ژیوارنامه

دریافت و پرداخت پول در سیستم ارز دیجیتال چگونه است؟

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال این توانایی را دارد که کاملاً تفکر جامعه درباره پول را تغییر دهد. ظهور بیت کوین، اتریوم و هزاران ارز رمزنگاری شده دیگر که فقط به صورت الکترونیکی وجود دارند، بانک های مرکزی جهانی را وادار به تحقیق درباره چگونگی کارکرد ارزهای دیجیتال ملی کرده است. در ابتدای این مبحث خوب است که با مفهوم ارز دیجیتال آشنا شویم.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال هر ارزی است که بصورت الکترونیکی و  بصورت انحصاری در دسترس باشد. نسخه های الکترونیکی ارز در حال حاضر بر سیستم های مالی اکثر کشورها غلبه دارد.

به عنوان مثال، در ایالات متحده، واحد پول فیزیکی موجود فقط حدود یک دهم کل پول است. بقیه در سپرده های مختلف بانکی به شکل الکترونیکی نگهداری می شود.

آنچه ارز دیجیتال را از ارز الکترونیکی در حال حاضر در حساب های بانکی اکثر آمریکایی ها متمایز می کند، این است که هرگز شکل فیزیکی به خود نمی گیرد.

در حال حاضر، می توانید به یک دستگاه خودپرداز مراجعه کرده و رکورد الکترونیکی موجودی ارز خود را به دلار فیزیکی تبدیل کنید. اما باید بدانید که ارز دیجیتال هرگز شکل فیزیکی پیدا نخواهد کرد.  

کریپتو کارنسی یا ارز رمزنگاری شده در صنعت گردشگری چیست؟

ارز دیجیتال

درباره ارز دیجیتال

ارز دیجیتال همیشه در یک شبکه رایانه ای باقی مانده و از طریق فناوری های دیجیتال مبادله می شود. به عنوان مثال، به جای استفاده از اسکناس های فیزیکی،  می توانید با انتقال ارز دیجیتال به خرده فروشان با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود خرید کنید.

از لحاظ عملکردی، این ممکن است تفاوتی با نحوه برخورد شما با پول با استفاده از برنامه های پرداخت مانند Venmo ، Paypal یا Apple Pay نداشته باشد.

به دنبال راه اندازی موفقیت آمیز ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز مانند بیت کوین و اتریوم که ارزش آن را ذخیره می کنند اما توسط هیچ مقام مرکزی کنترل نمی شوند، دولت ها و بانک های مرکزی در سراسر جهان در حال تحقیق درباره امکان ایجاد ارزهای دیجیتالی خود هستند که به عنوان ارزهای دیجیتال بانک مرکزی شناخته می شوند.

ارزهای دیجیتال همچنین ممکن است باعث ایجاد تحول در سیستم بین المللی پول شود: کشورهایی که از نظر اجتماعی یا دیجیتالی با همسایگان خود ادغام شده اند ممکن است با دلارسازی دیجیتال روبرو شوند و شیوع سیستم عامل مهم سیستمیک، می تواند منجر به ظهور مناطق ارز دیجیتال شود که از مرزهای ملی فراتر روند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) تضمین کرده است که پول فیزیکی به عنوان واحد حساب مرتبط باقی می ماند.

تورهای نمایشگاهی ژیوار | دلیل تفاوت ارائه تورهای نمایشگاهی به روایت مدیرعامل آژانس

ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

اگرچه انواع مختلفی ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما مکانیسم کارکرد اصلی همه آنها اساساً یکسان است. برای درک عملکرد ارز دیجیتال لازم است ایده مناسبی از نحوه کارکرد هر ارز دیجیتال داشته باشید.

در این بخش گام به گام نحوه کار ارزهای دیجیتال به همراه فناوری امکان پذیر کردن آنها را ذکر کرده ایم.

  • شبکه های ارز دیجیتال:بلاکچین

بزرگترین عنصر نحوه کار ارزهای دیجیتال، شبکه های بلاک چین آنهاست.  اما قبل از اینکه بیشتر به بحث در مورد نحوه کار این شبکه ها بپردازیم، باید یک توضیح مهم ارائه دهیم. تفاوت مشخصی بین پروتکل رمزنگاری Block chain (“B” بزرگ) و شبکه های مربوط به block chain (“b” کوچک) هر ارز دیجیتال وجود دارد.

پروتکل Block chain توسط سازندگان بیت کوین ساخته و منتشر شده است. اگرچه بلاک چین فناوری است که تمام ارزهای دیجیتال بر اساس آن ساخته می شوند و به هیچ ارز دیجیتال خاصی وابسته نیستند.

با این حال ، هنگامی که ما در مورد بلاکچین یک ارز خاص صحبت می کنیم، ما به پیاده سازی منفرد پروتکل Block chain اشاره می کنیم. این پیاده سازی همان چیزی است که در واقع یک ارز دیجیتالی ایجاد می کند.

