ژیوارنامه

معرفی سویل | تاریخچه طاعون در اسپانیا

معرفی سویل

سویل در جنوب اسپانیا واقع شده و پایتخت اندلس و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای اسپانیا پس از مادرید ، بارسلونا و والنسیا است.

سویل با روحیه پرشور و سرزنده خود، نه تنها به دلیل اهمیت هنری و معماری، بلکه همچنین به دلیل جذابیت تاریخی که در گوشه و کنار آن احساس می شود، برجسته است.

این شهر که در سواحل رودخانه گوادالکوویر واقع شده است، به لطف رودخانه ای که آن را به “قاره آمریکا” متصل می کند، به یک شهر بسیار مهم و یک مرکز تجاری موفق تبدیل شده است.

سویل شهری جذاب است که به ریتم فلامنکو حرکت می کند، در واقع یک آهنگ محبوب اسپانیایی ادعا می کند که “سویل رنگ خاصی دارد” و به محض ورود می توانید متوجه این موضوع شوید.

پایتخت آندلوسی دارای مناظر باورنکردنی مانند کلیسای جامع ، توره دل اورو ، میدان اسپانیا و جیرالدا است.

اگرچه گاهی اوقات تنها چیزی که شما نیاز دارید این است که در خیابان های زیبا در محله های تریانا و سانتا کروز گشت بزنید، یا از پیاده روی آرام در پارک خیره کننده ماریا لوئیزا لذت ببرید تا با سنت های شهر و انرژی اندلس ارتباط برقرار کنید.

معرفی سویل

تاریخچه سویل

سویل در گذشته  به نام هیسپالیس شناخته میشد و بندری قابل توجه در ریو گوادالکوئیر بود. مسلمانان سویل، به نام ایشبلیا، قدرتمندترین طائفه (پادشاهی های کوچک) بودند که اسپانیا اسلامی پس از فروپاشی خلافت قرطبه در سال 1031 به آن تقسیم شد.

در قرن دوازده یک فرقه سختگیر اسلامی از مراکش،به نام  آلمحادها، اسپانیا را تحت سلطه خود درآوردند و سویل را پایتخت ساختند و یک مسجد بزرگ ساختند که اکنون کلیسای جامع در آن قرار دارد.

سرانجام قدرت آلمحاد از بین رفت و سویل در سال 1248 به دست فرناندو سوم (ال سانتو ، مقدس) کاستیا افتاد. در قرن 14 میلادی سویل مهمترین شهر کاستیا بود.

بزرگترین وقفه آن در سال 1503 بود ، زمانی که انحصار تجارت اسپانیا با قاره آمریکا را به خود اختصاص داد. سویل به سرعت به یکی از بزرگترین، ثروتمندترین و جهان وطنی ترین شهرهای زمین تبدیل شد.

طاعون در سویل

با این وجود یک طاعون در سال 1649 نیمی از شهر را به کام مرگ کشاند. در سال 1717 Casa de la Contratación ، دفتر دولتی که تجارت را با قاره آمریکا کنترل می کرد، به کادیز منتقل شد.

طاعون دیگر سویل در سال 1800 باعث کشته شدن 13000 نفر شد. آغاز صنعت در اواسط قرن نوزدهم میزان موفقیت را برای برخی از افراد سویل  به ارمغان آورد ، اما اکثریت آنها فقیر ماندند.

سویل در آغاز جنگ داخلی اسپانیا در سال 1936 ، علی رغم مقاومت در مناطق طبقه کارگر (که موجب انتقام جویی وحشیانه ای شد) ، خیلی سریع به دست ملی گرایان افتاد.

در دهه 1980 ، وقتی سویل به عنوان پایتخت آندلوسیای خودمختار جدید در اسپانیا دموکراتیک نامگذاری شد و سوییلانو فیلیپه گونزالس نخست وزیر اسپانیا شداقتصاد سویل اکنون با ترکیبی از جهانگردی ، تجارت ، فناوری و صنعت به طور پیوسته در حال بهبود است.

