارند:

بلژیک به 3 حوزه انتخاباتی تقسیم‌شده است: هیئت گزینش هلندی، هیئت گزینش فرانسوی و هیئت گزینش آلمانی. دو هیئت اول، نمایندگان پارلمان خود را با استفاده از گزینش نسبی لیست احزاب انتخاب می‌کنند، اما هیئت گزینش آلمان تنها یک عضو دارد که با روش گزینش نسبی انتخاب نمی‌شود.

انگلستان در طول تاریخ تا زمان خروج از اتحادیه، به حوزه‌های انتخاباتی اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی و هر یک از مناطق انگلیس تقسیم شد. ایرلند شمالی از رأی منفرد قابل‌انتقال استفاده کرد، درحالی‌که بقیه حوزه‌های انتخاباتی از لیست احزاب استفاده کردند.

آلمان، ایتالیا و لهستان از سیستم متفاوتی استفاده می‌کنند که به‌موجب آن به احزاب بر اساس رأی سراسری خود کرسی اعطا می‌شود مانند تمام ایالت‌هایی که اعضا را از یک حوزه انتخاب می‌کنند.

این کرسی‌ها به نامزدهای موجود در لیست‌های منطقه‌ای تعلق می‌گیرد. با مشخص شدن تعداد کرسی‌های هر حزب، این تعداد به نامزدهای موجود در لیست‌های منطقه‌ای بر اساس تعداد آرا از هر منطقه به کل حزب در سراسر کشور اختصاص می‌یابد که متناسب با مناطق به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

این زیرمجموعه‌ها حوزه‌های انتخاباتی نیستند؛ زیرا آن‌ها تصمیم نمی‌گیرند که هر حزب به چه تعداد کرسی اعطا شود، بلکه مناطقی هستند که اعضا پس از انتخاب نمایندگی می‌کنند.

کشورهای اروپایی

تعداد اعضای هر منطقه پس از انتخابات به‌صورت پویا تصمیم‌گیری می‌شود و بستگی به میزان مشارکت رأی‌دهندگان در هر منطقه دارد. منطقه‌ای با مشارکت بالا منجر به آرا بیشتر احزاب در آنجا خواهد شد که درنتیجه تعداد بیشتری از اعضای پارلمان اروپا برای آن منطقه انتخاب می‌شوند.

انتخابات ریاست جهموری در کشورهای اروپایی

بیشتر کشورهای اروپایی دارای سیستم‌های پارلمانی حکومتی هستند که در آن اختیارات اجرایی به کابینه‌های مسئول پارلمان‌ها اعطا می‌شود. رئیس کابینه و رهبر اکثریت پارلمان، نخست‌وزیر است که مدیر اجرایی واقعی کشور می‌باشد.

در بیشتر این دولت‌ها رئیس‌جمهور به‌صورت تشریفاتی به‌عنوان رئیس دولت (به‌جز سلطنت‌های مشروطه – اسپانیا، انگلستان، سوئد و نروژ – كه این نقش را پادشاه یا ملكه انجام می‌دهد) خدمت می‌کند.

روش‌های مختلفی برای انتخاب روسای جمهور اتخاذشده است؛ به‌عنوان‌مثال در اتریش، بلغارستان، قبرس، فنلاند، فرانسه، ایسلند، ایرلند، لیتوانی، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی و اسلوونی رئیس‌جمهور به‌طور مستقیم انتخاب می‌شود؛ ولی در آلمان و ایتالیا از یک هیئت انتخاباتی استفاده می‌کنند، درحالی‌که رئیس‌جمهور در یونان توسط پارلمان منصوب می‌شود.

بهترین ایرلاین برای سفر به کشورهای اروپایی کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.