به زبان ساده ، پروتکل Block chain اجازه می دهد ارزهای دیجیتال ایجاد و به عنوان اشکال قابل قبول پول استفاده شوند. بدون پروتکل Block chain، ساخت ارز دیجیتال غیرممکن است. شبکه های بلاکچین منفرد هر ارز دیجیتالی اساساً تجسم های مختلف آن پروتکل هستند. به عبارت دیگر، همه ارزهای دیجیتال در شبکه های بلاکچین جداگانه ایجاد، ذخیره و مبادله می شوند.

  • مبادله ارز دیجیتال:استخراج(mining)

ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که به محض ایجاد ارز دیجیتال، مردم چگونه در دنیا آن را تهیه و استفاده می کنند؟ علاوه بر این، چگونه می توانیم شانس کلاهبرداری و دستکاری در میلیون ها تراکنش بین کاربران را از بین ببریم؟

پروتکل Block chain هر دو این نگرانی ها را از طریق فرایندی به نام “استخراج” (ماینیگ) برطرف می کند. شبکه بلاکچین ارز دیجیتال، دفتر عمومی تمام معاملات ارز است که تاکنون اتفاق افتاده است.

 تراکنش های جدید در «بلوک ها» دسته بندی می شوند. هر بلوک قبل از اینکه در انتهای زنجیره اضافه شود، توسط چندین کاربر در سراسر شبکه تأیید می شود. هر کاربر نسخه ویژه این دفتر عمومی را دارد و به طور مداوم به روز می شود.

ماینرها مسئولیت تأیید کلیه معاملات درون یک بلاک جدید را دارند، بنابراین می توان بلاک را مهر و موم و در دفتر کل بلاکچین ثبت کرد. برای تأیید یک بلاک  استخراج کنندگان با یکدیگر رقابت می کنند تا چیزی به نام هش، دنباله ای منحصر به فرد از اطلاعات رمزنگاری بر اساس موارد زیر را تکمیل کنند:

  • داده های معامله در داخل بلوک که در حال تأیید است.
  • نتیجه فرمولهای پیچیده ریاضی.
  • هش قبلی آخرین بلوک روی زنجیره.

به محض تکمیل هش توسط ماینرها ، بلاک جدید تأیید می شود و هش در کنار آن ذخیره می شود.  به عنوان پاداش برای هر بلوک هش / تأیید شده جدید، استخراج کنندگان واحدهای جدیدی از ارز شبکه را دریافت می کنند.

برای تنظیم میزان عرضه ارز و کنترل تورم، پروتکل نرم افزار Block chain تولید معادن را برای تولید هش و تأیید بلوک های جدید با بزرگتر شدن شبکه سخت می کند.این سیستم شفافیت، پاسخگویی و ثبات را برای شبکه ها و ارزهای آنها تضمین می کند.

ارز دیجیتال
  • ذخیره ارز دیجیتال:کیف پول

ما درمورد اینکه چه چیزی ارزهای دیجیتال را امکان پذیر می کند، از کجا می آیند و نحوه مبادله آنها بحث کرده ایم.  حالا بیایید درباره نحوه ذخیره آنها صحبت کنیم. وقتی ارزهای دیجیتال روی بلاک چین های خود استخراج می شوند یا بین کاربران منتقل می شوند، باید تا زمانی که صاحب جدید آنها آماده استفاده از آنها نیست، ذخیره شوند.

در اینجا کیف پول ارز دیجیتال عمل می کند. کیف پول به سادگی نرم افزاری است که می تواند ارزهای دیجیتال را برای مدت نامحدود به طور ایمن در خود جای دهد. همه کیف پول های ارز دیجیتال دارای یک کلید عمومی و حداقل یک کلید خصوصی هستند.

ساده ترین راه برای فهم کلید عمومی این است که مانند یک آدرس ناشناس به آن فکر کنید. هنگام ارسال یا دریافت ارز دیجیتال، آن آدرس در دفتر عمومی معاملات شما ثبت می شود.

 همه می توانند آن را مشاهده کنند، اما حاوی هیچ یک از اطلاعات قابل شناسایی شخصی شما نیست. این به سادگی موقعیت کیف پول شما را در شبکه بلاکچین مستند می کند. از طرف دیگر، کلید خصوصی توسط هیچ کس به جز صاحب کیف پول دیده نمی شود.

 این شامل اطلاعات رمزنگاری مورد نیاز برای اجازه انتقال از کیف پول است و هرگز نباید به اشتراک گذاشته شود. کلیدهای خصوصی اغلب از طریق رمزگذاری ایمن می شوند و به صورت نسخه پشتیبان روی کاغذ تهیه می شوند.

با این حال، هیچ چیز با امنیت کیف پول چند امضایی مطابقت ندارد، که از چندین کلید خصوصی ذخیره شده در مکان های جداگانه استفاده می کند و برای هر معامله به امضای دو کلید نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.