ژیوارنامه

آبشار نیاگارا کجاست و چگونه تشکیل شد؟

آبشار نیاگارا روی رودخانه نیاگارا در شمال‌شرقی آمریکای شمالی واقع است و دارای یکی از مشهورترین مناظر این قاره می‌باشد. این آبشار در مرز بین انتاریو کانادا و نیویورک امریکا قرار دارد و از سه بخش اصلی تشکیل‌شده است. بخش بزرگ‌تر آن ‌که در کانادا واقع می‌باشد، آبشار نعل اسبی نامیده می‌شود. ارتفاع آن 57 متر و طول دهانه آن 670 متر است. آبشار آمریکایی و آبشار تور عروس نیز در مجاورت ساحل سمت راست جزیره گوت قرار دارند. آنها دارای 58 متر ارتفاع و 320 متر طول دهانه می‌باشند.

اگر قصد اخذ ویزای مالتیپل توریستی کانادا را دارید، می‌توانید با آژانس ژیوار تماس بگیرید.

نحوه تشکیل آبشار نیاگارا

در طول آخرین دوره یخبندان تاریخ زمین (500 هزار تا 2 میلیون سال پیش)، یخچال‌های طبیعی ذوب شدند و دریاچه‌هایی را تشکیل دادند. رودخانه نیاگارا و کل دریاچه‌های بزرگی که بخشی از آن است، میراث آخرین عصر یخبندان می‌باشد. 18000 سال پیش، جنوب انتاریو توسط صفحات یخی به ضخامت دو تا سه کیلومتر پوشیده شده بود. با پیشروی صفحات یخی به سمت جنوب، دریاچه‌های بزرگی تشکیل شدند. سپس این دریاچه‌ها برای آخرین بار ذوب گردیدند و مقادیر زیادی آب به سمت شمال جاری شد.

با شرکت در تور کانادا، از این آبشار زیبا دیدن کنید.

پس از آن شبه‌جزیره نیاگارا حدود 12500 سال پیش، از یخ خالی گردید. دریاچه آلگونکویین (دریاچه ایری کنونی) نیز سرریز شد و آب آن به سمت دریاچه ایروکوئیس (دریاچه انتاریو کنونی) جاری گردید. در ابتدا پنج آبریز از دریاچه ایری به دریاچه انتاریو وجود داشت. اما درنهایت به یک آبریز یعنی آبشار نیاگارا اصلی کاهش پیدا کرد. آب سرازیرشده که ما به‌عنوان رودخانه نیاگارا می‌شناسیم، مسیری را به سمت دریاچه ایروکوئیس حفر کرد. از همان زمان، آبشار به‌طور مداوم فرسایش سنگ‌های بستر خود را آغاز نمود. درنهایت، باگذشت سال‌ها نیروی آب لایه‌های سنگی را از بین برد و آبشار نیاگارا به محل فعلی خود رسید. این آبشار از نظر زمین‌شناسی در مقایسه با دیگر آبشارهای جهان، نسبتاً جوان محسوب می‌شود. سن برخی از آن‌ها تا 2.5 میلیون سال نیز می‌رسد.

آبشار نیاگارا چگونه تشکیل شد؟

نام‌گذاری آبشار نیاگارا

نظریات زیادی در مورد منشأ نام آبشار وجود دارد. به گفته بروس تریگر، محقق ایروکوئی، نیاگارا از نام مردمی گرفته‌شده است که در نقشه‌های قرن هفدهم با عنوان نیاگاگارگا شناخته می‌شدند. این نزدیک‌ترین نظریه‌ای می‌باشد که تاکنون مطرح شده است. نیاگارا در زبان بومی به معنای صدای رعدآسا است.

تاریخچه آبشار نیاگارا

بومیان آمریکایی ساکن در این منطقه به‌ احتمال ‌زیاد اولین افرادی بودند که عظمت و قدرت آبشار نیاگارا را مشاهده کردند. پس از آن، این آبشار توسط کاشف فرانسوی، لوئیس هنپین در دسامبر 1678 کشف شد. این منطقه به‌زودی به دژ فرانسوی‌ها تبدیل گردید، زیرا قلعه‌هایی در دهانه رودخانه نیاگارا ساخته شد. این قلعه بین سال‌های 1926 و 1934 بازسازی گردید و اکنون به‌عنوان قلعه قدیمی نیاگارا متعلق به قرن هجدهم شناخته می‌شود. توسعه سیستم ریلی در دهه 1800 شرایط بازدید از آبشار نیاگارا را برای انبوهی از بازدیدکنندگان فراهم نمود. همچنین این آبشار را به مقصد اصلی مسافران از سراسر جهان تبدیل کرد.

اولین ایستگاه تولید برق‌آبی در مقیاس بزرگ، سال 1895 در آبشار نیاگارا افتتاح شد. با این‌ حال، این نیروگاه از سیستم جریان مستقیم (DC) استفاده می‌کرد که فقط می‌توانست 100 یارد برق را منتقل کند.

در سال 1896، نیکولا تسلا، دانشمند و مهندس برق مشهور، ثابت کرد که می‌تواند با استفاده از موتور القایی جریان متناوب جدید (AC) برق را از آبشار نیاگارا به نیویورک منتقل کند. این اولین استفاده تجاری از راه دور از سیستم AC است که هنوز نیز در سراسر جهان استفاده می‌شود.

شکل‌گیری آبشار نیاگارا روند کندی داشت که البته هنوز هم ادامه دارد. یخ‌زدگی و ذوب سالانه رودخانه نیاگارا سنگ‌های زیرسطحی را از بین می‌برد. فرسایش تدریجی و ریزش سنگ‌های دوره‌ای به‌طور پیوسته آبشار نیاگارا را به سمت بالادست حرکت می‌دهد و باعث کاهش ارتفاع آن می‌شود. با این‌ حال، تأثیرات مدرن و کارهای اصلاحی باعث شده‌اند آبشار با سرعت کمتری از بین برود.

آبشار نیاگارا چگونه تشکیل شد؟

جمع‌بندی

آبشار نیاگارا یکی از زیباترین و خاص‌ترین مناظر دنیا را دارد. این آبشار درنتیجه جریان هزاران ساله آب بر روی زمین شکل گرفته است. سالانه حدود دوازده میلیون گردشگر برای دیدن این منظره باشکوه وارد کانادا می‌شوند تا از نزدیک نظاره‌گر این چشم‌انداز باشکوه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.