مجله ایران

ویزای گردشگری سلامت ایران | بیماران گردشگری سلامت

ویزای گردشگری سلامت ایران

الگوهای جدید مصرف با توجه به رشد جهانی در گردش بیماران و فناوری پزشکی ایجاد شده و باعث افزایش تولید خدمات درمانی در چندین دهه اخیر شده است.

پدیده گردشگری سلامت نوع جدیدی از تجارت در حال رشد است که باعث می‌شود بیماران برای رسیدن به خدمات درمانی و پزشکی در مرزهای بین‌المللی سفر کنند.

با وجود پدیده گردشگری سلامت، مصرف‌کنندگان به علت دستیابی به معالجه پزشکی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند و گردشگری سلامت بیشتر شامل درمان‌های جراحی زیبایی، دندان و باروری است.

جایگاه ایران در گردشگری سلامت چگونه است؟

ویزای گردشگری سلامت

بیماران گردشگری سلامت

تحرک بیمار ممکن است به عوامل مختلفی مربوط شود و بیماران متنوعی را از سراسر کشورها در بر بگیرد که گردشگری سلامت به‌عنوان زیرمجموعه آن بیان شده و شامل موارد زیر می‌شود:

1- افرادی که به‌طور موقت به کشور دیگری سفر کرده‌اند و در اثر تصادف ناگهانی و یا یک بیماری از خدمات درمانی آن کشور استفاده می‌کنند.

2- افرادی که طولانی‌مدت در کشوری دیگر مستقرشده‌اند و ممکن است خدمات درمانی دریافت کنند.

3- کشورهایی که با یکدیگر دارای مرز مشترک هستند، امکان دارد با کشورهای دیگر برای خدمات درمانی همکاری کنند.

4- بیماران گردشگری سلامت که با اراده خود و برای دستیابی به خدمات درمانی به کشور دیگری سفر می‌کنند.

با گردشگری سلامت و درمان آشنا شویم.

سلامت

مدارک لازم برای دریافت ویزای گردشگری سلامت ایران

برای گرفتن ویزای گردشگری سلامت ایران مدارکی لازم است که بر طبق ضوابط و دستورالعمل‌های وزارت امور خارجه بوده و شامل موارد زیر می­شود:

1- اطلاعات کامل هویت بیمار

2- آدرس و تلفن همراه و منزل بیمار

3- مدت‌زمان اقامت بیمار در ایران

4- محل اقامت بیمار

5- تاریخ ورود به ایران

6- محل اخذ روادید

7- مشخصات میزبان بیمار در ایران

8- عکس پرسنلی بیمار

9- نامه پذیرش از بیمارستان

پس از بارگزاری این مدارک در سامانه الکترونیک وزارت امور خارجه، صحت این مدارک نیاز به تأیید دارد. وزارت خارجه از بیمارستانی که برای آن تقاضای ویزای سلامت شده است استعلام می‌گیرد و اصالت آن را بررسی می‌کند و در صورت نقص مدارک درخواست ویزا برگشت داده می‌شود.

ویزای گردشگری سلامت ایران

زمان صدور ویزا

مدت‌زمانی که صدور ویزای گردشگری سلامت نیاز دارد معمولاً 10 روز کاری است و بسته به شرایط امکان دارد 10 تا 15 روز هم طول بکشد. صدور ویزای گردشگری سلامت برای کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، کانادا و … ممکن است تا 30 روز کاری هم زمان ببرد.

فرد متقاضی ویزای گردشگری سلامت ایران پس از صدور ویزا و سفر به ایران می‌تواند به مدت 30 روز در این کشور بماند که در صورت اجازه و ضرورت قابل تمدید است.

هزینه صدور ویزا

هزینه صدور ویزای سلامت 50 درصد کمتر از سایر ویزاهاست و معمولاً این نوع ویزا در مدت‌زمان کوتاهی صادر می‌شود. متوسط هزینه ویزای گردشگری سلامت ایران بین 60 تا 80 دلار است که نرخ دقیق آن بستگی به کشور مبدأ دارد.

سلامت

جمع‌بندی

سفر از یک کشور به کشور دیگر به علت درمان و اهداف پزشکی، گردشگری سلامت نام دارد و افراد برای اهداف درمانی از جایی که در آن زندگی می‌کنند به کشور دیگری سفر می‌کنند.

ویزای گردشگری سلامت ایران ویزایی است که به افراد متقاضی درمان در یک کشور دیگر اجازه می­دهد به‌طور موقت و به جهت درمان خود در ایران مستقر شوند.

گردشگری سلامت طیف گسترده‌ای از خدمات درمانی را در برمی‌گیرد که بیشتر شامل جراحی پلاستیک و دندانپزشکی است.

زیر شاخه‎‌های اصلی گردشگری سلامت کدامند؟

سلامت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.