مجله پرتغال

لیسبون | 5 جاذبه دیدنی و تاریخی در لیسبون

۵ جاذبه گردشگری لیسبون

لیسبون یکی از بهترین پایتخت‌های اروپا با آب و هوای معتدل است‌. در این شهر آثار تاریخی و سرگرمی‌های فراوانی وجود دارد که افراد مختلف از سراسر دنیا را به خود جذب می‌کند.

پایتخت پرتغال در هفت تپه گسترده شده و در نقطه‌ای قرار گرفته که رود تاگوس به اقیانوس اطلس می‌رسد. بسیاری شهرت لیسبون را به دلیل تاریخ استعمارگرایانه و سنت موسیقی فادو می‌دانند. با شرکت در تور لیسبون از این جاذبه‌ها دیدن کنید.

در قرن پانزدهم و شانزدهم بسیاری از دریانوردان شجاع از این نقطه شروع به قایقرانی در آب‌های ناشناخته کردند و سرزمین‌های جدیدی را کشف کردند. در این مقاله با پنج جاذبه برتر توریستی غربی‌ترین شهر اروپا آشنا می‌شویم.

معرفی لیسبون | غربی‌ترین شهر در اروپا و پرتغال

5 جاذبه توریستی لیسبون

 قلعه سنت جورج (سائو خورخه)

از قدیمی‌ترین گنجینه‌های لیسبون، قلعه سنت جورج است که در منطقه آلفا و بالای یک تپه واقع شده است. هنگامی که مورها بر لیسبون قدرت نمایی می‌کردند، این قلعه محبوب‌ترین جاذبه شهر به حساب می‌آمد اما در زمان فرمانروایی ویزیگوت‌ها و رومی‌ها استحکام زیادی یافت.

پرتغالی‌ها تا اوایل قرن شانزدهم، از قلعه سنت جورج به عنوان اقامتگاه سلطنتی استفاده می‌کردند. موزه جذاب این قلعه و محوطه باستان شناسی آن قلعه را به یک محیط دیدنی برای همگان تبدیل کرده است.

بسیاری از بازدیدکنندگان به تراس قلعه می‌روند و از چشم انداز بی نظیر آن که نمایش دهنده شهر، اقیانوس اطلس و رودخانه تاگور است، لذت می‌برند.

مناطق گردشگری و پر بازدید پرتغال

5 جاذبه برتر لیسبون

برج بلم در لیسبون

برج بلم که بسیاری آن را با نام سنت وینسنت می شناسند، نمادین ترین اثر تاریخی لیسبون است که در نزدیکی رود تاگوس قرار دارد. این بنا یکی از میراث جهانی یونسکو است که در سال ۱۵۱۵ به شکل دژ برای محافظت از مردم لیسبون در برابر مهاجمان ساخته شد.

نمای این ساختمان نشان دهنده نقطه اوج معماری تزئینی مانوئل و گوتیک است. گردشگران می‌توانند وارد برج بلم شوند و از فضاهای داخلی آن که در گذشته نمازخانه، زندان و اتاق‌های سلطنتی بودند، بازدید کنند.

همچنین با رفتن از پله‌های مارپیچی و شیب دار به بالکن برج، می‌توانند چشم انداز زیبایی از رود تاگوس داشته باشند.

غارتگری پرتغالی‌ها | قلعه پرتغالی‌ها در قشم

5جاذبه توریستی لیسبون

موزه ملی هنرهای باستانی

موزه ملی هنرهای باستانی یکی از بهترین جاذبه‌های فرهنگی لیسبون است که معمولا بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. این موزه در غرب شهر داخل یک قصر باروک قرار دارد و بزرگترین مجموعه نقاشی‌های پرتغالی قرن  ۱۵ و ۱۶ در آن به چشم می‌خورد.

علاوه بر این نقاشی‌ها، گنجینه‌هایی همچون مجسمه‌های مصری و رومی، منسوجات ارزشمند، سرامیک آسیایی، ظروف نقره‌ای، مبلمان لاکی و طلاکاری‌های پرتغالی مربوط به دوران اکتشاف در این بنا قرار گرفته‌اند.

پس از بازدید از موزه ملی هنرهای باستانی، می‌توانید از قدم زدن در باغ‌های پشت آن لذت ببرید و در کافه آن نوشیدنی میل کنید.

5 جاذبه توریستی لیسبون

صومعه جرونیموس (jeronimos) در لیسبون

ساخت صومعه جرونیموس به دستور پادشاه مانوئل اول در قرن پانزدهم به سبک خیالی ماموئلین رخ داد. این صومعه عظیم در ناحیه بلم در کنار رود قرار دارد و با هدف یادبود اکتشافات کاوشگر پرتغالی به نام واسکو د گاما بنا شده است. این کاوشگر با سفرهای خود به هند باعث ثروتمند شدن شهر لیسبون شد و آرامگاه وی در شبستان صومعه قرار دارد.

این مجموعه عظیم که امروزه جزو فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، با طاق‌های چوبی، سنگ کاری‌های پیچیده و سقف‌های مشبک یک شاهکار بصری را ایجاد کرده است. در قرن هفدهم در صومعه جرونیموس راهبانی بودند که برای آرامش ملوانان و پادشاه کشور دعا می‌کردند.

گردشگران معماری این بنا را خیره کننده می‌دانند و به همین دلیل برخی از اوقات برای بازدید از آن صف‌های طولانی تشکیل می‌شود.

5جاذبه توریستی لیسبون

تراموا سواری در لیسبون

همانطور که لندن به اتوبوس‌های قرمز دوطبقه و سانفرانسیسکو به تله کابینش مشهور است، لیسبون نیز ترامواهای خود را دارد. با وجود از بین رفتن بسیاری خودروهای واگن برقی قدیمی، خط تراموا ۲۸ همچنان فعالیت دارد.

گردشگران با استفاده از تراموا ۲۸ می‌توانند از مارتیم مونیز تا کامپو اوریک را طی کنند و از مهمترین محله‌های شهر مثل آلفاما و برترین جاذبه‌های لیسبون مثل قلعه سنت جورج دیدن کنند.

جالب است بدانید اکثر ترامواهای این شهر در جنگ جهانی دوم استفاده شده‌اند و به همین دلیل شاید تهویه مطبوعی نداشته باشند. اما اکثر بازدیدکنندگان لیسبون علاقمند به تجربه تراموا سواری هستند و حتی افراد محلی از برخی از ترامواها برای رفت و آمد روزانه خود استفاده می‌کنند.

5 جاذبه توریستی لیسبون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.