ژیوارنامه

معرفی یونان | یونان در یک نگاه کلی

آشنایی با کشور یونان

آشنایی با کشور یونان

کشور یونان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است و جزو جنوبی ترین کشورهای شبه جزیره بالکان می باشد. آتن پایتخت یونان است که حدود یک سوم جمعیت این کشور در نواحی اطراف آتن ساکن هستند.

جغرافیای یونان

موقعیت جغرافیایی یونان ، تاثیر زیادی در رشد و توسعه آن داشته است. از نظر تاریخی ، کوه ها ارتباطات داخلی را بسیار محدود می کردند اما دریا افق وسیع تری را برای آن باز می کرد.

این کشور بیشتر از دو هزار جزیره دارد که از این تعداد فقط ۱۷۰ جزیره قابل سکونت هستند و برخی از شرقی ترین جزایر آن در فاصله بسیار کمی از سواحل ترکیه قرار دارند.

یونان از قسمت غربی با دریای ایون ، از جنوب با مدیترانه و از شرق با دریای اژه همسایه می باشد و تنها در شمال و شمال شرقی مرز زمینی دارد.

همچنین طولانی ترین خط ساحلی در حوزه دریای مدیترانه متعلق به این کشور است.

یونان نه منطقه جغرافیایی را به نام های پلوپونز ، تسالالی، اپیروس، جزایر اژه،  کرت، جزایر یونی، مقدونیه، یونان مرکزی و تراکیه را شامل می شود.

کشور یونان

چشم انداز زیبای یونان

حدود چهار پنجم کشور را مناطق کوهستانی در برمی گیرند که قسمت اعظمی از آن به طور عمیق شکافته شده است.

یونان به دلیل زیبایی ناهموار و پیچیدگی و تنوع سه عنصر حاکم بر آن یعنی دشت ، دریا و کوه ها بسیار چشم انداز قابل توجهی دارد.

در یونان بیشتر اوقات آب و هوا مدیترانه ای است و تابستان ها هوا گرم و زمستان ها هوا معتدل و مرطوب می باشد.

معماری یونان

سبک معماری یونان باستان به سه نظم دوریک ، قرنتیان و یونیک تعریف شده است که بر معماری جهان غرب در دوره های بعدی تاثیر بسیار زیادی گذاشت.

این سبک معماری تقریبا به نهصد سال قبل از میلاد تا قرن یکم میلادی می باشد.

پس از آن در دوره امپراتوری بیزانس، سبک معماری بیزانس رواج پیدا کرد که این دوران بیشتر از هزار سال طول کشید و بر معماری قرون وسطایی در سرتاسر خاور نزدیک و اروپا تاثیر چشمگیری داشت.

بعد از مستقل شدن یونان، معماران جدید کشور تلاش کردند که سبک معماری سنتی و بیزانس را با سبک های اروپای غربی ترکیب کنند و به خوبی این کار را انجام دادند.

پس از شکل گیری پادشاهی یونان، در شهر آتن و بیشتر شهرهای کشور سبک معماری نئوکلاسیک ترویج شد.

از معماران مدرن یونان می توان به ارنست زیلر، ژرژ کاندیلیس، پاناگیس کالکوس و دیمیتریس پیکیونیس اشاره کرد.

کشور یونان

فرهنگ و هنر یونان باستان

یکی از مهمترین تمدن های تاریخ، یونان باستان به شمار می آید. یونانیان باستان با به جا گذاشتن ادبیات گسترده از خود اثر بخشی مهمی در توسعه فرهنگ غرب داشته اند.

بسیاری از هنرمندان و نویسندگان این کشور از قهرمانان و خدایان یونان باستان برای خلق هنر خود الهام می گرفتند.

بسیاری از آنها، برای ثبت تاریخ و دین از شعر استفاده می کردند . بسیاری از منابع اصلی متنی یونان برای اساطیری چون هومر، هسیود و شاعران گمنام اورفیک می باشند.

خوانندگان امروزی این اشعار، با جنبش رمانتیک و بیان زبان نقاشی کلمات به خوبی ارتباط برقرار می کنند.

امروزه نیز یونانیان برای مجسمه سازی، نقاشی، معماری، موسیقی، ادبیات و تئاتر اهمیت زیادی قائل هستند.

ورزش در یونان

یونان زادگاه بازی های المپیک باستان به شمار می آید و در سال ۷۷۶ قبل از میلاد برای اولین بار در المپیا ثبت گردید و تا به امروز دوبار میزبان بازی های المپیک تابستانی ۱۸۹۶ و ۲۰۰۴ و بازی های مدرن المپیک بود.

یونان یکی از چهار کشوری است که همیشه در مسابقات المپیک تابستانی شرکت کرده است.

تیم ملی فوتبال یونان در سال ۲۰۱۴ رتبه دوازدهم در جهان را کسب کرد. بالاترین لیگ فوتبال حرفه ای در این کشور، سوپر لیگ می باشد که شامل شانزده تیم است.

تیم ملی بسکتبال یونان در سال های طولانی رتبه های خوبی بدست آورده و جزو قدرت های برتر بسکتبال جهان است که دو بار رتبه اول جهان را کسب کرده است.

فوتبال یونان

اقتصاد و صنعت در یونان

یونان کشوری نسبتا پیشرفته با سطح زندگی بالا و رتبه بالایی در شاخص توسعه انسانی می باشد. اقتصاد این کشور شامل صنعت، کشاورزی و بخش خدمات است.

این کشور از نظر جهانگردی نیز بسیار مورد توجه قرار می گیرد و با جاذبه های دیدنی فراوان همه ساله مسافران زیادی را به خود جذب می کند و در سال ۲۰۰۹، عنوان هفتمین کشور پر بازدید اتحادیه اروپا را از آن خود کرد.

متاسفانه نرخ بیکاری در یونان با توجه به استانداردهای اتحادیه اروپا رو به افزایش است. این کشور یک سرمایه گذار مهم در منطقه می باشد و بزرگترین اقتصاد در بالکان را دارد.

در سال ۲۰۱۰، رتبه اول تولید پنبه و پسته، رتبه دوم در تولید برنج و زیتون، رتبه سوم در تولید گوجه فرنگی و انجیر و بادام، رتبه چهارم در توتون و تنباکو متعلق به یونان بود.

کشاورزی بسیار صنعت مهمی در این کشور است و در اقتصاد آن تاثیر قابل توجهی دارد.

علاوه بر صنعت کشاورزی و جهانگردی، صنعت حمل و نقل نیز یکی از عناصر اصلی فعالیت اقتصادی یونان از دوران باستان بوده است و شش کارخانه کشتی سازی در اطراف بندر پیرائوس جزو بزرگترین کشتی های اروپا می باشند.

یونان امروزه نیز یک رهبر در ساخت و نگهداری قایق های تفریحی لوکس به شمار می آید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.