ژیوارنامه

روز جهانی زنان

روز جهانی زنان

روز جهانی زنان هر سال در 8 مارس در سراسر جهان برگزار می شود. این روز یک نقطه کانونی در جنبش حقوق زنان است.

پس از آنکه حزب سوسیالیست آمریکا روز زن را در 28 فوریه1909 در شهر نیویورک ترتیب داد، نمایندگان آلمانی کلارا زتکین، کاته دانکر، پائولا تیده و دیگران در کنفرانس بین المللی زن سوسیالیست 1910پیشنهاد کردند که روز ویژه زن هر ساله برگزار شود.

پس از اینکه زنان در روسیه شوروی در سال1917 رای دادند، 8 مارس در آنجا به یک تعطیلیه ملی تبدیل شد. این روز عمدتا توسط جنبش سوسیالیست و کشورهای کمونیست جشن گرفته می شد.

گرامیداشت روز جهانی زن امروزه در برخی از کشورها تعطیل رسمی است و در سایر کشورها روز اعتراض است و در برخی دیگر زنانگی را جشن می گیرند.

تاریخچه روز جهانی زن

18/ اسفند/ 1399 مصادف با روز جهانی زن می‌باشد.

اولین مراسم بزرگداشت روز جهانی زن به نام روز”ملی زن” در 28 فوریه1990، در شهر نیویورک، به همت حزب سوسیالیست آمریکا به پیشنهاد ترزا مالکیل برگزار شد.

ادعاهایی مبنی بر این روز به یاد اعتراض زنان کارگر پوشاک در نیویورک در 8 مارس 1857 بود. در آگوست 1910، یک کنفرانس بین المللی زنان سوسیالیست به منظور مقدمات نشست عمومی سوسیالیست دوم انترناسیونال در کپنهاگ، دانمارک تشکیل شد.

نمایندگان آلمانی کلارا زتکین، کاته دانکر، پائولا تیده و دیگران که بخشی از سوسیالیست های آمریکایی الهام گرفته شده بودند، ایجاد روز زن سالانه را پیشنهاد کردند، اگرچه هیچ تاریخی در آن کنفرانس مشخص نشده بود.

این ایده به عنوان یک استراتژی برای ارتقاء حقوق برابر از جمله حق رای برای زنان است.

روز جهانی زنان

اولین بزرگداشت روز جهانی زن در 19 مارس 1911

در 19 مارس 1911 اولین مراسم روزجهانی زن توسط بیش از یک میلیون نفر در اتریش، دانمارک، آلمان و سوئیس برگزار شد. فقط در امپراتوری اتریش-مجارستان 300 تظاهرات برگزار شد.

در وین، زنان در رینگ استراسه رژه رفتند و بنرهایی به رسم یادبود شهدای کمون پاریس برپا داشتند. زنان خواستار این شدند، که به آنها حق رای دادن و تصدی پست های دولتی به آنها داده شود.

آنها هم چنین به تبعیض جنسی شغلی اعتراض کردند. آمریکایی ها در یک شنبه آخر ماه فوریه به جشن روز ملی زن ادامه دادند.

در سال 1913 زنان روسی اولین روز جهانی زن خود را در آخرین شنبه ماه فوریه مشاهده کردند. در سال 1914، روز جهانی زن در 8 مارس در آلمان برگزار شد، احتمالا به این دلیل که آن روز یک شنبه بود و اکنون همیشه در 8 مارس در همه کشورها برگزار می شود.

گرامیداشت روز جهانی زن در آلمان در سال 1914 به حق رای زنان اختصاص داشت که زنان آلمانی تا سال 1918 موفق به کسب آن ها نشدند.

انجمن برابری نسلی تا 2030

محدودیت های قانونی 2.7 میلیارد زن را از دسترسی به شغل مشابه مردان بازداشته است. کمتر از 25 درصد از نمایندگان پارلمان تا سال 2019 زن بودند.

انجمن های زیادی  روز جهانی زن را فرصتی برای تامل در پیشرفت های صورت گرفته، در زمینه براری حقوق زنان و مردان می‌دانند .

انجمن برابری نسلی خواستار تغییر و تجلیل از اقدامات شجاعانه و اراده زنان عادی، که نقش فوق العاده‌ای در تاریخ کشورها و جوامع خود ایفا کرده اند، می‌باشند.

مجمع برابری نسلی، نقطه عطفی برای سرمایه گذاری و اقدامات برابری جنسیتی، از 29 تا 31 مارس در مکزیکوسیتی آغاز می‌شود و در ژوئن 2021 در پاریس به اوج خود می‌رسد.

تثبیت شدن روزجهانی زن در تقویم به عنوان روز مهم در چکسلواکی

در جمهوری سوسیالیستی چکسلواکی، سالانه جشن های عظیمی به سبک شوروی برگزار می شد. پس از سقوط کمونیسم، تعطیلات، که به طور کلی یکی از نمادهای مهم رژیم قدیم قلمداد می شود، در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

روز جهانی زن با پیشنهاد سوسیال دموکراتها وکمونیستها توسط پارلمان جمهوری چک در سال 2004 به عنوان “روز مهم” رسمی تثبیت شد.

مردان در ایتالیا، میموزای زرد به زنان خود هدیه می دهند.

روز جهانی زن به عنوان journee international des femmes به طور گسترده ای در فرانسه جشن گرفته می شود. مردان برای جشن گرفتن این روز در ایتالیا، میموزای زرد به زنان می دهند.

سیاست مدار کمونیست، ترزا ماته، میموسا را در سال 1946 به عنوان نماد روز جهانی زن در ایتالیا انتخاب کرد زیرا احساس می کرد که نمادهای فرانسوی آن زمان، گل بنفشه و گل سوسن بسیار کمیاب و گران هستند و نمی توان از آن ها در ایتالیا استفاده کرد.

این امر برخی بحث ها را برانگیخته است زیرا بخش بزرگی از مردم و هم چنین حق سیاسی این تعطیلات را یادگار گذشته کمونیست ملت می دانند.

تلاش بیتاپوزنیاک برای به رسمیت شناختن روزجهانی زن در ایالت متحده آمریکا

در ایالت متحده، بیتا پوزنیاک بازیگر و فعال حقوق بشر با شهردار لس آنجلس و فرماندار کالیفرنیا همکاری کرد تا اعضاء کنگره ایالت متحده را راضی کند تا پیشنهاد به رسمیت شناختن تعطیلات را ارائه دهد.

در فوریه1994، با پیشنهاد بیتا پوزنیاک توسط نماینده ماکسین واترز، همراه با 79حامی ملی، در تلاش برای به رسمیت شناختن 8 مارس همان سال به عنوان روز جهانی زن معرفی شد.

از سال 2019، روز جهانی زن به عنوان یک تعطیل رسمی در ایالت فدرال برلین، آلمان جشن گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.