ژیوارنامه

معرفی لوکزامبورگ | یکی از کوچکترین و قوی‌ترین کشورهای جهان

معرفی-لوکزامبورگ
 • سال ورود به اتحادیه اروپا: عضو موسس
 • نظام سیاسی: سلطنت مشروطه
 • رئیس دولت: SAR Grand-Duc Henri
 • پایتخت: لوکزامبورگ
 • مساحت کل: 2586 کیلومتر مربع
 • آب و هوا: معتدل
 • میانگین دمای سالانه: 8.8 درجه
 • میانگین کل بارندگی سالانه: 782.2 میلی متر
 • جمعیت: 0.6 میلیون نفر
 • واحد پول: یورو
 • زبان های رسمی: لوگزامبورگی، فرانسوی، آلمانی

لوکزامبورگ در شمال غربی اروپا قرار دارد. این کشور از کوچکترین کشورهای جهان به حساب می آید. لوکزامبورگ، از غرب و شمال با کشور بلژیک، از جنوب با فرانسه و از شرق و شمال شرقی با کشور آلمان همسایه است. لوکزامبورگ در طول تاریخ طولانی خود تحت کنترل بسیاری از ایالات ها قرار گرفته است. روز ملی لوکزامبورگ چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

اما از قرن 10 تاکنون یک واحد سیاسی جداگانه بوده است. لوکزامبورگ یک نقطه تماس بین جوامع آلمانی و رومانیایی زبان در اروپا است.

زبان مردم لوکزامبورگ

از جمله زبان‌هایی که در این کشور رایج است می توان به آلمانی، فرانسوی و لوکزامبورگی اشاره کرد. مردم لوکزامبورگ و زبان‌های آنها منعکس کننده علایق مشترک و روابط تاریخی نزدیک با همسایگان آن را نشان می‌دهند.درباره بلژیک بیشتر بخوانید!!!

عضویت لوکزامبورگ در سازمان‌ها

در قرن بیستم، لوکزامبورگ، عضو اصلی چندین سازمان اقتصادی بین المللی شد. شاید از همه مهمتر، دوک اعظم یکی از اعضای اصلی اتحادیه اقتصادی بنلوکس(1944) بود که زندگی اقتصادی خود را با زندگی هلند و بلژیک پیوند می‌داد و متعاقباً هسته اصلی جامعه اقتصادی اروپا را تشکیل می‌داد. شرایط ویزای نمایشگاهی را مطالعه نمایید.

معرفی-لوکزامبورگ

کشاورزی در لوکزامبورگ

منابع کشاورزی لوکزامبورگ بسیار ناچیز است. به استثنای محصولات دامی، مازاد کم است و خاک حاشیه‌ای در بسیاری از مناطق کشور مانع برداشت فراوان می‌شود. اکثر مزرعه‌ها شامل باغداری و دامپروری می‌باشند. دام و فرآورده‌های فرعی آنها عمده تولید محصولات کشاورزی را تشکیل می‌دهد، پرورش گاو از هزینه پرورش خوک و گوسفند از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

گندم و جو و سایر غلات، مهم‌ترین محصولات بعدی هستند. حدود نیمی از مزارع کشور کوچکتر از 200 هکتار است.

معرفی-لوکزامبورگ

حمل و نقل در لوکزامبورگ

سیستم جاده داخلی لوکزامبورگ گسترده نیست ولی با این حال چندین بزرگراه کشور را با همسایگان خود پیوند می‌دهد. بندر مرترت(Mertert) در حاشیه رودخانه کانالیزه شده موزله، قلمرو دوک را به رودخانه راین متصل می‌کند و راهی برای جابه جایی بین‌المللی کالاها در اختیار قرار می‌دهد. دولت از زمان جنگ جهانی دوم راه آهن کشور را اداره کرده است.

راه آهن‌ها مدرن و برقی هستند. بخش عمده‌ای از حمل و نقل بین المللی از لوکزامبورگ با قطار انجام می شود و این کشور با تعداد بسیار زیادی خط با همسایگان خود در ارتباط است.

فرودگاه Findel در خارج از شهر لوکزامبورگ به یک ترمینال اصلی هوایی اروپا تبدیل شده است، که توسط خطوط بسیاری از کشورها سرویس دهی می‌شود.

جالب است بدانید که Luxair خطوط هوایی ملی است. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اورپا ژیوار دیدن کنید.

