ژیوارنامه

معرفی سوئد | بررسی فرهنگ و هنر و معماری سوئد

آشنایی با سوئد

آشنایی با سوئد

سوئد کشوری در شمال اروپا، واقع در شبه جزیره اسکاندیناوی قرار دارد که بیشتر این شبه جزیره با کشور نروژ مشترک است و پایتخت آن استکهلم می باشد.

سوئد بزرگترین کشور اسکاندیناوی و چهارمین کشور بزرگ اروپا است.

تاریخچه سوئد

سوئد از گذشته به عنوان یک کشور مستقل شناخته میشد که حدودا هزار سال به هیچ کشور دیگری وابسته نبود.

در قرن هفدهم سوئد همراه با سرزمین های خود از جمله قسمت هایی از آلمان و فنلاند یک قدرت بزرگ اروپایی به شمار می آمد.

در طی سالهای ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ سوئد با شکست از روسیه و از دست دادن بسیاری از دارایی هایش نتوانست به گسترش سرزمین هایش ادامه دهد و پس از آن در اوایل قرن نوزدهم با نروژ متحد شد.

از سال ۱۹۱۷ ،  این کشور یک پادشاهی مشروطه با دموکراسی پارلمانی تثبیت شده می باشد.

دولت سوئد علاقه ای به درگیری نیروهای ارتش خود برای جنگ سلسله ای اروپا نداشت و به همین دلیل تصمیم گرفت نقش متعادل کننده ای را در بین سیستم های ایدئولوژیک و سیاسی متعارض دنیا ایفا کند.

در واقع به همین دلیل اغلب در بسیاری از پست های مهم سازمان ملل متحد دولتمردان سوئدی فعال می‌باشند.

هنگام وقوع جنگ جهانی در قرن بیستم ، این کشور بی طرف عمل کرد و حتی در طول جنگ جهانی دوم مکانی امن برای پناهندگان جنگی بود .

بررسی جامعه سوئد

مردم این کشور ، از نظر مذهبی و قومی بسیار نزدیک به هم هستند و تنوع اجتماعی زیادی در آنها مشاهده نمی شود . البته اخیرا با وجود افزایش مهاجرت ها کمی تنوع جامعه سوئد بیشتر شده است.

اکثر سوئدی ها علاوه بر زبان سوئدی ، به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند.

میزان سواد در بین مردم سوئد ۹۹ درصد است و معمولا بیشترین سرانه خرید کتاب در جهان متعلق به این کشور است.

این کشور که در گذشته مدتی در عقب ماندگی و فقر کامل به سر می‌برد، امروزه به عنوان یک کشور فوق پیشرفته از نظر رفاهی و صنعتی شناخته می شود که سطح امید به زندگی در جامعه آن در سطح بسیار بالایی قرار دارد و جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا است .

فرهنگ و هنر در سوئد

سوئد از نظر هنر و ادبیات هنرمندان زیادی را به جامعه جهانی ارائه داده است .

نویسندگانی همچون آسترید لیندگرن ، آگوست استریندبرگ اهل این کشور بودند و حدودا هفت جایزه نوبل ادبیات را سوئدی ها از آن خود کرده اند . هری مارتینسون و سلما لاگرلوف جزو برندگان جایزه نوبل بوده اند .

علاوه بر ادبیات ، نقاشان مشهوری چون اندرس زورن و کارل لارسون ، مجسمه سازانی مانند کارل میلز و توبیاس سرگل اهل سوئد بوده اند .

با شروع قرن بیستم ، این کشور آثار بسیار ارزنده ای در سینمای جهان با هنرمندانی مثل ویکتور شوستروم و موریتس استیلر ارائه داد .

در دهه های ۱۹۲۰ تا ۱۹۸۰ ، فیلمساز اینگمار برگمن و بازیگران اینگرید برگمن و گرتا گاربو در جهان شهرت زیادی به دست آوردند و فیلم های لاسه هالستروم ، روبن استلوند و لوکاس مودیسون اعتبار بین المللی زیادی را کسب کردند و در سینمای هالیوود موفقیت کسب کردند .

در سال ۲۰۰۷ سوئد بعد از ایالات متحده و انگلیس سومین صادرکننده موسیقی در دنیا به شمار می آمد . این کشور دارای موسیقی برجسته کرال می باشد و طبق بررسی ها بسیاری از مردم سوئد به موسیقی علاقمند هستند و در گروه های کر آواز می خوانند .

آشنایی با کشور سوئد

سبک معماری کشور سوئد

پس از خروج سوئد از قرون وسطی ، این کشور تحت حکومت گوستاو واسا شروع به ساخت قلعه ها و قصرهای بزرگ کرد که قلعه گریپشولم و کالمار شهرت زیادی پیدا کردند .

سوئد در قرن شانزدهم و هفدهم سبک معماری باروک و روکوکو را برای ساختمان هایش انتخاب کرد .

در همین زمان ، شهر کارلسکرونا به عنوان یکی از پروژه های برجسته شناخته شد و امروزه نیز جزو میراث جهانی ثبت شده است .

بزرگترین ساختمان کروی بر روی زمین  به نام اریکسون گلوب که به شکل یک توپ سفید است ، در استکهلم واقع شده است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.