ژیوارنامه

قبرستان وحشتناک و مخوف در بلژیک

قبرستان-وحشتناک-بروکسل-بلژیک

واقعه وحشتناک قبرستان لاکن در بلژیک

قبرستان لاکن بروکسل یکی از قدیمی ترین و مهم‌ترین قبرستان‌های بلژیک است. اغلب با قبرستان پرلاشز در پاریس مقایسه می شود، استراحتگاه ابدی بسیاری از بلژیکی های معروف است و دارای مقبره‌های پیچیده و آثار هنری مختلف است.

در زیر گورستان لاکن یک دخمه گسترده قرار دارد که شامل یک گالری مرموز از تابوت هاست که در سکوت عجیب و غریبی فرو رفته است.

این گورستان همچنین در مجاورت کلیسای “بانوی ما “، واقع شده است. همچنین می‌توان گفت دخمه سلطنتی بلژیک هم محسوب می‌شود، جایی که اعضای خانواده سلطنتی بلژیک در قرن 19 در آن دفن شده اند.

دخمه-قبرستان-لاکن

تونل های قبرستان لاکن و پنجره های داخل دالان

نمای-کلیسای-بانوی-ما-از-داخل-محوطه-قبرستان

نمای کلیسای “بانوی ما” از داخل قبرستان لاکن⇑

تاریخچه کوتاه از قبرستان مخوف لاکن در بروکسل

از جنبه مخوف قبرستان فعلاً  بگذریم و نگاهی به تاریخچه آن بیاندازیم. قبرستان لاکن در سال 1878 افتتاح شد، گالری تابوت های زیرزمینی در زیر گورستان لاکن مساحتی بیش از یک هکتار را در بر می‌گیرند. این دخمه از سه تونل اصلی تشکیل شده است که مسیرهای گورستان بالای خود را دنبال می کنند. فیلترهای نوری از پنجره های مربعی کوچک که در فواصل منظم داخل سقف قرار دارند، نور کافی را برای دیدن تابوت ها در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد ،اگر چه این نور برای چشم انسان مناسب نیست و طاقت فرساست، و کمتر از سه دقیقه تحمل ماندن در دخمه را برای افراد میسر می‌کند.

تابوت های مخفی در دیوارهای راهروهای ساکت، بعضی پر شده و برخی دیگر هنوز خالی هستند.  قدیمی ترین قبر مربوط به دهه 1880 میلادی است و جدیدترین آنها در سال 1978 نصب شده است.

ادامه این مطلب ممکن است برای همه مناسب نباشد.

قبرستان-مخوف-لاکن

تابوت های مخفی در دیوارهای راهروهای ساکت، بعضی پر شده و برخی دیگر هنوز خالی هستند.  قدیمی ترین قبر مربوط به دهه 1880 میلادی است و جدیدترین آنها در سال 1978 نصب شده است

یک-نمونه-از-سنگ-قبر-در-قبرستان-بروکسل

2 نمونه از سنگ قبرهای موجود در قبرستان لاکن ⇑ ⇐

آغاز داستان وحشتناک قبرستان لاکن

مخوف بودن گورستان از اینجا آغاز شد. بعد از مدتی از افتتاح قبرستان لاکن، و دفن چندین جنازه، کارکنان قبرستان برای اولین بار شاهد صحنه ای عجیب در راهروهای نیمه تاریک دخمه شدند.

زمانی که  اولین جنازه را در کف راهرو دخمه دیدند، شوکه شده بودند و همگی به تماشای این صحنه گرد هم جمع شده بودند. بدون اینکه به مسئولشان، گزارش دهند جنازه را به تابوت برگرداندند و از ماجرا دم نزدند.

زیرا فکر می‌کردند که این اتفاق حاصل سهل انگاری خودشان است.