معرفی سویل

جاذبه های سویل

مانند هر شهر بزرگ در اروپا، سویل نیز از جاذبه های دیدنی بسیاری برخوردار می باشد و دارای آن کیفیت کیشوتیکی است که مسافران بیشترین اشتیاق را به آن دارند. سویل ترکیبی خیره کننده و  پر جنب و جوش از معماری گوتیک، مودجار، رنسانس و مدرنیته است.

یک نشاط غیر قابل مقاومت در سویل وجود دارد که چهارمین شهر بزرگ اسپانیا را غرق در درخششی گرم و آفتابی می کند. در ادامه مروری بر بهترین جاذبه های گردشگری در سویل خواهیم داشت:

لاژیرالدا

ژیرالدا تنها بنای باقیمانده از مسجد قرن 12 است که در هنگام ساخت کلیسای جامع سویل از بین رفته است. مورها مناره را با یک سری رمپ ساخته اند تا نگهبانان بتوانند سوار بر اسب به بالای آن بروند.

امروزه 35 رمپ برای بازدیدکنندگان وجود دارد که بتوانند به قله صعود کنند تا از مناظر پانورامای شهر زیر لذت ببرند.

کلیسای جامع سویل

کلیسای جامع قرون وسطایی سویل که در محل یک مسجد بزرگ آلمحاد ساخته شده است ، برای نشان دادن قدرت و ثروت سویل پس از Reconquista ساخته شده است.

در زمان تکمیل آن در قرن شانزدهم ، ایاصوفیه را به عنوان بزرگترین کلیسای جامع در جهان جایگزین کرد.  این کلیسا هنوز سومین کلیسای بزرگ اروپا است و از نظر حجم نیز بزرگترین کلیسا است.

آلکازار سویل

مجموعه کاخ ها، پاسیوها و باغ های سلطنتی آلکازار که امروزه نیز توسط خانواده سلطنتی اسپانیا مورد استفاده قرار می گیرد، در طول بیش از یک هزار سال تحولات خود دستخوش تغییرات زیادی شده است.

در قرن یازدهم ، مسلمانان مور قصری در محل قلعه ای در قرن 10 ساخته اند که در قرن سیزدهم به سازه ای به سبک گوتیک تبدیل شده است.

صد سال بعد ، پادشاه پدرو صنعتگران مور را استخدام کرد تا کاخ را به سبک مودژار بازسازی و گسترش دهند.

آلکازار

آلکازار

پارک د ماریا لوئیزا

پارک عمومی سویل، پارک د ماریا لوئیزا در امتداد رودخانه گوادالکوویر در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد.  بیشتر محوطه پارک در اصل بخشی از باغهای کاخ سان تلمو بوده و در سال 1893 به این شهر اهدا شده است.

طراح منظره Jean-Claude Nicolas Forestier مسئول پیکربندی کنونی پارک است.  این پارک به دلیل تعداد زیادی از پرندگان شناخته شده است که شامل کبوتر ، قو ، طوطی و اردک است.

مجسمه ها ، برکه ها و فواره های پراکنده در پارک به شما این امکان را میدهد که در زیر آفتاب اسپانیا استراحت کنید و یک مکان زیبا و دلپذیر باشد.

سازه Metropol Parasol

Metropol Parasol که به تازگی تکمیل شده است و در میدان La Encarnacion در منطقه شهر قدیمی سویل واقع شده است ، به عنوان بزرگترین سازه چوبی در جهان توصیف می شود.

این ساختمان که توسط معمار آلمانی یورگن مایر-هرمان طراحی شده است ، دارای شش سازه غول پیکر به شکل چتر ساخته شده از چوب درخت توس است که از فنلاند وارد شده است.

با نام مستعار Las Setas de la Encarnacion یا قارچ های Incarnacion ، طراحی مدرن تقریباً به همان اندازه قیمت گزاف ساختمان بحث و جدال ایجاد کرده است.

