مجله ایران

جایگاه ایران در گردشگری سلامت | مناسبترین شهرهای گردشگری درمان ایران کدام‌اند؟

جایگاه ایران در گردشگری سلامت

ایران یکی از کشورهای زیبا و توریست پذیر است که به دلیل وجود سابقه پزشکی درخشان، جاذبه‌های تاریخی بی‌نظیر، تنوع قومی و جغرافیایی خاص، مراکز بهداشتی شناخته شده و پیشرفته، به مقصدی استثنایی برای مردم کشورهای منطقه تبدیل شده است. صنعت گردشگری در ایران به یکی از صنایع پررونق در دهه اخیر بدل گشته و افراد زیادی سالانه برای اهداف تفریحی، تحصیلی و درمانی به ایران سفر می‌کنند. یکی از انواع رایج گردشگری، سلامت نام دارد که در این مطلب به معرفی آن و جایگاه ایران در گردشگری سلامت می‌پردازیم.

جایگاه ایران در گردشگری سلامت

ویزای درمان چیست؟

با توجه به تعاریف بین‌المللی، مسافرتی که در آن فرد یا افراد به هدف درمان از محل اقامت خود به کشور دیگری می‌روند گردشگری سلامت خوانده می‌شود. ویزایی هم که برای گردشگری سلامت به مسافر داده می‌شود، ویزای درمان نام دارد. گردشگری سلامت که اکنون به یکی از سودآورترین صنایع در جهان تبدیل شده است، شامل انواع روش‌های درمانی از جمله روش‌های درمانی مدرن پزشکی، طب سنتی، استفاده از آب‌های معدنی و حتی گل درمانی است.

جایگاه ایران در گردشگری سلامت

مناسبترین شهرهای گردشگری درمان ایران کدام‌اند؟

 • مشهد: پس از سقوط صدام حسین و افزایش رفت‌وآمد زائران عراقی به مشهد، این شهر به اولین شهر گردشگری درمانی تبدیل شد؛ زیرا زئران عراقی در کنار زیارت متوجه شدند می‌توانند از خدمات درمانی و کلینیک‌های پیشرفته مشهد نیز استفاده کنند.
 • تهران: تهران یکی دیگر از شهرهای ایران است که با داشتن تعداد بی‌شماری مرکز درمانی و کلینیک‌های تخصصی و پیشرفته، گردشگران درمانی زیادی را از کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا جذب می‌کند.
 • شیراز: با مهاجرت بسیاری از شهروندان شیرازی به کشورهای حوزه خلیج فارس مثل عمان و امارات، رفت‌وآمد مردم این کشور نیز به شیراز افزایش یافت که برای اهداف درمانی به این شهر زیبا سفر می‌کنند.
 • اهواز: عراقی‌ها بیشترین مسافران به اهواز برای اهداف درمانی هستند و دلیل اینکه این شهر به پیشتازان عرصه گردشگری سلامت پیوسته، این است که زبان و فرهنگ مشترک با کشور عراق و همچنین کشورهای عربی دارد. به همین جهت اکثر شهروندان عراقی و عربی برای درمان بیماری‌های خود این شهر را برمی‌گزینند.
جایگاه ایران در گردشگری سلامت

رقبای ایران در حوزه گردشگری درمان

رقبای ایران در حوزه گردشگری درمان کم نیستند و در این میان می‌توان به کشورهای برونئی، مجارستان، اسپانیا، کاستاریکا، ژاپن، بریتانیا، لیتوانی، هندوستان، کوبا، چین، اردن، تایلند، سنگاپور، مالزی، فیلیپین و امارات متحده عربی اشاره کرد. در حوزه عمل‌های زیبایی نیز کشورهای برزیل، آرژانتین، بولیوی، مکزیک، ترکیه و کاستاریکا قابل توجه مردم از جاهای مختلف جهان هستند. بلژیک، لهستان و همچنین کشورهای آفریقای‌جنوبی نیز برای جذب گردشگر سلامت تلاش می‌کنند.

