ژیوارنامه

واکسن کرونا چگونه عمل می‌کند؟ | انواع واکسن کرونا کدامند؟

واکسن کرونا

 

برای درک چگونگی عملکرد واکسن کرونا، بهتر است ابتدا نحوه مبارزه بدن در مقابل بیماری های ویروسی را با هم مرور کنیم. وقتی انواع ویروس ها مانند ویروس عامل کرونا، به بدن ما حمله می کنند، به سرعت در بدن تکثیر می شوند.

این حمله از سمت ویروس ها که عفونت نام دارد، همان چیزی است که باعث بیماری می شود. سیستم ایمنی بدن از چندین ابزار برای مبارزه با عفونت استفاده می کند.

خون حاوی سلولهای قرمزی است که اکسیژن را به بافتها و اندامها منتقل می کند و سلولهای سفید یا ایمنی بدن با عفونت مقابله می کنند.

گام به گام تا کشف واکسن هاری در فرانسه را ببینید.

واکسن کرونا

 انواع مختلف گلبول های سفید به روش های مختلف با عفونت مبارزه می کنند:

  • ماکروفاژها گلبول های سفید خون هستند که میکروب ها و سلول های مرده یا در حال مرگ را بلعیده و هضم می کنند. ماکروفاژها قسمتهایی از میکروبهای مهاجم را که “آنتی ژن” نامیده می شوند به جا می گذارند. بدن آنتی ژن ها را خطرناک تشخیص داده و آنتی بادی ها را برای حمله به آنها تحریک می کند.
  • لنفوسیت های B گلبول های سفید دفاعی هستند. آنها آنتی بادی هایی تولید می کنند که به قطعات ویروسی که ماکروفاژها بر جای گذاشته اند حمله می کنند.
  • لنفوسیت های T نوع دیگری از گلبول های سفید دفاعی هستند. آنها به سلولهای بدن که قبلاً آلوده شده اند حمله می کنند.

اولین باری که فرد به ویروس کرونا آلوده می شود، ساختن و استفاده از تمام ابزارهای مقابله با ویروس برای غلبه بر عفونت ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد.

بعد از عفونت، سیستم ایمنی بدن فرد، در مورد چگونگی محافظت از بدن در برابر آن بیماری یاد می گیرد. بدن چند لنفوسیت T، به نام “سلول های حافظه” را نگه می دارد که اگر بدن دوباره با ویروس مشابه مواجه شد، به سرعت وارد عمل شود.

با شناسایی آنتی ژن های آشنا، لنفوسیت های B آنتی بادی هایی برای حمله به آنها تولید می کنند.  متخصصان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که سلولهای حافظه چه مدت از شخص در برابر ویروس کرونا محافظت می کنند.

ویروس

نحوه کارکرد واکسن کرونا

واکسن های کرونا به بدن ما در ایجاد ایمنی در مقابل ویروس کوید 19 که باعث بیماری کرونا می شود،کمک می کنند؛ به گونه ای که بعد از دریافت واکسن دیگر مجبور به ابتلا به این بیماری نباشیم.

انواع مختلف واکسن ها به روش های مختلف برای محافظت از بدن کار می کنند. اما با انواع واکسن ها، بدن با ذخیره لنفوسیت های T “حافظه” و همچنین لنفوسیت های B روبرو می شود که نحوه مبارزه با این ویروس را در آینده به یاد می آورند.

به طور معمول چند هفته پس از واکسیناسیون بدن لازم است لنفوسیت های T و لنفوسیت های B تولید کند.

  بنابراین، ممکن است شخصی بلافاصله قبل از واکسیناسیون یا درست پس از واکسیناسیون به ویروسی که باعث کرونا می شود آلوده شود و سپس بیمار شود زیرا واکسن وقت کافی برای محافظت از بدن را ندارد.

گاهی اوقات پس از واکسیناسیون، روند ایجاد ایمنی می تواند علائمی مانند تب ایجاد کند. این علائم طبیعی هستند و نشانه هایی هستند که بدن در حال ایجاد مصونیت است.

