ژیوارنامه

معرفی اسلواکی | این جمهوری در چه تاریخی به وجود آمد؟

معرفی اسلواکی

معرفی اسلواکی

اسلواکی در اروپای مرکزی واقع شده است. این سرزمین کوه های ناهمواری، غنی از منابع معدنی، جنگل ها و مراتع وسیع دارد.

کوه های کارپات با نواحی جلگه ای در منطقه جنوبی، بر توپوگرافی اسلواکی مسلط هستند. اندازه این شهر تقریبا دوبرابر ایالت مریلند است.

اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

تاریخچه اسلواکی

این شهر امروزی توسط اسلواکی اسلاوی در حدود قرن 6 حل و فصل شد. آن ها در قرن 9 از نظر سیاسی در امپراتوری موراوی متحد بودند.

در سال 907، آلمانی ها و مجارستانی ها کشور موراویا را فتح کردند و مردم این شهر از قرن دهم تا سال 1918 تحت کنترل مجارستان قرار گرفتند.

هنگامی که امپراتوری تحت حاکمیت هاپسبورگ در سال 1918 پس از جنگ جهانی اول فروپاشید، اسلواکی ها و موراویا، و بخشی از سیلسیا برای تشکیل کشور مشترک جدید چکسلواکی به سرزمین های چک بوهمیا پیوستند.

موارویا، در مارس 1939، آلمانی چکسلواکی را اشغال کرد. این کشور در بهار 1945 توسط ارتش شوروی از دست آلمانی ها آزاد شد و این شهر به وضعیت قبل از جنگ بازگشت و دوباره به کشور جدید چکسلواکی پیوست.

پس از به قدرت رسیدن حزب کمونیست در فوریه 1948، اسلواکی مجددا تحت یک دولت متمرکز تحت سلطه چک قرار گرفت و تضاد بین دو جمهوری شکل گرفت. در ژانویه 1969، این کشور به جمهوری سوسیالیستی اسلواکی چکسلواکی تبدیل شد.

تقریبا 42 سال حاکمیت کمونیست برای اسلواکی هنگامی پایان یافت که واتسلاو هاول در 1989 رئیس جمهور چکسلواکی شد و اصلاحات سیاسی دموکراتیک آغاز شد.

با این حال، با از بین رفتن قدرت کمونیست، یک جنبش ملی گرایانه قوی این شهر دوباره ظاهر شد و روابط رقابتی بین دو کشور افزایش یافت.

در پایان سال 1991، بحث و گفتگو بین رهبران سیاسی اسلواکی و چک به این نتیجه رسید که آیا جمهوری های چک و اسلواکی باید به همزیستی در ساختار فدرال ادامه دهند یا به دوکشور مستقل تقسیم شوند.

این شهر به یک جمهوری مستقل تبدیل می شود و در نهایت به اتحادیه اروپا و ناتو می پیوندد.

معرفی اسلواکی

جمهوری اسلواکی در چه تاریخی به وجود آمد؟

پس از انتخابات عمومی در ژوئن 1992، تصمیم بر این شد که دوجمهوری کاملا مستقل ایجاد شود. جمهوری اسلواکی در تاریخ 1 ژانویه 1993 به وجود آمد. پارلمان در ماه فوریه میخال کواک (Michal Kovac) را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کرد.

ولادیمیر مسیار پویولیست، که سه بار به عنوان نخست وزیر این شهر خدمت می کرد، رفتارهای استبدادی فزاینده ای از خود نشان داد و دلیل حذف این شهر برای مدتی از نظر اتحادیه اروپا و ناتو ذکر شد.

هجوم بسیار کم سرمایه خارجی اسلواکی در زمان تصدی مسیار نتیجه عدم شفافیت دولت وی بود. مکیار(Meciar) در انتخابات سال 1998 توسط دولت اصلاحات میکولاس دزوریندا بی کرسی (Mikulas Dzurinda)بود.

در آوریل 2000، Meciar دستگیر و به اتهام پاداش غیرقانونی به وزرای کابینه خود در حین کار متهم شد. اختلافات سه هفته ای با پلیس قبل از دستگیری بود، فقط وقتی که کماندوهای پلیس در خانه مسیار را باز کردند و وی را توقیف کردند پایان یافت.

وی هم چنین در مورد ادعای دست داشتن در آدم ربایی پسر رئیس جمهور پیشین اسلواکی، میشال کواچ، در سال 1995 مورد سال قرار گرفت.

زبان مردم اسلواکی

اگرچه اکثر مردم، اسلواکی را به عنوان زبان مادری خود می شناسند، قانونی که از اول ژانویه1996 به اجرا در آمد، ایجاد اسلواکی به عنوان زبان رسمی این کشور در درجه اول به دلیل تاثیر آن بر اقلیت مجارستانی اسلواکی بحث برانگیزبود.

تسلط گسترده به زبان چک میراث دوره فدراسیون است. اسلواکی و چکی به عنوان اعضای گروه زبان اسلاوی غربی، از نزدیک با یک دیگر رابطه دارند و قابل درک هستند.