استانداردهای ipd

آی پی دی مخفف International Patient Department به معنای بخش بیماران بین‌المللی است که در واقع نوعی مجوز برای بیمارستان‌ها و کلینیک‌هاست که بتوانند بیماران بین‌المللی را درمان کنند. استانداردهای آی پی دی شامل:

 • برآورد هزینه‌های تقریبی درمان و اعلام آن به مسافر قبل از سفر
 • انجام تمامی کارهای مربوط به پذیرش و مراحل درمان بیمار
 • هماهنگ کردن مسائل امور مالی، پزشک، اتاق عمل و غیره برای بیمار
 • هماهنگ کردن کارهای خارج از بیمارستان مثل ترجمه، رزرو هتل، استقبال از بیمار در فرودگاه و همچنین فعالیت‌های تفریحی برای بیمار
جایگاه ایران در گردشگری سلامت

معرفی مراکز آی پی دی دار در ایران

تعداد مراکز آی پی دی دار در ایران بسیار زیاد هستند که در ادامه چند واحد مهم در شهرهای پیشتاز گردشگری سلامت را معرفی می‌کنیم.

واحد‌های IPDدار در مشهد شامل بیمارستان‌های امام رضا، مادر، موسی‌بن‌جعفر، بنت‌الهدی، اکبر، جوادالائمه و پاستور نو هستند.

در تهران واحد‌های بیمارستان حضرت صدیقه زهرا (س)، بیمارستان فارابی، بیمارستان شریعتی، مرکز قلب تهران، بیمارستان یاس و بیمارستان روئین تن آرش وجود دارند.

در شیراز نیز می‌توان به واحد‌های بیمارستان‌های مرکزی، دنا، کوثر، بوعلی‌سینا، اردیبهشت و خدادوست اشاره کرد.

همچنین اهواز دو بیمارستان آپادانا و آریا دارای واحد‌های آی پی دی هستند.

متولیان دولتی گردشگری درمان در ایران

از آنجایی که گردشگری سلامت از یک طرف به دولت و از طرف دیگر به شبکه بهداشت و سلامت ربط دارد؛ بنابراین امور مربوط به مسافران بین‌المللی مثل اعطای ویزا تحت نظر وزارت امور خارجه و رسیدگی به امور درمان بیماران بین‌المللی و نظارت بر واحد‌های IPD نیز با نظارت وزارت بهداشت صورت خواهد گرفت. مسافران بین‌المللی در حین استفاده از امکانات پزشکی/ درمانی قطعا از اماکن تاریخی ایران نیز دیدن می‌کنند پس در نتیجه متولی سوم گردشگری سلامت میراث فرهنگی است.

جایگاه ایران در گردشگری سلامت

جمع‌بندی

باوجود اینکه ایران از نظر تجهیزات پزشکی از بسیاری کشورها سرتر است اما جایگاه خوبی در گردشگری‌ سلامت ندارد. برای اینکه ایران بتواند جزء کشورهای پیشتاز این گردشگری باشد، باید متولیان دولتی این حوزه راهکارها و برنامه‌های جدیدتری برای جذب گردشگر اعمال کنند.

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “جایگاه ایران در گردشگری سلامت | مناسبترین شهرهای گردشگری درمان ایران کدام‌اند؟

 1. علی گفت:

  مراجعه از عراق به سمت کرمانشاه کمتر از اهواز نیست، به علاوه اینکه کرمانشاه با کردستان عراق و ترکیه ارتباط فرهنگی بالایی داره.
  تبریـز در شمال غرب و کرمانشـاه در غرب قطب درمانی هستند که رتبه علمی هر دو دانشگاه پزشکی این دو کلانشهر، پارسال بهتر از جندی شاپور اهواز بوده!

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام بله نظر شما برای ما کاربردی بود. سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.