ژیوارنامه

سفر ایرانی ها در جستجوی دریافت واکسن کرونا درست یا غلط؟

سفر ایرانی ها در جستجوی دریافت واکسن کرونا درست یا غلط؟

در ماه‌های اخیر گزارش‌ها از هجوم ایرانیان به مرز و پروازها برای دریافت واکسن کرونا به ارمنستان حکایت دارد، زیرا آن‌ها امید خود را ازدست‌داده‌اند که دولت در ایران برای تزریق واکسن کرونا به‌سرعت اقدام نماید.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت سفر هزاران ایرانی به ارمنستان برای دریافت واکسن کرونا نشانه قدرت ارمنستان نیست. وی که غالباً از وزارت بهداشت در برابر انتقاد از نحوه مدیریت همه‌گیری کووید و نحوه دریافت واکسن کرونا دفاع می‌کند، به رسانه‌ها گفته که مردم ارمنستان از واکسن‌ها خودداری می‌کنند و به دلیل تاریخ انقضا، دولت تصمیم گرفته است که گردشگران را واکسینه کند.

این نشانه قدرت نیست، بلکه نشانه ضعف است. ایران در تأمین کافی دریافت واکسن کرونا ناکام مانده و تقریباً چهار میلیون دوز را برای جمعیت 84 میلیون نفری تجویز کرده است.

رهبر ایران در ماه ژانویه خرید واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی را ممنوع کرد و نوید توسعه انواع مختلف آن را داد. با این‌حال، تاکنون هیچ نشانه‌ای از عرضه زیاد و دریافت واکسن کرونا یا واکسیناسیون جمعی مشاهده نشده است.

کدام کشورها تور واکسن کرونا را آغاز کرده اند؟

ایرانیان از دریافت واکسن کرونا ناامید شده‌اند و به ارمنستان می‌روند.

درحالی‌که نوع دلتا ویروس کرونا در ایران در حال گسترش است، برخی از ایرانیان که از دریافت واکسن کرونا در کشور ناراضی هستند، سفر به جمهوری ارمنستان که در همسایگی ایران است را برای دریافت واکسن کرونا انتخاب کرده‌اند.

گزارش‌ها نشان داده نوع دلتا که برای اولین بار در جنوب ایران در مناطقی مانند استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان بلوچستان مشاهده شد، اکنون به دیگر مناطق ایران رسیده است.

ایران تاکنون تعداد محدودی واکسن روسی و چینی را تأمین کرده است. موج پنجم این همه‌گیری که توسط ویروس کرونا دلتا ایجاد می‌شود، ایران را فراگرفته است و گزارش‌هایی از میزان بالای عفونت و بستری شدن در بیمارستان‌ها گزارش‌شده است.

وضعیت گردشگری واکسن در آمریکا و کانادا | آیا گردشگری واکسن قانونی است؟

سفر ایرانی ها در جستجوی دریافت واکسن کرونا درست یا غلط؟

تجربه دریافت واکسن کرونا در ارمنستان

پس از چند هفته گزارش رسانه‌های اجتماعی در مورد سفر ایرانیان به ارمنستان برای دریافت واکسن کرونا، یکی از این مسافران واکسن کرونا در توئیت خود اذعان کرده که از تأخیر طولانی دریافت واکسن کرونا در ایران خسته شده است، بنابراین ریسک کرده و به ارمنستان سفر کرده است.

او در توییتر خود نوشت: “من این کار را به شما پیشنهاد می‌کنم، به شرطی که از دریافت واکسن کرونا ناامید شده باشید.” این کاربر در تجربه سفر خود می‌گوید قبل از رسیدن به مرز، باید آزمایش کووید منفی داشته باشید.

شما باید درجه حرارت و میزان اکسیژن خود را در مرز آزمایش کنید. اما برای ارمنستان نیازی به ویزا ندارید. از مرز می‌توانید با تاکسی حدود 100 دلار برای سفر هشت‌ساعته به ایروان بروید یا برای سفر ارزان‌تر باید از تاکسی یا ون با سایر مسافران استفاده کنید. این مسئله کار را برای دریافت واکسن کرونا در ارمنستان آسان کرده است.

وی در توئیتر خود نوشت: “تقریباً هیچ‌کس ماسک نمی‌پوشد، بااین‌حال میزان مرگ‌ومیر بسیار پایین است. ارمنی‌ها ظاهراً دریافت واکسن کرونا را دوست ندارند؛ به همین دلیل است که دولت دوزهای کافی برای ارائه رایگان واکسن کرونا به گردشگران دارد.”

در حال حاضر فقط واکسن آسترازنکا موجود است. پاسپورت خود را در هر میدان شهر تحویل می‌دهید و منتظر می‌مانید تا برای دریافت واکسن کرونا با شما تماس گرفته شود. معمولاً ون‌های دریافت واکسن کرونا توسط ایرانی‌ها احاطه‌شده است.

واکسن کرونا

جمع‌بندی

درمجموع می‌توان گفت که دلیل سفر بسیاری از ایرانی‌ها به ارمنستان برای دریافت واکسن کرونا تأخیر تزریق واکسن در داخل کشور بوده است؛ اما این مسئله اخیراً با واردات دوزهای بیشتری از انواع واکسن کرونا سرعت گرفته است.

این نگرانی که ابتلا به بیماری کرونا می‌تواند برای افراد و خانواده آن‌ها مشکل‌ساز باشد کاملاً منطقی است؛ اما خروج میزان زیادی ارز از کشور و همچنین ازدحام افراد برای دریافت واکسن کرونا در ارمنستان که خود خطرآفرین است جای تأمل دارد.

واکسن کرونا چگونه عمل می‌کند؟ | انواع واکسن کرونا کدامند؟

واکسن کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.