ژیوارنامه

معرفی کابین خلبان

کابین خلبان بخش جلویی هواپیماست که خلبانان و سایر اعضای خدمه را در خود جای‌داده و قابلیت دید را برای خلبانان فراهم می‌کند. این بخش شامل تمام تجهیزات نمایش، کنترل و ارتباطات است که اعضای خدمه برای کار و پیمایش هواپیما در زمین و هوا، گفتگو با برج مراقبت یا هواپیماهای دیگر و نظارت و کنترل بر روی هواپیما به آن نیاز دارند.

کابین خلبان با فراهم کردن دید کافی و یک منظره دائمی از زمین به خلبانان امکان می‌دهد از حرکات هواپیما (چرخش، صعود و نزول) و وضعیت آن درک خوبی داشته باشند و درعین‌حال به ناوبری کمک می‌کند.

بهترین ایرلاین برای سفر به کشورهای اروپایی کدامند؟

کابین

تاریخچه کابین خلبان

وجود یک صفحه ابزار در جلو یا بین خلبانان برای نمایش اطلاعات موردنیاز برای ناوبری و کنترل پرواز یکی از ویژگی‌های همیشگی انواع هواپیماهای مختلف بوده است. بدون بازگشت به آنجا که برادران رایت، بدون صندلی و کابین خلبان پرواز می‌کردند، منصفانه است که بگوییم صفحات ابزار در طول سی سال اول تاریخ هواپیمایی نسبتاً به‌صورت ابتدایی باقی‌مانده‌اند.

اگرچه در دهه 1930 صفحه ابزار با یک آرایش گسترده به ابزار پیچیده‌تر مجهز شد و به خلبانان اجازه می‌داد در تاریکی با دید ضعیف پرواز کنند. پیشرفت جدید در دهه 1950 با معرفی ابزاری که منجر به قابلیت فرود هواپیما در هوای بد شد، به دست آمد.

این روند با پیشرفت گسترده دستگاه‌های خودکار هواپیما ادامه پیدا کرد و منجر به افزایش عملکرد و خودمحوری آن با توجه به محیط اطراف شد.

با بهترین اپلیکیشن‌های مربوط به سفر آشنا شوید.

کابین خلبان

ارگونومی: عامل کلیدی در تکامل کابین خلبان

به‌عنوان رابط حیاتی بین هواپیما و خدمه آن، کابین خلبان در هواپیماهای مدرن باید قادر باشد بلافاصله و به روشی مناسب کلیه اطلاعات موردنیاز خدمه را برای ارزیابی وضعیت هواپیما و اقدامات مناسب، بدون در نظر گرفتن شرایط، فراهم کند.

درنتیجه، این زمینه‌ساز پیشرفت و عامل کلیدی در فناوری رابط انسان و ماشین (HMI) درنظرگرفته شده است. این روابط بین انسان و ماشین (HMI) است که خلبان را قادر می‌سازد تا با استفاده از حس، مغز و حرکات خود یک ماشین فوق‌العاده پیچیده را در محیطی کنترل کند که بشر به‌طور طبیعی به آن عادت ندارد.

ارگونومی کابین خلبان به‌طور طبیعی سهمی اساسی در راحتی و عملکرد خدمه دارد. انجمن مهندسان خودرو (SAE) تکنیک‌های پیشنهادی هوافضا (ARP) را برای طراحی، چیدمان، نصب و راه‌اندازی کابین خلبان صادر می‌کند که شامل حداقل نیازهای موقعیت خلبان در رابطه با جنبه‌های زیر است:

 • قابل‌مشاهده بودن ابزار پرواز بدون تلاش بی‌مورد
 • حداقل دید در بیرون کابین خلبان
 • ارتباط کلامی آسان داخل آن.
 • توانایی دستیابی به کنترل‌ها بدون تلاش برای جابجایی از موقعیت مرجع (باز کردن کمربند ایمنی، قفل‌بند شانه و غیره)

دسترسی به کنترل‌های اصلی پرواز، طبیعتاً بسیار مهم است.

مراقبت از پول در سفر را یاد بگیرید.

طرح و عناصر کابین خلبان

اگرچه تنوع قابل‌توجهی در طرح کابین خلبان از یک هواپیما به هواپیمای دیگر وجود دارد، اما رایج‌ترین اجزای آن به شرح زیر است:

 1. صفحه ابزار (میراث کابین خلبان اولیه، با ابزارهای اصلی که در جلوی خلبان و زیر شیشه جلو قرارگرفته‌اند).
 2. صفحه‌کلیدهای جانبی (در کناره‌های صندلی‌های خلبانان و زیر پنجره کناری کابین خلبان – مانند تمام سطوح اضافی – برای نمایش اطلاعات و سازگاری با افزایش تعداد کنترل‌ها در انواع مختلف هواپیماها، استفاده می‌شود).
 3. صفحه روبرو و بالای پنجره جلو کابین خلبان – صفحه‌کلید دستگاه رادیویی ناوبری (بالاترین و دورترین قسمت رو به تجهیزات کنترل و نمایشگر واقع‌شده بین دو خلبان در هواپیماهای تجاری).
 4. صفحه ابزار مرکزی، درست در زیر صفحه‌کلید دستگاه رادیویی ناوبری واقع‌شده است.
 5. پایه میانی، بین صندلی‌های خلبانان قرار دارد (در پشت صفحه ابزار مرکزی)
 6. صفحه‌کلید سقفی
 7. صندلی‌های خلبان و کمک‌خلبان
 8. ستون کنترل و چرخ کنترل که در گذشته به اهرم کنترل شناخته‌شده و اکنون با اهرم کناری هواپیماهای اخیر جایگزین شده است. این‌ها به همراه پدال‌های عقب، کنترل‌های اساسی هواپیما هستند.
 9. دو پدال عقب، واقع در زیر پای خلبانان با نشانه گر رو بالا(HUD) ، این نوآوری جدید و بسیار مهم است.
 • صفحه‌نمایش نصب‌شده در سقف، در کابین خلبان هواپیماهای خاص استفاده می‌شود.
کابین خلبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.