پارک د ماریا

سویل

میدان د تروس د لا مائسترانزا

برای بازدیدکنندگانی که به سنت گاوبازی اسپانیا علاقه مند هستند، میدان د Toros de la Maestranza را نمی توان از دست داد.

قدیمی ترین میدان گاوبازی اسپانیا ، میدان 14000 نفری مربوط به سال 1758 است و مسابقات گاوبازی از بهار تا پاییز همچنان یکشنبه ها برگزار می شود.

در موزه مجاور آثار و اطلاعات مربوط به گاوها و ماتادورهای مشهور به نمایش گذاشته شده است. بلیط ها شامل ورود به موزه و تور هستند.

کاخ Caso de Pilatos

Caso de Pilatos که در کنار میدان د Pilatos واقع شده است ، نمونه برجسته ای از کاخ اندلس محسوب می شود. “خانه پیلاطس” که توسط معمار جنوسی آنتونیو ماریا آپریل در سال 1529 طراحی شده است ، با اشاره به پسر صاحب اصلی ، فاضریک Enriquez de Rivera ، که در 1519 به زیارت اورشلیم سفر کرد ، نامگذاری شد.

اگرچه این ساختمان متعلق به خانواده Medinaceli است ، اما بیشتر اوقات سال برای بازدید از هتل برای بازدید عموم آزاد است.

از ویژگی های برجسته آن می توان به مجموعه ای از نقاشی های گاوبازی توسط فرانسیسکو گویا، یک دروازه مرمر قرن شانزدهم و یک پلکان بزرگ با تزئین سقف لانه زنبوری به سبک مودژار اشاره کرد.

میدان د توروس

معرفی سویل

میدان د اسپانا

در سال 1914 ، آنیبال گونزالس ، معمار Sevilleian ، شروع به طراحی مجموعه ای از ساختمانها برای آماده سازی نمایشگاه Ibero-American در سال 1929 کرد.

این ساختمان که در نزدیکی محله سانتا کروز در پارک د ماریا لوئیزا واقع شده است ، برای نمایشگاه جهانی ساخته شد تا نقش اسپانیا را در تاریخ ، صنعت و فن آوری به نمایش بگذارد.

این ساختمانها نمونه ای نادر از سبک معماری احیاگر منطقه ای است که با استفاده از مصالح محلی مشخص می شود. امروزه این ساختارها به عنوان دفاتر دولتی کار می کنند.

باریو سانتا کروز

واقع در شرق شهر قدیمی، باریو سانتا کروز با رودخانه گوادالکوویر همسایه است.این محله، محله یهودیان سویل بود تا اواخر دهه 1300، زمانی که کنیسه ها تعطیل شدند، خانه ها مصادره شد و هزاران نفر از یهودیان یا کشته شدند و یا مجبور به پذیرش مسیحیت شدند.

محله ای از کوچه ها و خیابان های باریک و سنگفرش شده، باریو مملو از درختان نارنج، پاسیوهای رنگارنگ و کاشی کاری شده و میدان های مقیاس کوچک و همچنین مجموعه وسیعی از کافه ها و رستوران های تاپاس است.

باریو سانتا کروز

تورهه دل اورو

هیچ سازه دیگری در سویل نقشی را که رود گوادالکوئیر در دوران استعمار اسپانیا بازی کرده است به غیر از توره دل اورو ، برج طلایی ، توضیح نمی دهد.

سویل بسیاری از موفقیت های خود را در تجارت دریایی مدیون رودخانه قابل کشتیرانی بود که حفاظت بیشتری از کشتی ها نسبت به یک بندر سنتی اروپا ارائه می داد.

امروزه این برج موزه دریایی است که اهمیت رودخانه را در طول تاریخ سویل ترسیم می کند.بازدید کنندگان می توانند از سکوی مشاهده پشت بام از مناظر آبراه و شهر لذت ببرند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.