ژیوارنامه

تاریخچه روز ملی موزه و میراث فرهنگی | این روز را چگونه جشن بگیریم؟

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی 28 اردیبهشت

انجمن بین‌المللی موزه‌ها (ICOM) از سال 1977، روز 18 می (28 اردیبهشت) را روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نام‌گذاری کرده است. این روز، روزی منحصربه‌فرد برای موزه‌ها و کارشناسان موزه به‌شمار می‌رود.

در این روز، موزه‌های عضو این انجمن، فعالیت‌ها و مراسم ویژه‌ای برای عموم مردم تدارک می‌بینند و اهمیت نقش موزه‌ها را به‌عنوان مکان‌های آموزشیِ در خدمت جامعه و رشد و ترقی آن، به مردم معرفی کرده و نشان می‌دهند.

پیشینه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

از سال 1977 همه‌ موزه‌های جهان به‌منظور افزایش و ترویج نقش موزه‌ها در دنیا، دعوت شدند تا با سازماند‌هی فعالیت‌های سرگرم‌کننده و آزاد پیرامون شعاری که هر سال توسط انجمن موزه‌ها و کارشناسان موزه تعیین می‌شود، در گرامیداشت این روز شرکت داشته باشند.

این شعار هر سال متفاوت است و بیشتر پیرامون مسائل روز دنیا از قبیل جهانی‌سازی، آشنایی با مردم بومی در سرتاسر جهان و ساختار فرهنگی و اجتماعی آنها، کاهش شکاف‌های فرهنگی، و حفاظت از محیط‌زیست تعریف می‌شوند.

از زمان تعیین این روز به عنوان روز موزه‌ها، محبوبیت این روز رفته‌رفته در میان موزه‌ها و مردم افزایش داشته است، به‌گونه‌ای که در روز موزه سال 2009 نزدیک به 20000 موزه در بیش از 90 کشور جهان در گرامیداشت این روز مشارکت داشته‌اند. در سال 2012، 129 کشور و بیش از 30000 موزه این روز را جشن گرفتند.

برای بازدید از موزه های سراسر جهان، می توانید از تورهای اروپا ژیوار استفاده کنید.

افزایش شرکت کنندگان روز جهانی موزه

با گذشت‌ سال‌ها، مردم کره زمین این شانس بزرگ را داشته‌اند که با وجود سلطه‌ روز افزون تکنولوژی بر زندگی انسانی، همچنان بر احیا و پاسداشت فرهنگ و سنت گذشته خود اهتمام داشته باشند. موزه فقط جای نگهداری ظرف و ظروف شکسته قدیمی نیست، بلکه جایی برای فکر کردن و یادگرفتن از گذشته است.

با این‌که در دهه گذشته درصد مشارکت‌کنندگان در این روز روند صعودی داشته، اما از پنج سال پیش، نرخ صعودی سرعت بسیار بالاتری پیدا کرده است. وقتی به این رشد سریع نگاه می‌‌کنیم، باید از خودمان بپرسیم علت این افزایش چیست. این درصد صعودی سریع، یک دلیل ساده دارد: دانستن درباره تاریخ، چیزی نیست که دست‌کم گرفته شود، ضمن این‌که یک دانستنی‌ جذاب برای همه مردم به شمار می‌رود.

درست است که ما در جامعه‌ای تکنولوژی محور زندگی می‌کنیم، اما به نظر می‌رسد هرچه بر سلطه‌ تکنولوژی بر زندگی مردم افزوده می‌شود، تمایل مردم به سمت چیزهایی که می‌ترسند از دست بدهند، بیشتر می‌گردد.

در این میان، چه جایی بهتر از موزه است که بتواند مردم را با گذشته و فرهنگ و سنت قدیم هر ناحیه و جهان مرتبط کند؟ چه جایی بهتر از موزه می‌تواند مردم به‌خصوص جوانان را به تاریخ و پیشینه طبیعت و انسان علاقه‌مند سازد؟ به همین دلیل است که باید بر گرامیداشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی تأکید شود.

هر چه جوامع جلوتر می‌روند، میراث فرهنگی بیشتری پشت سر خود بر جای می‌گذارند و با همه تاریخی که اکنون پشت جامعه انسانی قرار گرفته، نیاز به جایی داریم که یادآوری کند کجا بوده‌ایم و چه مسیری را طی کرده‌ایم تا به اینجا که الان هستیم برسیم. از این طریق، سفر پیش رویمان را هم با اعتماد به نفس بیشتری طی خواهیم کرد.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره موزه ها هستید، نگاهی به پست بهترین موزه های اروپا بیاندازید.

چگونه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی را جشن بگیریم؟

برای گرامیداشت این روز چه راهی بهتر از این که سری به موزه‌های شهرمان بزنیم، چه تنها و چه با خانواده. به‌خصوص که در این روز، بازدید از بیشتر موزه‌ها رایگان هم هست.

در هر شهری، موزه‌های بسیاری براساس میراث فرهنگی و تاریخ آن شهر، ساخته شده است. چه بهتر از این‌که اول از شهر خودمان شروع کنیم تا دست‌کم با تاریخ و پیشینه مردمی که پیش از ما در شهر ما زندگی می‌کرده‌اند، آشنا شویم.

کودکان را هم نباید فراموش کرد. این کودکان هستند که آینده جوامع بشری را می‌سازند و یادگیری تاریخ و فرهنگ و میراث گذشتگان نقش بسیار مهمی در تربیت یک نسل آگاه و اندیشمند خواهد داشت.

جمع‌بندی

این روزها، برای یافتن پاسخ هر پرسشی، می‌توان به سرعت به اینترنت وصل شد و جواب را پیدا کرد. اما چقدر از این اطلاعات درست و برای ما ملموس هستند. موزه‌ها، محیطی طبیعی را فراهم می‌کنند که در آنها می‌توانیم اطلاعات عینی و ملموسی از دوران قدیم به‌دست بیاوریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.