سنگ-قبر-در-قبرستان-لاکن

جسدها در راهرو افتاده بودند

آنها این اتفاق را کم کاری از خود می‌دانستند که شاید درِ تابوت محکم نشده است، و یا در جای شیب داری تابوت را قرار داده اند. در مدت زمان کوتاهی از گذشت این اتفاق، باز هم یک اتفاق عجیب و ترسناک افتاده بود، یک جنازه از تابوت در ردیف سوم آویزان شده بود و فقط پاهایش داخل تابوت آن را نگه داشته بود.

کم کم رعب و ترس و وحشت به دل کارکنان قبرستان راه پیدا کرد. ماجرا فردا و فردا و فردا هم تکرار شد و کارکنان یقین پیدا کردند که کم کاری از آنها نیست و این یک ماجرای غیر عادی است. باید مسئولشان را در جریان این اتفاقات مرموز قرار می‌دادند.

ماجرا را به مسئول قبرستان گفتند و چون اتفاق تقریباً هر روز رخ می‌داد‌، اثبات ادعای کارکنان کار سختی نبود. خبر به مقامات بالاتر رسید.بعد از گذشت چند روز، جنازه ها همچنان از تابوت ها بیرون می افتادند و یا آویزان می‌شدند.  کف راهرو‌ها، هر روزنظافت می‌شد و جسد ها را در جای خود قرار می‌دادند.

نحوه قرارگیری تابوت ها در راهروهای دخمه

جای-تابوت-ها-در-دیوار-راهروها

آیا همراه با اجساد گنج دفن شده بود؟

خیلی از کارکنان از قضیه مرموز بودن قبرستان خبر داشتند و می‌خواستند که از کار خود کناره گیری کنند، اما مقامات نمی‌خواستند که خبر به شهر درز پیدا کند و باعث وحشت مردم شود، پس باید علت مرموز بودن لاکن روشن می‌شد.

ابتدا فرض بر آن گذاشته شد که شاید، شکارچیان گنج برای اجساد خانواده سلطنتی نقشه ای کشیده باشند، و خواهان لباس ها و جواهرات آنها باشند. اما این فرضیه به سادگی رد شد.

زیرا کارکنان قبرستان بیان می‌کردند که این موضوع فقط برای اجساد سلطنتی اتفاق نیفتاده است.

بلکه برای همه جنازه ها حتی آنانی که اوضاع مالی خوبی نداشتند اتفاق می‌افتد، همچنین کارکنان بارها به چشم خود شاهد افتادن جنازه ها از تابوت ها به روی زمین بودند.

برای همه جنازه ها این اتفاق می‌اُفتاد

قبرستان-لاکن-بروکسل

قبرستان لاکن در بروکسل-بلژیک دارای سه تونل زیر زمینی با بیش از یک هکتار مساحت است.

بروکسل

بروکسل غرق در وحشت شده بود

سنگ قبری در قبرستان لاکن بروکسل⇐

رعب و وحشت در بروکسل

روز به روز از تعداد کارکنان گورستان کم می‌شد، و طبیعتاً خبر به گوش مردم بروکسل خیلی زودتر از آنچه تصور می‌رفت، رسید.

مردم در شهر احساس ترس می‌کردند رفت و آمد حتی در اطراف گورستان هم تقریباً قطع شد. گورستان مرموز حالا بیش از پیش تاریک تر و وحشتناک تر هم شده بود.

خیلی از ساکنان حومه، بروکسل را ترک کردند و به شهرهای اطراف برای زندگی رفتند.

داستان ها درباره مرموز بودن قبرستان لاکن بر سر زبان ها جاری بود این معما برای سال ها بی جواب بود.

سنگ-قبری-در-لاکن-بروکسل

ادامه داستان وحشتناک قبرستان بروکسل

سرانجام پس از مدتی یک تیم تحقیق دل را به دریا زد و وارد ماجرا شد. تقریباً 150 سال پیش در زیر گورستان لاکن اولین جنازه دفن شد، ابتدا تابوت ها از چوب ساخته می‌شدند.