معرفی-لوکزامبورگ

بهداشت و رفاه در لوکزامبورگ

پس از جنگ جهانی اول، سیستم گسترده ای از خدمات تامین اجتماعی و بهداشتی در لوکزامبورگ برای اطمینان از حداکثر حفاظت از رفاه، برای هر شهروند معرفی شد. در این سیستم بیماران تنها قسمت کمی از هزینه‌های پزشکی و هم چنین هزینه زایمان، خانواده و بیکاری را پرداخت می‌کنند. شرایط مسکن به طور کلی با شرایط موجود در سایر کشورهای اروپای غربی قابل مقایسه است. با این وجود، جمع آوری هزاران کارگر خارجی و خانواده آن‌ها برای تامین منابع رفاهی، دشواری هایی وجود داشته است.

معرفی-لوکزامبورگ

سیستم آموزشی در لوکزامبورگ

در لوکزامبورگ، آموزش از سنین 6 تا 15 سالگی اجباری است. سیستم آموزشی ترکیبی از مدارس ابتدایی و متوسطه، که توسط دولت‌های ایالتی و محلی و موسسات مذهبی اداره می‌شوند، است. زبان اصلی آموزش لوکزامبورگی است. با این حال زبان آلمانی در سال اول معرفی می شود و فرانسه در سال دوم اضافه می‌شود. زبان آلمانی در تمام دوران دبستان و آموزش فنی مورد

توجه بسیار زیادی واقع شده است. اما در آموزش کلاسیک دوران متوسطه زبان فرانسه مورد تاکید واقع شده است. تا اوایل قرن بیست و یکم هیچ دانشگاه چهارساله ای وجود نداشت. بنابراین جوانان در طول تاریخ تحصیلات عالیه خود را در خارج از کشور به دست آورده اند. در سال 2003 دانشگاه لوکزامبورگ در شهر لوکزامبورگ تاسیس شد و اکنون مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. 

معرفی-لوکزامبورگ

غذاهای معروف شهر لوکزامبورگ

1)Gromperekichelcher

این غذا، نوعی پنکیک سیب زمینی است. این غذا شامل: سیب زمینی رنده شده، موسیر، سیر، جعفری، تخم مرغ و آرد است. بعد از اینکه این مواد را با هم ترکیب کردیم، نمک و فلفل و جوزهندی به مواد اضافه می کنیم تا یک طعم فوق العاده عالی و خوشمزه ای بگیرد و در نهایت در روغن داغ سرخ می‌کنیم و در یک بشقاب با دیزاین عالی سرو می‌کنیم و نوش جان!!!

معرفی-لوکزامبورگ

2)Traipen

این غذا، نوعی پودینگ سیاه به سبک لوکزامبورگ است. نوعی سوسیس خونی که با گوشت سر خوک، ریه ها، کلیه ها، و زبان ها یا احشاء گوشت خوک با خون گوشت، کلم، پیاز و نان تهیه می شود. سپس مخلوط سوسیس و کالباس با نمک، فلفل و انواع خاصی از ادویه ها ترکیب می شوند که عطر و طعم خاص و بی نظیری را به غذا می دهد. بعد از مزه دار کردن گوشت، داخل روده ها را با گوشت پر می کنند و به شکل سوسیس در آورده و می پزند و با سس سیب سرور می کنند.

معرفی-لوکزامبورگ

3)Bouneschlupp غذای ملی لوکزامبورگ

بونشلوپ یک سوپ کلاسیک لوکزامبورگی است که با لوبیا سبز، سیب زمینی، بیکن دودی و پیاز درست می شود. عده ای ممکن است بنا به سلیقه مواد غذایی اضافه تری مانند هویج، تره فرنگی یا کرفس به این سوپ اضافه کنند. هم چنین می توان سوسیس‌های پر ادویه نیز به این غذا اضافه کرد. اگرچه Bouneschlupp، غذای ملی لوکزامبورگ به حساب می آید اما می توان در ایالت Saarland آلمان، Lorraine در فرانسه و مناطق تاریخیGaumeوArelerland در بلژیک نیز یافت. این غذا به طور سنتی با پنکیک سیب زمینی به نام gromperekichelchenگرم و یک خامه ترش در کنار غذا سرور می‌شود.

