ژیوارنامه

معرفی لهستان | جاذبه‌های گردشگری و مهمترین شهر این کشور

معرفی لهستان

لهستان یکی از بزرگ‌ترین کشورها در اروپای مرکزی، با سابقه‌ای جذاب و مکان‌های زیبا برای بازدید است که پس از جنگ جهانی دوم، محبوبیت آن به عنوان یک مکان توریستی افزایش‌یافته است.

لهستان در یک نگاه

کشوری تاریخی با 14 مکان میراث جهانی یونسکو و مجموعه‌ای از مکان‌های طبیعی جذاب همچون کوه‌ها، پارک‌های ملی، سواحل ناهموار و برخی از شگفتی‌های طبیعی غیرمنتظره مانند قدیمی‌ترین معدن نمک جهان. راز درختان کج در لهستان چیست؟

این کشور با معماری قرون‌وسطایی، تاریخ آشفته جنگ جهانی دوم و بسیاری از روستاهایی که به نظر می‌رسد در زمان‌گیر کرده‌اند، مقصد مناسبی برای علاقه‌مندان به تاریخ و دوستداران معماری است. مهم نیست که دنبال تاریخ، هنر یا طبیعت هستید، برنامه سفر خود را با لیست بهترین جاذبه‌های گردشگری لهستان برنامه‌ریزی کنید.

در ادامه به معرفی این کشور در سه بخش شهرهای مهم و پرجاذبه، جاذبه های تاریخی و پارک‌های ملی و جنگل‌ها می پردازیم. اگر علاقمند سفر به این کشور زیبا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

معرفی لهستان

شهرهای مهم و گردشگری لهستان

کراکوف

یکی از قدیمی‌ترین شهرهای لهستان که سکونت در آن به قرن 7 بازمی‌گردد. از آنجا که این شهر از بیشتر ویرانی‌های جنگ جهانی دوم که بر دیگر شهرهای لهستان رخ داد، نجات یافت؛ مرکز قدیمی شهر کراکوف هنوز معماری خیره‌کننده قرون‌وسطایی خود را حفظ کرده است.

قلعه Wavel و منطقه تاریخی Kazimierz  که به عنوان محله قدیمی یهودیان نیز شناخته می‌شود، هر دو به‌عنوان میراث جهانی یونسکو تعیین‌شده‌اند.

درصد مسلمانان و سیاه پوستان اروپا را بدانید.

معرفی لهستان

ورشو

پایتخت لهستان پس از جنگ جهانی دوم ویران شد. تقریباً 85 درصد ساختمان‌های آن توسط نیروهای نازی تبدیل به خاکستر شده یا به‌طور سیستماتیک ویران‌شده است.

به ‌محض پایان جنگ، این شهر تلاش گسترده‌ای را برای بازسازی مرکز تاریخی خود با استفاده از برنامه‌های اصلی آغاز کرد. درنتیجه، خانه‌های بازرگان باروک و رنسانس که امروز می‌بینید نمونه‌های کاملی از نمونه‌های اصلی هستند.

معرفی لهستان

زاکوپان

شهری خوابیده در دامنه های پایین تاترا، مشهورترین تفرجگاه کوهستانی لهستان، مکانی عالی برای دیدن است اگر عاشق فضای باز هستید. با این حال، به دلیل پیاده روی و اسکی فوق العاده زاکوپان، در ماه های پر تابستان و زمستان می تواند کمی شلوغ شود.

هرچند که ارزش بازدید دارد، ویلاهای چوبی دوست داشتنی در اطراف شهر یافت می‌شوند و محیط زیبا فقط به جذابیت زاکوپان می‌افزاید. با توجه به ویژگی‌های زیبا، بسیاری از هنرمندان، شاعران، نویسندگان و نقاشان برای الهام گرفتن به اینجا سر می‌زدند.

معرفی لهستان

جاذبه های گردشگری لهستان

معدن نمک Wieliczka

معدن نمک ویلیسکا متعلق به قرن سیزدهم، یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین معادن نمک جهان است که در سال 1996 فعالیت‌های تجاری خود را متوقف کرد و از آن زمان به یک جاذبه هنری تبدیل‌شده است.

این معدن که اکنون چهار نیایشگاه کوچک، راهروها و مجسمه‌ها را در خود جای‌داده است، همه از دیوارهای نمک سنگی تراشیده شده‌اند. شفت‌ها و معابر اصلی معدن -برخی از آن‌ها به عمق 327 متر زیرزمین- بازگشایی شده‌اند و به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهند گودال‌ها و محفظه‌ها را مرور کنند، از کنار مجسمه‌ها عبور کنند و در کنار شگفتی‌های خیره‌کننده معماری باشند. در اعماق معدن، دریاچه‌ای زیرزمینی به دیوارهای شمع تابیده می‌شود.

