ژیوارنامه

مسافران سوئد قبل از سفر بخوانند

blank

سوئد کشوری واقع در شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا می باشد. نام سوئد، از Svear یا Suiones گرفته شده است. نام باستانی این کشورSvithiod بود. استکهلم از سال 1523 پایتخت دائمی آن است.

مرزهای سوئد تا کجا امتداد یافته‌اند؟

سوئد قسمت عمده شبه جزیره اسکاندیناوی را که با نروژ مشترک است، در بر دارد. این سرزمین به آرامی از کوه های مرتفع در امتداد مرز نروژ به سمت شرق تا دریای بالتیک شیب می یابد. از نظر زمین شناسی، یکی از قدیمی ترین و با ثبات ترین قسمت های پوسته زمین است. بررسی فرهنگ و هنر و معماری در سوئد

تشکیلات سطحی و خاک آن توسط یخچال‌های طبیعی دوران پلیستوسن تغییر یافته است. دریاچه ها چشم انداز نسبتا مسطحی دارند و هزاران جزیره را در امتداد بیش از 1300 مایل(2100کیلومتری) ساحل دندانه دار و سنگلاخ تشکیل می‌دهند. مانند تمام شمال غربی اروپا، سوئد به دلیل وزش باد جنوب غربی و جریان گرم اقیانوس اطلس شمالی، نسبت به عرض جغرافیایی شمالی خود دارای آب و هوای مطلوبی است. فاجعه چرنوبیل را بخوانید!!!

سوئد در سطر جدول رفاهی کشورهای جهان

این کشور دارای یک سابقه پیوسته 1000 ساله به عنوان یک کشور مستقل است، اما با گستره سرزمینی آن اغلب تا سال 1809 تغییر می کند.

امروزه این کشور یک پادشاهی مشروطه با یک دموکراسی پارلمانی کاملا تثبیت شده است که از سال 1917 قدمت دارد. از لحاظ تاریخی سوئد، از عقب ماندگی و فقر به یک جامعه فوق تخصصی و یک کشور رفاهی پیشرفته با سطح زندگی و امید به زندگی بالا تبدیل شده است، که در بالاترین سطح در جهان قرار دارد. بهترین تورهای اروپایی ژیوار را از اینجا دریافت نمایید.

معرفی سوئد

وسعت سوئد

سوئد در جنوب غربی فنلاند قرار دارد. یک خط ساحلی طولانی، مرز شرقی کشور را تشکیل می دهد که در امتداد خلیج بوتنیا و دریای بالتیک گسترش می یابد.

یک تنگه باریک، سوئد را از دانمارک در جنوب جدا می کند. یک خط ساحلی کوتاهتر در امتداد تنگه های Skagerrak و Kattegat مرز سوئد را در جنوب غربی تشکیل می‌دهد. سوئد 1000 مایل(1600کیلومتر) از شمال و جنوب و 310 مایل (500 کیلومتر) از شرق و غرب امتداد دارد.

این کشور به طور سنتی به سه منطقه تقسیم می‌شود: در شمال، نورلند، منطقه وسیع کوه و جنگل قرار دارد، در مرکز سوئد، سوالند واقع شده است، گستره ای از دشت در شرق و مرتفع در غرب و در جنوب Gotaland واقع شده است که شامل ارتفاعات Smaland و در منتهی الیه جنوب، دشت های کوچک اما غنی skane است. در شمال دور، منطقه لاپلند با نورلند و شمال فنلاند همپوشانی دارد.

معرفی سوئد

روز و شب در سوئد

حدود 15 درصد کشور، در دایره قطب شمال قرار دارد. تقریباً از اواخر ماه می تا اواسط ژوئیه، نور خورشید تقریبا در شمال دایره قطب شمال طول می کشد، اما حتی تا جنوب استکهلم، شب های این چند ماه، فقط چند ساعت نیمه تاریک است. از طرف دیگر، در اواسط دسامبر، استکهلم فقط حدود 5 و نیم ساعت از روشنایی روز را تجربه می کند. با توجه به موقعیت جغرافیایی، سوئد از آب و هوای مطلوبی برخوردار است.

آب و هوای سوئد

از جنوب غربی، بادهای کم فشار اقیانوس اطلس در هوای گرم شده توسط جریان آتلانتیک شمالی می وزند و هوا را معتدل اما قابل تغییر می کنند. نوع دیگری از تاثیر از فشارهای شدید قاره به سمت شرق ناشی می شود. وجود این عوامل، باعث ایجاد هوای آفتابی می شود که در تابستان گرم و در زمستان سرد است.

تعامل بین اقیانوس اطلس و تاثیرات قاره‌ای باعث تغییرات دوره‌ای در آب و هوا می شود. در مناطق شمالی نزدیک به 8 ماه از سال، برف سنگین می بارد که سبب می شود، دمای آن منطقه از 22 درجه تا 44 درجه فارنهایت پایین بیاید. میانگین دمای ژانویه در هاپاراندا در سر خلیج بوتنی 10 درجه فارنهایت(12- درجه سانتی گراد) است.

