مجله هلند

کلمپن کفش چوبی هلندی | قدیمی‎‌ترین کفش جهان

کفش چوبی در هلند با نام کلمپن شناخته می‌شود و از زمان قرون‌وسطی در هلند مورداستفاده قرار می‌گرفت. کلمپن یا کفش‌های چوبی یک سنت شناخته‌شده هلندی است؛

به هر فروشگاه توریستی هلند مراجعه کنید این نماد ملی را روی جاکلیدی، آهن‌ربا و لباس می‌بینید. اینکه اولین نوع این کفش‌های چوبی توسط چه کسی ایجادشده است، به‌صورت راز مانده و به‌احتمال‌زیاد تا ابد باقی خواهد ماند.

در این مقاله قصد داریم توضیح مختصری راجع به کلمپن بدهیم و بیشتر با آن آشنا شویم. همچنین خواندن مقاله تاریخچه پنیر هلندی را از دست ندهید.

کلمپن

تاریخچه کلمپن

قدیمی‌ترین کفش چوبی که تاکنون پیداشده است، در سال 1979 در آمستردام بوده و قدمت آن تا 1230 میلادی برمی‌گردد. قبل از قرن شانزدهم، بیشتر مردم اصلاً کفش نمی‌پوشیدند. کفش‌ها برای محافظت از پاها و نشان دادن اینکه توانایی هزینه کردن برای چنین تجملاتی را دارند، بودند و فقط ثروتمندان توان پرداختند آن‌ها را داشتند و می‌پوشیدند.

ازاین‌رو کلمپن، کفشی از چوب ساخته شد که جایگزین ارزان‌تر و ایمن‌تری نسبت به کفش‌های چرمی بخیه خورده بود. نسخه‌های اولیه کفش‌های چوبی دارای کف چوبی و روکش چرمی بود؛

اما درنهایت کل کفش از چوب ساخته شد تا بهتر از پا محافظت کند زیرا بسیاری از افرادی که این کفش را می‌پوشیدند ماهیگیر، کشاورز و کارگران کارخانه بودند. کفش‌های چوبی مانعی در برابر خطراتی مانند قلاب‌های ماهیگیری، میخ‌ها و سایر اشیای تیز که تاجران روزانه با آن‌ها سروکار داشتند بودند.

درحالی‌که امروزه بیشتر کفش‌های چوبی توسط ماشین‌آلات در کارخانه‌ها ساخته می‌شوند، ساخت یک جفت کفش با دست سه ساعت طول می‌کشید. به‌عنوان یک رسم، مردان جوان هلندی کفش‌های چوبی جدید را به‌عنوان هدیه نامزدی به نامزد خود تقدیم می‌کردند.

درباره ویزای هلند اطلاعاتی کسب کنید.

نحوه ساخت کفش چوبی در هلند

برای ساخت کفش چوبی به‌طور سنتی، با تبر مخصوص به یک‌تکه چوب، شکل یک کفش داده‌شده و چوب در آب غوطه‌ور ‌می‌شد زیرا چوب مرطوب به‌راحتی خرد نمی‌شود.

سپس سازنده چاقوی تیز می‌گیرد تا قسمت خارجی کفش را اصلاح کند و بعدازآن یک‌شکل توخالی از داخل کفش خارج می‌شود. خشک‌کردن کفش‌های تراشیده شده حدوداً سه هفته طول می‌کشید تا سرانجام روی طرح آن رنگ‌آمیزی شود.

بااین‌حال، این روزها روند کار با دستگاه‌هایی که شکل‌های مناسب کفش را تراش می‌دهند سرعت بیشتری گرفته است. هر سازنده طرح خاص خود را دارد اما متأسفانه اکنون تنها 12 سازنده رسمی در هلند فعالیت می‌کنند.

از اتاق شکنجه در هلند چه می‌دانید؟

کفش چوبی هلندی

مکان خرید کلمپن

تمام شهرهای بزرگ هلند دارای مغازه‌های فروش کلمپن برای گردشگران هستند. اما اگر به دنبال چیزی کمی منحصربه‌فرد هستید، طیف وسیعی از فروشگاه‌ها در روتردام، لاهه و غیره وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. یا اگر ترجیح می‌دهید که به‌صورت حضوری در هلند به دنبال کلمپن نباشید فروشگاه آنلاین د کلاگ شاپ، کلمپن‌های متنوعی را به فروش می‌رساند.

جمع بندی

کلمپن یا همان کفش چوبی نمادی از هلند است که مردم هلند به‌آرامی از آن دور می‌شوند و استفاده از آن در سطح کشور کم شده است. کشاورزان، باغداران، بازرگانان و ماهیگیران در حومه شهر هلند هنوز از این کفش‌های چوبی سنتی استفاده می‌کنند اما امروزه بیشتر افرادی که کفش چوبی کلمپن را خریداری می‌کنند توریست هستند.

مسافرانی که به هلند سفر می‌کنند، می‌خواهند چیزی هلندی به‌عنوان سوغات به خانه ببرند و بهترین گزینه کلمپن یعنی کفش چوبی هلندی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.