ژیوارنامه

روز جهانی محیط زیست | کشورهای میزبان روز جهانی محیط زیست از سال 2010 تا کنون

 

در تقویم کل جهان، 5 ژوئن به عنوان روز جهانی محیط زیست ثبت شده است. هر ساله 5 ژوئن برای تشویق آگاهی و حفاظت از محیط زیست در سرتاسر دنیا جشن برگزار میشود.

به گفته سازمان ملل، این جشن فرصتی است تا زمینه را برای عقاید روشنگرانه توسط مردم و مسئولان، جهت ارتقاء حفاظت از محیط زیست، گسترش دهد.

روز جهانی هنرمندان را چه کسی ایجاد کرد؟

تاریخچه روز جهانی محیط زیست

در سال 1972، سازمان ملل متحد یک کنفرانس در مورد محیط زیست بشر در استکهلم برگزار کرد. وی در این کنفرانس 5ژوئن را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد.

دو سال بعد یعنی در سال 1974 اولین جشن روز جهانی محیط زیست(WED) با موضوع “فقط یک زمین” برگزار شد. از سال 1974 به بعد هر ساله روز جهانی محیط زیست در تمام ملت ها برگزار میشود.

در سال 1987 ایده ای مبتنی بر اینکه این فعالیت به صورت چرخشی در تمامی کشورها اجرا شود مطرح شد. به گونه ای که کشورهایی که برای اجرای این فعالیت آماده بودند، برای میزبانی منتخب میشدند.

روز جهانی گردشگری-27/ سپتامبر/2020

روز جهانی محیط زیست

کشورهای میزبان جشن روز محیط زیست از سال 2010 تاکنون

در سال 2010 جشن روز محیط زیست با شعار “یک سیاره یکی از آینده ها” در کشور رواندا برگزار شد.

در سال 2011 این جشن با شعار “طبیعت در خدمت شماست” در کشور هند برگزار شد.

در سال 2012 کشور میزبان، کشور برزیل بود. این کشور مراسم جشن محیط زیست را با موضوع “اقتصاد سبز” برگزار کرد.

در سال 2013 روز جهانی محیط زیست با شعار، “فکر کن، بخور، پس انداز کن”، برگزار شد. در این سال سازمان ملل متحد به ما یادآوری کرد که ما بیشتر موادغذایی خود را از طبیعت به دست می آوریم، بنابراین اگر در حفظ طبیعت نکوشیم باعث می شود تمام محصولات زراعی از بین بروند و این یعنی نزدیک به 1.3 میلیارد تن غذا به ارزش 1000 میلیارد دلار هدر می رود.

و در کل سبب می شود که افراد بسیار زیادی در جهان از گرسنگی رنج ببرند.

سال 2014 به دریا با شعار ” صدای خود را بالا ببر نه سطح دریا را” اختصاص داده شد. این شعار یعنی اینکه آگاهی خود را باید در مورد مشکلاتی که کشورهای جزیره به دلیل افزایش سطح دریا دارند، بالا ببریم.

روز جهانی کوروش کبیر

روز جهانیز محیط زیست

کشورهای میزبان از سال 2015

سال 2015 کشوری که میزبانی روز جهانی محیط زیست را برعهده گرفت، کشور میلان در ایتالیا بود. این کشور برای روز جهانی محیط زیست شعار،” هفت میلیارد نفر، یک سیاره با مراقبت مصرف کنید” را در نظر گرفت.

در آن سال این شعار به عنوان بهترین موضوع برای حفظ محیط زیست انتخاب شد و از همه مهمتر محبوب ترین موضوع در بیش از 20 کشور در توییتر بود.

در سال 2016 جشن با موضوع ” تحمل صفر برای تجارت غیرقانونی حیات وحش” به میزبانی آنگولا برگزار شد.

سال 2017 جشن محیط زیست با عنوان”اتصال مردم با طبیعت” در کانادا برگزار شد. این عنوان به این دلیل موضوع سال 2017 بود، که به ما یادآوری کند که نقش ما در حفاظت از محیط زیست بسیار مهم است واگر همه ی ما دست به دست هم ندهیم تا از محیط زیست خود، حفاظت کنیم، طولی نمیکشد که این کره خاکی بدون محیط زیست باقی بماند.

سال 2018، کشور هند با موضوع “ضرب و شتم آلودگی پلاستیک” جشن را برگزار کرد. در کشور چین آلودگی هوا بسیار زیاد است و این کشور از این مشکل به شدت رنج می برد برای همین در سال 2019 با شعار ” آلودگی هوا را کنار بزنید.” میزبانی جشن روز محیط زیست را برعهده گرفت.

روز جهانی محیط زیست

میزبانی روز جهانی محیط زیست در سال 2020 کدام کشور بود؟

در سال 2020 کشوری که برای برگزاری جشن روز جهانی محیط زیست منتخب شده بود کشور کلمبیا بود. لازم به ذکر است که کشور آلمان در برگزاری این جشن به کشور کلمبیا کمک کرد. در نتیجه این جشن با همکاری آلمان به بهترین صورت و با برنامه های رسمی و بسیار زیبایی برگزار شد.

در این مقاله سعی کردیم شما را با روز جهانی محیط زیست آشنا کنیم. بیاید دست به دست هم دهیم و از این محیط زیست کره خاکیمان حفاظت کنیم تا از بین نرود.

بدانیم و آگاه باشیم که محیط زیست هیچ کس برای از بین بردن نیست، مسئولیت حفاظت از محیط زیست بر عهده ی همه ی ماست. پس با هم برای همیشه عهد و پیمان ببندیم تا از محیط زیست این کره خاکی مانند جان حفاظت کنیم.

روز جهانی محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.