یخ های دریایی از نوامبر تا مه، خلیج بوتنیا را پوشانده است. در سوئد بارش برف نامنظم است و میانگین دمای ژانویه بین 23 تا 32 درجه فارنهایت است. آب های ساحلی به ندرت یخ میبندند. 

معرفی سوئد

زبان مردم سوئد

سوئدی، زبان ملی سوئد و زبان مادری تقریبا نه دهم مردم شمال اروپا است. به زیرگروه ژرمیک شمالی(اسکاندیناوی) زبان های ژرمنی تعلق دارد و با زبان های دانمارکی، نروژی، ایسلندی و فائرو ارتباط نزدیکی دارد.

بعضی اوقات تحت تاثیر آلمانی قرار گرفته است، اما برخی کلمات را از فرانسه، انگلیسی و فنلاندی نیز گرفته است. 

معرفی سوئد

بهداشت و درمان در سوئد

این کشور در ازای مالیات بالا، طیف گسترده ای از خدمات عمومی و مزایای رفاه اجتماعی را به مردمش ارائه می دهد که حداقل استاندارد زندگی را تضمین می کنند، و در موارد اضطراری کمک می کنند. کلیه ساکنان تحت پوشش بیمه درمانی ملی هستند که توسط شهرستان ها اداره می شوند.

شرایط بهداشتی در سوئد از بهترین شرایط در جهان است. مرگ و میر نوزادان کم است و متوسط امید به زندگی در بدو تولد زیاد است. سوئد یکی از قدیمی ترین جمعیت های جهان را دارد، با تراکم قابل توجهی از جمعیت 65 سال یا بیشتر.

پزشکی در سوئد

نسبت پزشکان به جمعیت نیز بسیار زیاد است. مراکز بهداشتی درمانی اولیه در هر جامعه ای در دسترس هستند. برای مراقبت های بهداشتی کاملا تخصصی، سوئد چندین بیمارستان مهم دارد، که عموما دارای دانشکده های پزشکی وابسته هستند. شورای شهرستان ها، مسئولیت ارائه خدمات بهداشتی را برعهده دارند.

معرفی سوئد

ورزش محبوب مردم سوئد

سوئدی ها علاقه زیادی به ورزش دارند، تقریبا نیمی از ساکنان این کشور به باشگاه های ورزشی می روند. تفریح در فضای باز در طول سال مهم است.

تاسیسات کوهنوردی در حدود اواخر قرن نوزدهم توسط باشگاه تورینگ سوئد ایجاد شد. شهر تفریحی Ystad هر تابستان تعداد زیادی از سوئدی های ساحلی را به سمت خود جذب می کند. سوئد یکی از مهم ترین کشورها در ورزش های زمستانی است، و به ویژه امکانات اسکی به سرعت در آن در حال توسعه است.

این کشور، در ورزش های رقابتی، غیر از مسابقات زمستانی، فوتبال و ژیمناستیک بسیار پیشرفت کرده است. استکهلم میزبان بازی‌های بسیار موفق المپیک 1912 بوده است. سوئدی ها هم چنین در تنیس و گلف شهرت جهانی پیدا کرده اند.

معرفی سوئد

سیستم آموزشی سوئد

سیستم‌های آموزشی، به استثنای معدودی، عمومی و بدون هزینه برای همه باز است. مدارس ابتدایی و مدارس متوسطه توسط شهرداری ها اداره می شود. دانشگاه ها و کالج ها توسط دولت اداره می شود. در استفاده از منابع به آن ها استقلال گسترده ای

داده شده است. شهرداری ها موظفن که کلاس های پیش دبستانی را برگزار کنند.

والدین می توانند در مورد فرستادن کودکان خود به پیش دبستانی ها تصمیم گیری کنند. اکثر خانواده‌ها کودکان خود را به پیش دبستانی‌ها می‌فرستند.

مدرسه برای کودکان 7 تا 16 سال اجباری است و همه فرزندان باید 9 سال تحصیلی را بگذرانند. سوئد حدود 10 دانشگاه  و حدود 20 کالج دارد. قدیمی ترین دانشگاه اوپسالا است که در سال1477 تاسیس شده است. تعدادی از موسسات مشهور جهان از جمله موسسه کارولینسکا در استکهلم و دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد قرار دارد.

تحصیل در سوئد رایگان است. بنابراین دانشجویان هیچ شهریه ای را پرداخت نمی کنند.

معرفی سوئد

 در ادامه محبوبترین سوغات سوئد را ببینید.

سوغات سوئد
سوغات سوئد
سوغات سوئد
سوغات سوئد
سوغات سوئد
سوغات سوئد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *