مجله فرانسه

موزه انولید | موزه نظامی ارتش کشور فرانسه و مقبره ناپلئون بناپارت

موزه انولید

موزه انولید یا موزه Les Invalides، مجموعه‌ای از ساختمان‌های بزرگ می‌باشد که در منطقه 7 شهر پاریس در کشور فرانسه واقع‌شده است که شامل موزه‌ها و آثار تاریخی زیادی می‌باشد. همه این آثار مربوط به تاریخ نظامی فرانسه و همچنین بیمارستان و خانه سالمندان برای جانبازان جنگ هستند. در داخل این ساختمان‌ها، موزه آرما، موزه نظامی ارتش فرانسه، موزه طرح‌های برجسته و موزه تاریخ معاصر قرار دارد. برای بازدید از این موزه باشکوه می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید.

 این مجموعه همچنین شامل عبادتگاه سابق بیمارستان است که اکنون به کلیسای جامع ملی ارتش فرانسه تبدیل‌شده است. همچنین یکی از این ساختمان‌ها به زیارتگاهی برای برخی از چهره‌های برجسته نظامی فرانسه تبدیل‌شده که مهم‌ترین آن‌ها آرامگاه ناپلئون می‌باشد.

موزه انولید در چه زمانی و به دست چه کسی ساخته شد؟

لویی چهاردهم این پروژه را در تاریخ 24 نوامبر 1670 به‌عنوان خانه و بیمارستان سربازان سالخورده و معلول (معلول) آغاز کرد. اولین معمار آن Les Invalides Libéral Bruant بود. محلی که برای ساختن ساختمان انتخاب شد (دشت گرنل) بود. زمانی که پروژه در سال 1676 به پایان رسید، نمای جلوی رودخانه سن 196 متر عرض داشت و این مجموعه دارای پانزده حیاط بود که بزرگ‌ترین آن‌ها کورن هنری بود که برای رژه‌های نظامی طراحی شده بود.

مقبره ناپلئون

مقبره ناپلئون

کلیسای سنت لوئیس دس اینوالیدس در موزه Les Invalides

جانبازان همچنین نیاز به محل عبادت داشتند. ژول هاردوئن-منصارت به سن بروانت کمک کرد و کلیسای کوچکی در این محل ساخت. این کلیسای کوچک به‌عنوان کلیسای سنت لوئیس دس اینوالیدس شناخته می‌شود. حضور روزانه جانبازان در مراسم کلیسا الزامی بود. مدت کوتاهی پس از شروع به کار عبادتگاه سربازان قدیمی، لویی چهاردهم دستور داد تا یک کلیسای خصوصی سلطنتی برای او بسازند. ساخت کلیسای گنبدی در سال 1706 به پایان رسید.

حمله شورشگران و غارت موزه Les Invalides

موزه انولید به دلیل موقعیت و اهمیت آن، صحنه چندین رویداد مهم در تاریخ فرانسه بود. در 14 ژوئیه 1789 شورشگران پاریسی حمله کردند و توپ‌ها و مشک‌های ذخیره‌شده در زیرزمین‌های آن را برای استفاده علیه باستیل در همان روز ضبط کردند.

مقبره ناپلئون

مقبره ناپلئون

از این ساختمان تا اوایل قرن بیستم به‌عنوان خانه بازنشستگی و بیمارستان برای سربازان قدیمی (معلولین) استفاده می‌شد. در سال 1872 موزه هنرستان (موزه توپخانه) در داخل ساختمان قرار داشت و در 1896 موزه تاریخی ارتش به آن ملحق شد. این دو موزه با یکدیگر ادغام شدند تا موزه فعلی آرمی را تشکیل دهند. 1905. در همان زمان جانبازان ساکن در مراکز کوچک‌تر خارج از پاریس پراکنده شدند.

 هتل موزه انولید و مقبره ناپلئون

هتل موزه انولید در سال 1670 توسط لوئیس چهاردهم به‌منظور تأمین خوابگاه و مراقبت‌های بیمارستانی برای سربازان زخمی راه‌اندازی شد. در سال 1815، پس از کناره‌گیری ناپلئون، بیش از 5000 بازمانده از ارتش بزرگ در آنجا ساکن شدند. ناپلئون محل را بازرسی کرد و در سال‌های 1808، 1813 و 1815 از سربازان خود دیدن کرد. کلیسای کوچک موزه انولید در اواخر قرن 17 توسط ژول هاردوین منسارت ساخته شد که شامل مقبره ناپلئون است. ناپلئون در سال 1840 با برگزاری مراسمی بزرگ در زیر گنبد موزه انولید به خاک سپرده شد.

موزه Les Invalides

موزه Les Invalides

گشت‌وگذاری در موزه انولید

اتاق تورن در طبقه همکف موزه انولید، سالن غذاخوری سابق سربازان، پرچم‌ها، غنائم و اشیاء تاریخی مربوط به هر دوره از تاریخ را نشان می‌دهد. آثار تاریخی این اتاق، نقاشی اینگرس “ناپلئون بر تخت امپراتوری در سال 1804” و پرچم متعلق به اولین هنگ پیاده‌نظام گارد امپراتور هستند اتاق‌های طبقه دوم به ترتیب زمانی مرتب‌شده‌اند: اتاق‌هایی که به پادشاهی اختصاص داده‌شده است. اتاق بولون که شامل تعدادی از اموال شخصی امپراتور است، به‌ویژه: زین او برای تاج‌گذاری، شمشیر او در آسترلیتز، کمربند لژیون دونر، کت خاکستری، کلاه و چادر نظامی (چادر).

 اتاق‌های طبقه پایین به برادران امپراتور و مارشال‌های ارتش بزرگ ناپلئون اختصاص داده‌شده است. در اتاق ایلاو “Le Vizir”، اسب ناپلئون (مصنوعی) قرار دارد و اتاق مونتمیریل یک نقاشی از دلاروش “ناپلئون اول در فونتنیبلو در اولین استعفای خود” را به نمایش می‌گذارد. اتاق بازسازی به جزایر البا و سنت هلنا اختصاص داده‌شده است. در اینجا بازدیدکنندگان می‌توانند بازسازی اتاق پذیرایی ناپلئون با بستر مرگ امپراتور، مبلمان مختلف و وسایل شخصی او را مشاهده کنند.

موزه Les Invalides

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.