بررسی وضعیت کشورهای اروپایی در کرونا

واکسن کرونا

انواع واکسن های کرونا

در حال حاضر، سه نوع اصلی واکسن کرونا وجود دارد که مجاز بوده، توصیه می شوند و یا تحت آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ (فاز 3) در ایالات متحده قرار دارند. در ادامه توضیحاتی در مورد چگونگی وارد کردن هر نوع واکسن به بدن ما برای شناسایی و محافظت از ما در برابر ویروسی که باعث کرونا می شود، آورده شده است.

  • واکسن های mRNA حاوی ماده ای از ویروس است که باعث ایجاد کرونا می شود و به سلول های ما دستورالعمل هایی را برای ساخت پروتئین بی ضرری که منحصر به ویروس است، می دهد.

سلول های ما پس از تهیه نسخه ای از پروتئین، مواد ژنتیکی واکسن را از بین می برند. بدن ما تشخیص می دهد که پروتئین نباید در آن وجود داشته باشد و لنفوسیت های T و لنفوسیت های B را بسازد که به یاد می آورد اگر در آینده آلوده شویم چگونه با ویروسی که باعث بیماری کرونا می شود مبارزه کنیم.

نکات ضروری برای مسافران در شرایط کرونا را بدانید.

دو نوع دیگر واکسن کرونا

  • واکسن های زیرواحد پروتئین شامل قطعات (پروتئین) بی خطر ویروس است. پس از واکسیناسیون با این واکسن نیز، بدن ما تشخیص می دهد که پروتئین نباید در آنجا باشد و لنفوسیت های T و آنتی بادی هایی را ایجاد می کند که اگر در آینده آلوده شویم بتوانند با ویروس کرونا مبارزه کنند.
  • واکسن های برداری شامل نسخه اصلاح شده ویروسی متفاوت از ویروسی است که باعث کرونا می شود. در داخل پوسته ویروس اصلاح شده، ماده ای از ویروس وجود دارد که باعث ایجاد کرونا می شود. این “ناقل ویروس” نامیده می شود.

هنگامی که ناقل ویروس در داخل سلولهای ما قرار گرفت، مواد ژنتیکی به سلولها دستورالعملهایی را می دهد تا پروتئینی را بسازند که منحصر به ویروس عامل کرونا باشد.

با استفاده از این دستورالعمل ها ، سلول های ما نسخه هایی از پروتئین را تهیه می کنند. این امر بدن ما را وادار به ساخت لنفوسیتهای T و لنفوسیتهای B می کند که اگر در آینده به این ویروس آلوده شدیم چگونه می تواند با آن ویروس مبارزه کند.

واکسن کرونا

صحبت پایانی

واکسینه شدن علیه ویروس کرونا و پیروی از توصیه های CDC برای محافظت از خود و دیگران بهترین محافظت در برابر بیماری کرونا را به شما ارائه می دهد. واکسیناسیون یکی از مراحلی است که می توانید برای محافظت از خود و دیگران در برابر ویروس کرونا انجام دهید.

محافظت در برابر ویروس کرونا بسیار مهم است زیرا برای بعضی از افراد، ویروس کرونا می تواند باعث بیماری شدید  یا مرگ شود. واکسن ها با سیستم ایمنی بدن شما کار می کنند بنابراین اگر در معرض قرار بگیرید بدن آماده جنگ با ویروس خواهد بود.

بعد از واکسیناسیون کامل علیه ویروس کرونا، ممکن است بتوانید برخی از کارهایی را که به دلیل همه گیری متوقف کرده اید شروع کنید. اما متخصصان هنوز در حال یادگیری تأثیر واکسن بر شیوع کرونا هستند.

شما باید بدانید که پس از واکسیناسیون کامل در برابر ویروس کرونا، باید در مکان های عمومی یا هنگامی که در کنار افراد واکسینه نشده وبیش از یک خانوار هستید، اقدامات احتیاطی را ادامه دهید.

مطالب مرتبط

1 نظر در “واکسن کرونا چگونه عمل می‌کند؟ | انواع واکسن کرونا کدامند؟

  1. مطالب مثل همیشه بسیار آموزنده و مفید هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.