ژیوارنامه

کمال الملک در اروپا | ماجرای اسکناس چیست؟

کمال-الملک-اروپا

 سفر کمال الملک به اروپا

از دیرباز اروپا مقصدی جذاب برای ایرانیان بوده است و ایرانیان زیادی برای تحصیل و یا سیاحت اروپا را مقصد خود قرار می‌داده‌اند. یکی از این ایرانیان نقاش چیره دست ایرانی کمال‌الملک است.

محمد غفاری مشهور به کمال‌الملک (متولد 1226 کاشان – فوت 1319 نیشابور) یکی از هنرمندان مشهور دوره معاصر ایران است. هنر و ذوق وی باعث شد که عموی او صنیع‌الملک به وی درس نقاشی بدهد.

در زمان ناصر‌الدین شاه قاجار او یکی از محبوب‌ترین نقاشان دربار بود و مورد توجه شخص سلطان صاحبقران.

بعد از ترور ناصرالدین شاه و درگذشتش، کمال‌الملک تصمیم می‌گیرد برای تکمیل هنر نقاشی خود عازم فرنگ (اروپا) شود.

وی به مدت سه سال در شهرهای فلورانس، رم و پاریس به نگارگری از روی آثار نقاشان اروپایی مثل رامبراند و تیسین پرداخت. وی در پاریس با فانتن لاتور آشنا شد. سفر وی به اروپا تاثیر بسیار زیادی در طرز دید او و حتی اصول کاری او گذاشت.

ماجرای اسکانس با ارزش

کمال-الملک-اروپا

در دوران اقامتش در اروپا، کشور با مشکلات مادی فراوان روبه‌رو شد، در نتیجه بودجه‌های فرهنگی کاهش پیدا نمود و مقرری کمال‌الملک از جانب دولت ایران قطع گردید.

 نقل است روزی کمال‌الملک جهت رفع گرسنگی به رستورانی در پاریس مراجعت می‌کند. وی پس از خوردن طعامی مبسوط به دلیل اینکه پولی در بساط نداشت، تصمیم می‌گیرد کف بشقاب را تمیز نماید و با کمک وسایل نقاشی همراهش تصویر اسکناسی را در کف بشقاب به ترسیم درآورد.

پس از پایان کار کمال الملک عزم رفتن می‌کند، گارسون که به رسم هر روزه جهت برداشتن وجه به بشقاب دست می‌زند متوجه می‌شود اسکناس نقاشی بیش نیست.

گارسون خشمگین به طرف کمال الملک می‌رود و با خشم از او پول طلب می‌کند.

شرح مکالمه به قرار زیر بوده است:

گارسون: این چیست؟

کمال‌الملک: این هنر است.

گارسون: یالا، پول غذایی را که خوردی بده!

کمال‌الملک: افسوس که هنر را نمی‌شناسی!

گارسون: پولت را پرداخت کن، مردک!

مدیر رستوران که صدای جر و بحث را می‌شنود، به سمت سر و صدا می‌آید و متوجه می‌شود که گارسون با یک مرد گلاویز شده است.

به سمت آن‌ها می رود و از گارسون قضیه را جویا می‌شود، وقتی شرح ماوقع را می‌شنود بشقاب را از گارسون می‌گیرد و به آن نظری می‌اندازد.

صاحب رستوران که مردی هنردوست و هنرشناس است با دیدن نقاشی روی بشقاب متوجه هنر دست کمال‌الملک می‌شود.

با خشم به گارسون می‌گوید که از استاد نقاش عذرخواهی کند و می‌گوید: هنر روی این بشقاب از پول غذای درون آن هزاران بار بیشتر است و دست در جیب می‌کند و مقداری پول به کمال‌الملک می‌دهد.

سال‌ها گذر کرده‌اند، کمال الملک و گارسون و صاحب رستوران دیگر در میان ما نیستند، اما بشقاب معروف به اضافه تعدادی دیگر از آثار استاد کمال‌الملک در موزه لوور فرانسه نگه‌داری می‌شود.

اگر روزی گذرتان به موزه لوور فرانسه افتاد، می‌توانید بشقاب معروف را در ظرفشویخانه بخش بشقاب‌های قیمتی موزه لوور، سمت راست، قفسه سوم از بالا ملاقات نمایید.

برای کسب اطلاعات از تورهای ژیوار برای سفر به فرانسه و پاریس با همکاران ما در ژیوار تماس بگیرید.

سپاس که همراه ژیوار در این مقاله بودید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.