مجله فرانسه

مرکز خرید لس هالس | یک خشکار کوچک که به یک مرکز تجاری بزرگ تبدیل شد

مرکز خرید لس هالس

مرکز خرید لس هالس Les Halles (تلفظ فرانسوی: [le al]؛ ‘The Halls’) بازار اصلی مواد غذایی تازه پاریس بود. این فروشگاه در سال 1971 تخریب شد و فروشگاه وستفیلد فروم د هالز جایگزین آن شد، یک مرکز خرید مدرن که عمدتاً در زیر زمین ساخته‌شده و مستقیماً به مرکز عظیم RER و حمل‌ونقل مترو Châtelet -Les Halles متصل است. این مرکز خرید روزانه پذیرای 150،000 بازدیدکننده است. بازسازی عمده این مرکز خرید در سال 2010 انجام شد و نسخه جدید Forum des Halles در سال 2018 افتتاح شد. سایبان 2.5 هکتاری این فروشگاه در 5 آوریل 2016 افتتاح شد. در سال 2017، Forum des Halles با 42 میلیون بازدیدکننده سالانه، دومین مرکز خرید پربازدید در منطقه پاریس بود. از طیرق تور فرانسه می توانید به پاریس بروید و از این فروشگاه بزرگ خرید کنید.

زمانی که مرکز خرید لس هالس از یک خشکبار به یک فروشگاه بزرگ منسوجات تبدیل شد

در قرن یازدهم، یک بازار در کنار گورستانی در شمال غربی پاریس در منطقه‌ای به نام مزارع کوچک (شامپو) افتتاح شد و گسترش یافت. این فروشگاه عمدتاً یک بازار خشکبار بود که باعث تغییر و تحول در درآمد کاسبان می‌شد. یک اسقف قبل از اینکه کنترل کامل فروشگاه را به لوئیس ششم بدهد، در سال 1137 کنترل بازار را به‌طور مختصر در دست گرفت. در سال 1183، فیلیپ آگوستوس کنترل کامل بازار را در دست گرفت و برای محافظت از منسوجات، دو بازار بزرگ به نام هالس ساخت. 

مرکز خرید لس هالس

مرکز خرید لس هالس

لیست بهترین مراکز خرید پاریس

دلیلی که باعث محبوبیت بیشتر مرکز خرید لس هالس شد

او همچنین دیوارهایی در اطراف بازار، ازجمله زمین‌هایی که اخیراً از یهودیان تبعیدشده مصادره شده بود، ساخت. هنگامی‌که او دیوارهایی در اطراف شهر ساخت، این بازار محبوبیت بیشتری پیدا کرد و به‌سرعت بزرگ‌ترین مرکز خرید در شهر پاریس شد (و با گذشت زمان، به‌طور رسمی مکان آن از حاشیه شهر به مرکز شهر انتقال داده شد). این فروشگاه قرن‌ها به‌عنوان بازار خشکبار استفاده می‌شد، اما غرفه‌های مواد غذایی به‌سرعت در اطراف ساختمان‌های اصلی رشد کردند و در قرن پانزدهم قیمت مواد غذایی در مرکز خرید لس هالس برای کل شهر قابل‌توجه شد. بازار طی سال‌های بعد فراز و نشیب‌هایی داشت و بیش از چندین بار بازسازی شد. با گذشت زمان، تعداد زیادی از سالن‌های فروش مواد غذایی در لس هالس ساخته شد، اما بازار کالاهای خشکبار در مرکز فروشگاه باقی ماند.

مرکز خرید Les Halles

زمانی که مرکز خرید Les Halles یک بازار عمده‌فروشی بود

کلیسای سنت-اوستاش در قرن شانزدهم ساخته شد. سالن ذرت دایره‌ای، طراحی‌شده توسط نیکلاس لو کامو د مازیرز، بین سال‌های 1763 تا 1769 در انتهای غربی لس هالس ساخته شد. محوطه مرکزی این سالن بعداً با گنبدی بزرگ تزئین شد و در سال 1889 به بورس اوراق بهادار تبدیل شد. در دهه 1850، ویکتور بالتارد ساختار شیشه‌ای و آهنی مشهوری را طراحی کرد که بیش از یک قرن محل نگهداری لس هالس بود که بعداً به یکی از دیدنی‌های پاریس تبدیل شد. بازار بازسازی‌شده که اکنون کاملاً یک بازار مواد غذایی است، به‌عنوان “شکم پاریس” شناخته می‌شد، همان‌طور که امیل زولا آن را در رمان شکم پاریس نامید.

مرکز خرید لس هالس

مرکز خرید لس هالس

معرفی فروشگاه بزرگ چهار فصل لدفانس پاریس

تغییر عمده مرکز خرید Les Halles

فضای رنگارنگ که زمانی با منطقه شلوغ غرفه‌های تجاری مرتبط بود، در رقابت با اقتصاد بازار جدید و نیاز به تعمیرات گسترده، در سال 1971، هنگامی‌که لس هالس بلااستفاده شد، ناپدید شد. بازار عمده‌فروشی به حومه Rungis منتقل شد. دو غرفه بازار شیشه‌ای و چدنی که بلااستفاده شده بود، در جاهای دیگری نصب شدند. یکی در حومه پاریس، نوژن سور مارن، دیگری در یوکوهاما، ژاپن.

گودال هالس محل قدیمی مرکز خرید Les Halles

این مکان قرار بود به نقطه همگرایی RER تبدیل شود، شبکه‌ای از خطوط جدید سریع زیرزمینی که در دهه 1960 تکمیل شد. سه خط منتهی به جنوب، شرق و غرب از شهر باید در یک ایستگاه زیرزمینی جدید گسترش می‌یافت و به هم متصل می‌شد. برای چندین سال، محل بازارها گودال عظیمی با نام مستعار ” ‘گودال هالس” بود که به‌عنوان چشمی در پای کلیسای تاریخی سنت اوستاش در نظر گرفته می‌شد. ساخت‌وساز در سال 1977 در Châtelet-Les-Halles، قطب جدید راه‌آهن شهری پاریس به پایان رسید.

مرکز خرید Les Halles

مرکز خرید Les Halles

Forum des Halles، یک مرکز تجاری چندطبقه زیرزمینی بود که توسط کلود واسکونی و ژرژ پنکریا طراحی‌شده است. این فروشگاه در 4 سپتامبر 1979 با حضور ژاک شیراک، شهردار پاریس افتتاح شد و تا امروز نیز همان فروشگاه باقی‌مانده است. بعدها آنجا یک باغ عمومی با مساحت چهار هکتار در سال 1986 افتتاح شد. بسیاری از خیابان‌های اطراف این فروشگاه قبلاً عابر پیاده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.