اما تابوت های چوبی، بر اثر فشاری که حجم جنازه ورم کرده به بدنه تابوت وارد می‌کرد و همچنین مایعی که بر اثر تجزیه جسد روی چوب می‌ریخت، چوب را فرسوده می‌کرد و در نهایت شکسته می‌شد و جنازه داخل تابوت به وسط راهرو می‌افتاد یا حتی از تابوت قسمتی از سر و یا پاهایش از داخل تابوت به بیرون آویزان می‌شد.

آیا از قبرستان لاکن باید خداحافطی کرد؟

با توجه به معماری زیبایی که قبرستان داشت و اینکه در زمان خود قبرستان لاکن پیشرفته به حساب می‌آمد، پس باید از نو به این قبرستان بها داده می‌شد. نکته کار را پیدا کردند. تصمیم گرفته شد که در این گورستان استفاده از تابوت های فلزی (معمولاً از روی) برای دفن جنازه اجباری باشد که ماجرا بیرون افتادن جنازه ها دیگر تکرار نشود.

اما قضیه به همین جا ختم نمی‌شد و بازهم مرموز بودن گورستان ادامه داشت.

قبرستان-لاکن-در-بلژیک
قبرستان-لاکن

این قبرستان بازهم مرموز بود!

معمایی که در سال های بعد بوجود آمد، انفجار تابوت ها بود، علت این انفجار مبهم بود چرا باید تابوت ها منفجر شود؟

کارکنان گورستان اکثراً آسیب می‌دیدند و حتی با ترس وارد دخمه ها می‌شدند این موضوع باید بررسی می‌شد.

پس از آمد ورفت فراوان و بررسی و تحقیقات علت انفجار تابوت ها مشخص شد. اگر تابوتی شیر تخلیه معیوبی داشت و یااگر کاملاً کبس بود که کوچکترین جریانی  برای رفت و امد هوا باقی نمی‌ماند.

 گاز حاصل از تجزیه شدن جنازه باعث انفجار تابوت میشد. حتی گاهاً به حدی شدت این انفجار زیاد بود که گرانیت های اطراف تابوت همگی آسیب می‌‍‌‌‌‌‌‌دید. پس باید بار دیگر با این دخمه خداحافظی می‌کردند.

تبدیل شدن لاکن به متروکه ای ترسناک

دولت برای برای بار دیگر از این قبرستان دست کشید و کم کم به متروکه ای وحشتناک تبدیل شد، داستان انفجار برای مردم و علت آن نیز روشن بود اما باز هم افرادی شروع به داستان ها و افسانه هایی درباره زمین آن قبرستان می‌کردند و هر روز بیشتر وحشتناک تر از قبل دیده می‌شد.

قبرستان-بلژِیک
قبرستان-بروکسل-لاکن

با خیال راحت وارد قبرستان لاکن شوید

تا دهه 1980، این دخمه به حالت خرابه، رها شده بود. زنگ زدگی و آوارهایی که در کف راهرو می‌ریخت، باعث ایجاد روحیه ای تاریک در درون تونل های آن می شد. به مدت 30 سال این دخمه ویرانه باقی ماند و مردم تقریباً از آن به عنوان دخمه متروکه گورستان لاکن یاد می کردند.

دولت محلی سرانجام مداخله کرد. پس از سرمایه گذاری 4.5 میلیون یورو و تلاش 5 ساله برای ترمیم، سرانجام گالری های تدفین به حالت محترم تری بازگردانده شد.

شما هم مهمان این قبرستان عجیب و مرموز باشید

گورستان لاکن در، حومه مسکونی در شمال بروکسل کشور بلژیک واقع شده است. این دخمه مستقیماً در زیر گورستان قرار دارد و دسترسی از طریق پله ها در محوطه قبرستان امکان پذیر است.

این گورستان همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 4 بعدازظهر باز است. تورهای این گورستان می توانند از قبل هماهنگ کنند و وقت رزرو کنند.

می توانید با مترو به ایستگاه Bockstael یا با تراموا 62 یا 93 به ایستگاه شاهزاده خانم کلمنتین برسید و از آنجا وارد گورستان شوید.

