ژیوارنامه

آغاز سفر 6 ماهه تلسکوپ فضایی جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب در واقع یک رصدخانه بزرگ فضایی است که در اصل برای طول موج‌های فروسرخ ساخته شده است. این تلسکوپ در اصل برای تکمیل و گسترش اکتشافات تلسکوپ فضایی هابل ساخته شده است. تلسکوپ فضایی جیمز وب به نسبت تلسکوپ فضایی هابل بهبود یافته و از لحاظ طول موج، می‌تواند طول موج‌های طولانی‌تری را پوشش دهد. این مزیت باعث می‌شود که تلسکوپ جیمز وب بتواند اولین کهکشان‌هایی که در اوایل کیهان شکل گرفته‌اند را نگاه کند و اطلاعات آنها را برای زمین مخابره کند. توریسم فضایی، اعزام مسافر به لبه فضا با سفینه ویرجین گالاکتیک شاید برای شما جالب باشد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

هدف از ساخت تلسکوپ فضایی جیمز وب چیست؟

بعد از ساخت تلسکوپ هابل و تلسکوپ‌هایی که طرز کار مشابه داشتند، انقلابی در نجوم ایجاد شد و سوالات جدیدی مطرح شد‌. ناسا هم مجبور شد سطح تلسکوپ‌های خود را ارتقا دهد. این تلسکوپ‌ها قرار بود قویتر و قدرتمند تر از قبلی‌ها باشند. این تلسکوپ‌های جدید شامل تلسکوپ‌فضایی جیمز وب هم می‌شد.  استیون هاوکینگ که بود؟| تئوری بزرگ دنیا را تکان داد.

چرا نام جیمز وب برای این تلسکوپ انتخاب شد؟

قرار بود نام تلسکوپ فضایی جیمز وب در ابتدا «تلسکوپ فضایی نسل بعد » باشد‌.‌ اما در تاریخ ۱۰سپتامبر ۲۰۰۲ (۱۹ شهریور ۱۳۸۱ ) این تلسکوپ به افتخار جیمز ای‌.وب ،که دومین مدیر ناسا بود نامگذاری شد‌. در واقع جیمز وب به غیر از اینکه دومین مدیر ناسا بود، رهبر آپولو و مسئول بیش از ۷۵ پرتاب در طول دوران مسئولیتش نیز بود‌. جیمز وب همچنین در برنامه‌های اکتشاف ماه و فرود اولین انسان‌ها روی سطح ماه هم دخیل بوده است‌.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

اطلاعات و طرز کار تلسکوپ فضایی جیمز وب

‌آینه اولیه تلسکوپ فضایی جیمز وب ۶ برابر بزرگتر از آیینه اول هابل است و می‌تواند نور بیشتری را جمع کند و عمیق‌تر و با دقت بیشتر به فضا نگاه کند‌.‌ تلسکوپ فضایی جیمز وب بر خلاف هابل که در مدار زمین می‌چرخد، ‌بسیار دورتر از زمین عمل خواهد کرد پس در نتیجه کارایی رصدی بالاتری نسبت به هابل خواهد داشت. تلسکوپ جیمز وب قرار است داده‌های علمی و مهندسی را با استفاده از فرستنده رادیویی با فرکانس بالا به زمین ارسال کند. آنتن‌های رادیویی بزرگ که بخشی از شبکه فضایی ناسا هستند، سیگنال‌ها را دریافت کرده و به مرکز علوم و عملیات وب در  بالتیمور، مریلند، ایالات متحده ارسال می‌کنند. این تلسکوپ در تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ (۳  دی ۱۴۰۰ ) پرتاب شد و قرار است ۶ ماه بعد از پرتاب مخابره اطلاعات به زمین را شروع کند. رکورد زنی دست‌نوشته‌ انیشتین درباره نظریه نسبیت در حراج پاریس برای شما ممکن است جالب باشد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

مأموریت‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب بزرگ‌ترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی است که تاکنون به فضا پرتاب شده است‌ و تا کنون ۴ مأموریت برای این تلسکوپ تعریف شده.

۱- این تلسکوپ برای جست‌و‌جو اولین کهکشان‌ها که بعد از انفجار بزرگ رخ داده به فضا پرتاب شده

۲- تصویر برداری از نحوه تکامل کهکشان‌ها از زمان شکل گیری تا کنون‌‌

۳- نحوه شکل گیری ستارگان از اولین مرحله تا تشکیل منظومه‌ها‌

۴- اندازه‌گیری خواص فیزیکی و شیمیایی منظومه‌ها و بررسی پتانسیل حیات در آن منظومه‌ها

تلسکوپ فضایی جیمز وب

جمع‌بندی

شاید این یک موضوع باور نکردنی باشد، اما به زودی (یعنی تا ۶ ماه بعد از پرتاب ) ما احتمالاً می‌توانیم به این موضوع پی ببریم که آیا در کیهان تنها هستیم یا در سیارات یا منظومه‌های دیگر در جریان است. این موضوع همیشه بزرگ‌ترین سوال بشر بوده است و می‌تواند نقطه عطفی در تمام طول بشریت شود. با توجه به پرتاب نوری این تلسکوپ که می‌تواند ۲۰۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ را نشان دهد می‌توانیم به این سوالات پاسخ دهیم. با تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌توان نحوه به وجود آمدن کیهان را نیز تا حدودی متوجه شد. زیرا این تلسکوپ می‌تواند تقریباً تا نزدیک بیگ بنگ را مشاهده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.