معرفی-لوکزامبورگ

4)judd mat gaardeboune یک غذای بهاری در لوکزامبورگ

این غذا از ترکیب گوشت خوک با حبوبات تهیه می شود. این غذا اغلب یکی از غذاهای ملی لوکزامبورگ به حساب می آید. این غذا به طور معمول با پخت گوشت خوک در آب با سبزیجات خرد شده و گیاهانی مانند تره، هویج، کرفس، پیاز، برگ بو، میخک، مرزه و دانه های فلفل درست می‌شود تا گوشت نرم شود. هنگامی که گوشت پخته شد آن را به صورت ورقه ای برش می دهند و با سس خامه ای مبتنی بر roux، خامه تازه، شراب سفید، آب میوه یا آب، لوبیای سفید پخته، بیکن و گیاهان ترکیب می کنند. اوایل تابستان به دلیل تازه و لطیف بودن لوبیا، خانواده ها و رستوران ها در لوکزامبورگ این غذا را تهیه می کنند.

شما برای سفر به اروپا، به ویزای شینگن نیاز دارید.

معرفی-لوکزامبورگ

آب و هوای شهر لوکزامبورگ

لوکزامبورگ دارای آب و هوای معتدل با بارش قابل توجه است. شمال این کشور سرد تر و مرطوب تر از جنوب است. Oseling بارش بیشتری نسبت به Bon Pays دریافت می کند. اما بیشترین مقدار به ترتیب در حدود 100 میلی متر و کمترین میزان آن به ترتیب 68 میلی لیتر در جنوب غربی و جنوب شرقی قرار دارد.

دره پناهگاه رود موصل از آب و هوای ملایم تر و آفتابی تری نسبت به مناطق دوک برخوردار است.

معرفی-لوکزامبورگ

حقایقی جالب در مورد لوکزامبورگ

لوکزامبورگ یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است:  نرخ جرم و جنایت در لوکزامبورگ به طرز چشمگیری پایین است.  یکی از گویاترین حقایق در مورد ایمنی لوکزامبورگ: حدود 1300 پلیس و تنها دو زندان در لوکزامبورگ وجود دارد.

نام لوکزامبورگ از یک قلعه ساکسون گرفته شده است: لوکزامبورگ در سال 963 پس از میلاد به عنوان شهرستان لوکزامبورگ توسط سیگفروید، کنت آردن، که قلعه‌ای در این مکان ساخت، تأسیس شد. با گذشت سال‌ها، قلعه کوچک به یک قلعه بزرگ تبدیل شد.

لوکزامبورگ دارای بالاترین میزان مالکیت خودرو در جهان است: با 647 خودرو به ازای هر 1000 نفر جمعیت

جشنی که هر سه شنبه برگزار می‌شود: هر سه شنبه حدود 10000 مرد، زن و کودک در شهر اچرتناخ به افتخار راهب قرن هفتمی سنت ویلیبرورد گرد هم می‌آیند تا در بزرگ‌ترین راهپیمایی رقص سنتی اروپا شرکت کنند، رویدادی که به عنوان میراث جهانی یونسکو اعطا شده است.

اهالی لوکزامبورگ یکی از بالاترین میزان مشارکت در انتخابات را در اروپا دارند: با شرکت 91 درصد از جمعیت در انتخابات اخیر

لوکزامبورگ اولین شهری بود که دو بار به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا ثبت شد: در سال 1995 و دوباره در سال 2007. عناوین متعدد یونسکو را به خود اختصاص داده است، و برخی از هنرمندان برجسته متولد لوکزامبورگ شامل عکاس ادوارد اشتایچن و نقاشان تئو کرگ، میشل ماژروس و جوزف کاتر هستند.

اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، تور اروپا نوروز 1401 ژیوار را از دست ندهید.

موزه ملی تاریخ و هنر شهر لوکزامبورگ

1)موزه ملی تاریخ و هنر شهر لوکزامبورگ

قلعه بورشاید

)قلعه بورشاید(Bourscheid)

دیوارهای کورنیش

3)دیوارهای کورنیش(The wall of the corniche)

کاخ بزرگ دوکال

2)کاخ بزرگ دوکال

موزه تاریخ شهر لوکزامبورگ

6)موزه تاریخ شهر لوکزامبورگ

موزه هنر مدرن گراند دوک ژان

4)موزه هنر مدرن گراند دوک ژان

قلعه ویاندن

10)قلعه ویاندن(Vianden Castle)

قلعه بوفورت

9)قلعه بوفورت

کلیسای نتردام

کلیسای نتردام

قلعه بورشاید

7)قلعه بورشاید(Bourscheid)

اما لوکزامبورگ اینجا تمام نمی شود. در این مقاله خیلی مختصر در مورد کشور لوکزامبورگ با شما صحبت کردیم، اگر میخواهید بیشتر در مورد این کشور اروپایی اطلاعاتی کسب کنید حتما این کشور را جز برنامه های گردشگری خود قرار دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.