از کاربران عزیزی که احساس ناخوشایندی از خواندن این مطلب داشته اند،پوزش می‌طلبیم.

یک فکر در مورد “قبرستان وحشتناک و مخوف در بلژیک

 1. هاکان گفت:

  میخوام برم آلمان چند روز فقط 3 یا 4 روز اونم شهر کلن یه 3 4 روز برم pascha بعد برگردم تهران

  1. هاکان گفت:

   چه ویزایی باید بگیرم

  2. شیما رشیدی گفت:

   سلام اگر برای اولین بار قراره که به اروپا سفر کنید پیشنهاد میکنیم از طریق سفارت آلمان براب اخذ ویزای شینگن اقدام نکنید چراکه این یک مسیر سخت برای اخذ ویزا است. بهترین راه برای بازدید از شهر کلن این است که در یک تور ترکیبی اروپا مانند فرانسه آلمان شرکت کنید، چراکه اخذ ویزای شینگن از طریق فرانسه به مراتب ساده تر خواهد بود.

 2. سلطان گفت:

  سلام بنده امریکا زندگی میکنم وهمه رفتم و یک حواننده معورف درامریکا هستم اگر بگم شما من را میسناسید واینکه من دنبال یجای ترسناک برای توریستی بارفیقامم

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام روزتون بخیر، لطفا با آژانس تماس حاصل نمایید تا شما را با جاذبه‌های بیشتر دنیا آشنا کنیم.

  2. علی گفت:

   منم علی دایی هستم ،فوتبالیسست معروفی بودم اگه اسممو بگم همه میشناسن ولی نمیخوام کسی بدونه من علی دایی هستم دنباله یه جایه بکر تو برزیل میگردم کسی میدونه بگه ؛؛ واسه عید با دوستام میخوام برم فستیوال تو ریودوژانیرو

 3. Mahdi گفت:

  رفتیم بروکسل ولی قبرستان نرفتیم لازمه یه بار دیگه بریم از جاهای ترسناک خوشم میادالبته بلژیک ارزش چند بار رفتن رو داره

  1. شیما رشیدی گفت:

   خیلی جای دیدنی هستش

 4. aran گفت:

  سلام برای بلژیک باید ویزا داشته باشم؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام وقت بخیر، بله به ویزای توریستی شنگن نیاز دارید.

 5. aran گفت:

  سلام خسته نباشید. یک سوال داشتم برای بلژیک کی تور دارید؟من و خانواده ام برای یک سفر طولانی داریم اماده میشویم

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام روز بخیر. در شرایط فعلی هیچ توری قابل اجرا نخواهد بود، اما به محض ارام تر شدن شرایط ویروس کرونا به مسافران عزیز اعلام خواهیم کرد. در حال حاضر فقط باید صبر پیشه کرد.

 6. aran گفت:

  حالا از کجا معلوم که راست باشه؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام وقت بخیر. صحت داستان از یک سایت زبان اصلی و چند پلت فرم متفاوت بررسی شد.

 7. aran گفت:

  این داستان های ترسناک و درنهایت اثبات شده خیلی برای افراد ترسو مفید هستندو ممنون از شما

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام. از توجه شما ممنون هستیم

 8. aran گفت:

  سلام من از قبرستان پاریس دیدن کرده ام خیلی زیبا با حال و هوای متفاوت.پیشنهاد میکنم از این قبرستان هم برای کاربران مطلب نشر دهید.

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام ممنون از پیشنهاد خوبتون

 9. aran گفت:

  یکم وحشتناک بود،ولی اموزنده هستش.بازهم از قبرستانها بگذارید/

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام ممنون از توجه شما کاربر گرامی. بله حتماً

 10. aran گفت:

  سلام. در کدام قسمت بروکسل واقع شده.تشکر

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام وقت به خیر. در شمال بروکسل-راه های دسترسی با مترو و تراموا در پایان مطلب ذکر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.