ژیوارنامه

مهم‌ترین صنایع بلژیک | جایگاه عالی در اروپا

کشور بلژیک با استفاده از موقعیت جغرافیایی خود در قاره از نظر اقتصاد و صنعت بسیار جایگاه خوبی در میان کشورهای اروپا دارد.

این کشور تا به امروز زیر ساخت حمل و نقل پیچیده‌ای شامل بزرگراه‌ها، کانال‌ها، بنادر و راه آهن ایجاد کرده است که در ادغام سازی صنایع آن با کشورهای دیگر بسیار تاثیر خوبی دارد.

مناطق صنعتی کشور

بیشترین صنایع این کشور در مناطق شمالی و پرجمعیت فلاندر و حوالی شهر بروکسل قرار گرفته‌اند.

مهمترین صنایع بلژیک

صنعت توسعه یافته بلژیک بیشتر شامل فرآوری مواد اولیه وارداتی به محصولات نیمه تمام و نهایی و صادرات آنها به کشورهای دیگر است.

البته مهمترین صنعت بلژیک تولید فولاد می‌باشد که باعث شده است این کشور در میان تولیدکنندگان آهن و فولاد در دنیا در جایگاه خوبی قرار بگیرد.

با وجود این در سالهای اخیر صنعت کشور به دلایل مختلفی مثل کوچک شدن بازار محصولات، هزینه‌های زیاد کار و تأسیسات قدیمی کارخانه‌ها با مشکلاتی مواجه شده است.

بلژیک منابع طبیعی بسیار کمی دارد؛ البته بجز خاک‌های حاصلخیز و زغال سنگ که به دلیل مقرون به صرفه نبودن دیگر بهره برداری نمی‌شود.

با این وجود می‌توان گفت صنایع بلژیک به جز فولاد و صادرات تنوع زیادی دارد و شامل مواد شیمیایی، منسوجات، داروسازی، الکترونیک، فرآوری مواد غذایی، اتومبیل و ساخت ماشین آلات می‌باشد.

آشنایی با برخی از صنایع مهم بلژیک 

صنایع مواد شیمیایی شامل محصولات بسیار زیادی از مواد منفجره و سنگین تا لوازم عکاسی و داروسازی می‎باشد.

اکثر نیازهای الماس صنعتی ایالات متحده توسط صنعت تراش الماس در آنتورپ تامین می‌گردد.

بیشتر پالایشگاه‌های واقع در آنتورپ، تولید کننده محصولات نفتی هستند. بلژیک یکی از بزرگترین صنایع شیشه‌ای در دنیا را دارد و به دلیل داشتن ظروف شیشه‌ای کریستالی عالی وال سنت لمبرت شهرت پیدا کرده است.

صنعت نساجی تولید کننده پشم، پنبه، الیاف مصنوعی و پارچه می‌باشد و بروکسل، گنت، ورویر، مالین و بروژ مراکزی هستند که بیشتر صنعت نساجی در آنها رواج دارد.

بروژ و بروکسل به دلیل داشتن پارچه‌های توری و نخی شهرت دارند.

صنعت کشاورزی و تأثیر در اقتصاد

همانطور که گفتیم کشور بلژیک زمین‌های حاصلخیز دارد که همین باعث شده صنعت کشاورزی نیز در این کشور وجود داشته باشد اما با این حال مردم کمی کار کشاورزی را انجام می‌دهند،

به همین دلیل این صنعت هم به عنوان کارفرما و هم اهمیتش در تولید ناخالص داخلی در حال کم شدن باشد.

از محصولات اصلی کشت شده در اینجا می‌توان به سیب زمینی، غلات، کاسنی، کتان و چغندر قند اشاره نمود.

اکثر فعالیت‌های کشاورزی در منطقه فنلاندرز  پرورش میوه‌ها، سبزیجات و گیاهان زینتی است.

عمده فعالیت‌های کشاورزی دام‌ها به خصوص فرآورده‌های لبنی و گوشت مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

از محصولات رایج کشت شده در سراسر کشور می‌توان محصولات علوفه‌ای، جو دوسر، گندم و سیب زمینی را نام برد که در قسمت جنوب شرقی کشور بیشتر رواج دارند.

بلژیک را می‌توان جزو برترین‌های جهان در پردازش روی، سرب، مس، رادیوم و کبالت دانست.

بسیاری از مدارس بینچه و مونس این کشور بطور تخصصی برای آموزش جوانان ایجاد شده‌اند و باعث رشد مهندسی و صنایع کشور شده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.