هر دو از الفبای رومی استفاده می کنند تا الفبای سیریلیک. علاوه بر زبان مجارستانی، لهستانی، آلمانی، اوکراینی، روسین(مربوط به اوکراینی) و رومی از دیگر زبان های صحبت شده در اسلواکی هستند.

کروات زبانان، که در تعداد کمی از روستاهای غرب ای شهر زندگی می کنند، یک اقلیت کوچک زبانی را تشکیل می دهند.

دین مردم چک اسلواکی

چهار دهه بی دینی رسمی با فروپاشی کنترل کمونیست ها در سال1989 به پایان رسید و تداوم گسترده وابستگی مذهبی به سرعت در هر دو حوزه فرقه ای وسیاسی آشکار شد.

اکثر اسلواکی ها کاتولیک روم هستند، اما کلیساهای پروتستان، به ویژه کلیسای انجیلی اعترافات آگسبورگ(لوتری) و کلیسای مسیحی اصلاح شده، اقلیت قابل توجهی از پیروان را ادعا می کنند.

کاتولیک های یونان و مسیحیان ارتودکس شرقی در مناطق روتنی یافت می شود، بیش از یک دهم مردم اعتقاد دینی ندارند.

صنایع خدمات

صنایع خدمات، بخش مهمی از اقتصاد اسلواکی، بیش از دو سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهند. از دهه 1990 گردشگری رشد چشمگیری داشته است.

در دوران کمونیسم، بیشتر بازدیدکنندگان از سرزمین‌های اسلواکی از سایر کشورهای اروپای شرقی بودند. با این حال، از زمان استقلال، بازدیدکنندگان بیشتری از غرب اروپا و آمریکای شمالی به اسلواکی سفر می‌کنند.

جاذبه های گردشگری شامل مناظر کوهستانی دیدنی، غارها، قلعه‌ها، دیگر بناها و بناهای تاریخی، جشنواره‌های هنری و چشمه های آب گرم و معدنی متعدد است.

اگر شما هم علاقمند سفر به اروپا هستید، به ویزای شینگن نیاز دارید.

معرفی اسلواکی

وضعیت مسکن در این شهر

کمبود مسکن هم چنان یکی از جدی ترین مشکلات کشور است. علاوه بر این، بسیاری از شهرک های مسکونی مرتفع شهری که متعلق به دهه 1970 هستند به شدت نیاز به تعمیر ندارند.

در شهرها تقریبا تمام واحدهای مسکونی از طریق برق، آب و حمام تامین می شوند. مسکن در برخی از مناطق روستایی به طور قابل توجهی پایین تر است.

مراکز علمی آموزشی در اسلواکی

قانون اساسی این شهر آموزش عمومی رایگان در سطح ابتدایی و متوسطه را برای همه شهروندان تضمین می کند. تعدادی مدارس خصوصی و وابسته به کلیسا نیز وجود دارد.

مهدکودک ها برای کودکان 3 تا 6 سال در دسترس هستند. آموزش در سنین 6 تا 15 سالگی اجباری است و معمولا شامل آموزش به زبان اصلی است.

مدارس متوسطه عمومی آمادگی تحصیل در دانشگاه را ارائه می دهند. مدارس متوسطه شغلی آموزش هایی را در زمینه های فنی و دفتری و صنایع خدماتی ارائه می دهند.

اسلواکی

ادبیات اسلواکی

گرچه گویش های اسلواکی از قرون وسطی از زبان چک متمایز بود، اما یک زبان ادبی اسلواکی تا اواخر قرن 18 توسعه پیدا نکرد.  کشیش کاتولیک یان هولو اولین نویسنده ای بود که از زبان اسلواکی با موفقیت در شعر خود استفاده کرد.

این زبان اخیرا توسط کشیش دیگری، آنتون برنولاک، که رمزگذاری خود را بر اساس گویش اسلواکی غربی تنظیم کرده بود، کدگذاری شده است.

با این حال، اسلواکی برنولاک به دلیل کمبود پیروان ومخالفت شدید لوتران تحصیل کرده اسلواکی، که از زبان چکی به عنوان زبان ادبی خود استفاده می کردند، موفق به گرفتن آن نشد.

حتی slanvy dcera jan kollar که یک اثر اصلی ادبیات اسلواکی محسوب می شود و از جمله انگیزه های پان اسلاویسم است، به زبان چک نوشته شده است.

این وظیفه گروه جوانتر نویسندگان لوتری این شهر بود که در راس آن ها Ludovit stur قرار داشت، چک را به نفع این شهر کنار بگذارند. این بار کدگذاری بر اساس گویش مرکزی اسلواکی صورت گرفت.

شاعران بعدی، با استفاده از شکلی اسلواکیایی ادبی، به تولید آثار ملی گرایانه و رومانتیک، مانند مارینا(1846)، توسط آندره اسلادکوویچ، و تصنیف های یانکو کرال، که بهره برداری های او در انقلاب های 1848 او یک افسانه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.