ژیوارنامه

پل زنجیر سچینی | اولین کسانی که روی این پل قدم گذاشتند| مجارستان

پل زنجیر یکی از مشهورترین و زیباترین بناهای بوداپست است که بطور معلق بر رود دانوب قرار دارد.

اگر بر روی این پل قدم بزنید، بسیار از تماشای مناظر مختلف اطراف آن لذت خواهید برد و قطعاً دست به عکاسی از خیره کننده ترین چشم اندازهای شهر خواهید زد.

تاریخچه پل زنجیر مجارستان

قرن‌ها پیش فقط یک پل برای اتصال بودا و آفت در این منطقه بود که در نهایت کنت ایشتوان سچینی ساخت یک پل دائمی بر روی دانوب را پیشنهاد داد و

تقریباً پنجاه سال عملی شدن این ایده زمان برد.

طراحی اولین پل دائمی بر روی دانوب توسط یک مهندس انگلیسی به نام ویلیام تیرنی کلارک صورت گرفت و ساخت آن توسط مهندس اسکاتلندی آدام کلارک در سال ۱۸۴۹ در دوران انقلاب و جنگ استقلال به سر انجام رسید.

نام پل به دلیل ایده کنت سچینی و احترام به او پل زنجیر سچینی نهاده شد.

پل زنجیر نماد ارتباط شرق و غرب

یک سمت پل زنجیر از بودا به میدان کلارک آدام روبروی قطار کابلی قلعه بودا و طرف دیگر پل از پست به میدان سابق روزولت که محل قرارگیری ساختمان‌های فرهنگستان علوم و قصر گرشام است، منتهی می‌شود.

به همین دلیل این پل را نماد ارتباط بین شرق و غرب، نشانه پیشرفت و بیداری ملی می‌دانند.

در آن دوره بسیاری این پل را یک شگفتی در مهندسی معاصر می‌دانستند و پل زنجیر بسیار نقش مفیدی در فرایندهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مجارستان ایفا کرده است و به همین دلیل آن را در مقایسه با پل بروکلین نیویورک واقع در ایالات متحده آمریکا قرار می‌دهند.

تخریب و بازسازی پل مشهور بوداپست

اولین افرادی که از روی پل زنجیر عبور کردند، سربازان ارتش استقلال مجارستان بودند که در سال ۱۸۴۹ از نیروهای اتریشی عقب نشینی کردند.

اتریشی‌ها در آن زمان قصد انفجار پل را داشتند که خوشبختانه مواد منفجره به خوبی عمل نکرد.

در سال ۱۹۴۵ هنگامی که آلمانی‌ها بوداپست را در جنگ جهانی دوم محاصره کردند، پل زنجیر را نیز تخریب کردند.

البته دو سال بعد بازسازی و مرمت پل آغاز شد و در سال ۱۹۴۹ پل به شکل اصلی خود بازگشت.

معماری پل زنجیر

این پل به طول ۳۷۵ متر و عرض ۱۶ متر است و دهانه بین ستون‌ها ۲۰۲ متر هستند.

در هر دو سر پل دو مجسمه شیر سنگی را خواهید دید که طبق افسانه‌ها مارشالکو یانوس مجسمه ساز شیرها یادش رفته که زبان آن‌ها را درست کند و هنگامی که در مراسم افتتاحیه یک پسر این موضوع را بازگو می‌کند، مجسمه ساز از استرس خود را از روی پل به داخل رود دانوب انداخت.

در حالی که این موضوع درست نیست و زبان شیرها فقط قابل دیدن نیست.

جاذبه‌های اطراف پل زنجیر بوداپست

بازار قلعه و باغ‌های سلطنتی که شامل ساختمان‌ها، مرکز زیرزمینی برگزاری رویدادها‌، رستوران‌ها و کافه‌ها می‌باشد و توسط مردم محلی این نام را گرفته است.

در این منطقه بوداپست بطور مرتب کنسرت‌ها و جشنواره‌های مختلف کریسمس برگزار می‌شود و نمایشگاه‌های مختلفی در کاخ‌ها هر ساله برپا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.