معرفی لهستان

اردوگاه‌های آشویتس

این اردوگاه‌ها در حدود یک ساعتی غرب کراکوف واقع‌شده‌اند و بین سالهای 1942 و 1944 بیش از 900000 یهودی (زندانیان سیاسی و تعدادی از اقوام دیگر) از کشورهای تحت اشغال آلمان به اردوگاه‌های اینجا آورده شدند که کمتر از 10 درصد آن‌ها زنده ماندند.

در پایان جنگ، با پیشروی نیروهای شوروی به لهستان، نازی‌ها قبل از فرار، اتاق‌ها و کوره‌های آدم سوزی را تخریب کردند. اگرچه آن‌ها موفق به تخریب و سوختن بخشی از اردوگاه شدند اما بسیاری از سازه‌ها تا به امروز پابرجا مانده‌اند.

این اردوگاه‌ها شامل بیش از 300 پادگان و صدها ساختمان دیگر و کوره‌های جنازه سوزی است.

معرفی لهستان

بازار قدیمی ورشو

قدیمی‌ترین قسمت ورشو، محل خرید قدیمی شهر است که به قرن سیزدهم بازمی‌گردد. اگرچه 85 درصد این منطقه توسط نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم تخریب شد، اما از آن زمان دقیقاً مانند آنچه برای اولین بار ساخته‌شده بود، دوباره احیا گردید.

ترکیبی از معماری قرون وسطایی، ساختمان‌های گوتیک و رنگارنگ رنسانس و خانه‌های بازرگانان، یک مجسمه برنزی، یک پری دریایی شمشیرزن (نمادی از ورشو در قرون‌وسطی) که در جنگ دوام آورد، هنوز در میدان ایستاده است.

امروز، میدان میزبان بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها، همچنین فروشندگان هنر خیابانی و بسیاری از دکه‌های سوغاتی است. شعبه اصلی موزه تاریخی ورشو نیز در اینجا واقع‌شده است.

معرفی لهستان

میدان اصلی بازار

این میدان در مرکز شهر قدیمی در کراکوف با قدمتی که به قرن سیزدهم برمی‌گردد، بزرگ‌ترین میدان شهر قرون‌وسطایی در اروپا و یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری لهستان بوده که توسط خانه‌های تاریخی شهر، بناهای تاریخی، کاخ‌ها و کلیساها احاطه‌شده است. مرکز میدان تحت سلطه تالار پارچه است که در سال 1555 به سبک رنسانس بازسازی شد و در بالای آن یک اتاق زیر شیروانی زیبا قرار دارد.

معرفی لهستان

قلعه مالبورک

این قلعه توتنی (از نژاد قدیمی آلمان‌ها) متعلق به قرن سیزدهم در اصل توسط شوالیه‌های توتنی ساخته شد اما طی قرن‌ها گسترش یافت و درنهایت به یک سازه عظیم تبدیل گردید.

قلعه مالبورک که زمانی بزرگ‌ترین ساختمان گوتیک در اروپا بود، از نظر مساحت به عنوان بزرگ‌ترین قلعه جهان باقی‌مانده است. امروزه این قلعه به عنوان موزه عمل می‌کند و بسیاری از اتاق‌های اصلی آن کاملاً حفظ‌ شده‌اند.

از نکات جالب‌توجه می‌توان به آشپزخانه قرون‌وسطایی با شومینه به عرض شش متر، مجموعه‌ای از زره‌پوش و سلاح و توالت خصوصی شوالیه‌ها در بالای برج اشاره کرد.

معرفی لهستان

پارک سلطنتی Lazienki، ورشو

یک مجموعه پارک و کاخ است که بیشتر به خاطر فضاهای سبز آرامش‌بخش و کاخ خیره‌کننده در جزیره آن مشهور است. قطعه اصلی پارک در ابتدا به‌عنوان حمام اختصاصی در قرن هفدهم برای استانیسلاو هراكلیوش لوبومیرسكی ساخته شد.

این پارک که به طور رسمی در سال 1772 به عنوان یک باغ خصوصی احداث‌شده، اکنون محل کاخ‌ها، مجسمه‌ها، غرفه‌ها، کافه‌ها، دریاچه‌ها و حتی یک تئاتر در یک جزیره است. برای سفر به اروپا، شما به ویزای شینگن نیاز دارید.

معرفی لهستان

پارک‌های ملی و جنگل‌های لهستان

پارک ملی اسلوینسکی

این پارک در امتداد ساحل بالتیک قرار دارد که سیستم دریاچه‌های ساحلی، باتلاق‌ها، مرغزارها، جنگل‌ها و کمربند تپه‌های شنی متحرک را حفظ می‌کند. مهمانان می‌توانند بیش از 105 مایل مسیر پیاده‌روی آسفالته را دنبال کنند تا تمام گنجینه‌های پارک را کشف کنند.

پارک ملی بیالوویزا

این پارک توسط یونسکو به‌عنوان میراث جهانی ثبت‌شده و یکی از آخرین جنگل‌های باستانی برجای مانده در اروپا است. در این منطقه بیشترین جمعیت گاومیش کوهان‌دار اروپا جهان زندگی می‌کند.

معرفی لهستان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.