مجله فرانسه

بنیاد لویی ویتون | یک ساختمان از جنس شیشه در طبیعت پاریس

بنیاد لویی ویتون

موزه بنیاد لویی ویتون یا  به انگلیسی Louis Vuitton Foundation یک ساختمان خیلی زیبا در فرانسه است که در سال 2006 شروع به کار کرد. این ساختمان یک موزه هنر و مرکز فرهنگی است که توسط گروه LVMH و شرکت‌های تابعه آن حمایت می‌شود. بنیاد لویی ویتون  به‌عنوان بخشی از ترویج هنر و فرهنگ LVMH ، به‌عنوان یک نهاد غیرانتفاعی ازنظر قانونی اداره می‌شود. از طریق تور فرانسه می توانید از این ساختمان شیشه ای زیبا دیدن کنید

بنیاد لویی ویتون  که در اکتبر 2014 افتتاح شد. ساختمان آن توسط معمار فرانک گری طراحی شد و در مجاورت Jardin d’Acclimatation در Bois de Boulogne منطقه 16 پاریس قرار دارد. در سال 2017 بیش از 1.4 میلیون نفر از بنیاد لویی ویتون دیدن کردند.

داستان کلاه‌برداری مسئولین بنیاد لویی ویتون از دولت پاریس

هزینه واقعی موزه ، که در ابتدا 100 میلیون یورو پیش‌بینی می‌شد ، در سال 2017 نشان داد که تقریباً هشت برابر این مبلغ است. گزارش نوامبر 2018 دیوان محاسبات فرانسه نشان می‌دهد که از سال 2007 تا 2014 ، ساختمان اصلی‌ترین فعالیت بنیاد را تشکیل می‌دهد. در همان ماه ، FRICC ، یک گروه ضد فساد فرانسوی ، با شکایت به دادگاه پاریس ، بنیاد لوئیس ویتون را متهم به ارتکاب کلاه‌برداری و فرار مالیاتی در ساخت موزه خود کرد.

بنیاد لویی ویتون

بنیاد لویی ویتون

 این گروه ادعا کرد که شعبه غیرانتفاعی کنگره LVMH توانست حدود 60 درصد از هزینه موزه را از مالیات آن کسر کند و برای برخی هزینه‌های دیگر درخواست بازپرداخت مالیات کند. درمجموع ، FRICC ادعا می‌کرد که LVMH و بنیاد لویی ویتون تقریباً 603 میلیون یورو از دولت به‌عنوان هزینه ساخت 790 میلیون یورویی موزه از دولت دریافت کرده‌اند.

بنیاد لویی ویتون چطور ساخته شد؟

در سال 2001 ، برنارد آرنو ، رئیس LVMH ، با فرانک گری ملاقات کرد و از برنامه‌های ساخت بنایی جدید برای بنیاد لویی ویتون برای ساخت آن در حاشیه Bois de Boulogne به او گفت. پروژه بنیاد لویی ویتون برای اولین بار در سال 2006 ارائه شد ، که با هزینه‌ای در حدود 100 میلیون یورو (127 میلیون دلار) ، برنامه‌ریزی‌شده بو که در اواخر سال 2009 یا اوایل 2010 افتتاح شود. سوزان پاژه ، مدیر موزه هنر مدرن شهر ویل پاریس ، به‌عنوان مدیر هنری و مسئول توسعه برنامه موزه انتخاب شد.

بنیاد لویی ویتون

بنیاد لویی ویتون

بنیاد لویی ویتون  باید در داخل یک پارک در شهر پاریس ساخته می‌شد. توانست در سال 2007 مجوز ساخت را دریافت کند. در سال 2011 ، انجمن حفاظت از Bois de Boulogne در دادگاه پیروز شد ، زیرا قاضی تصمیم گرفت که این مرکز بسیار نزدیک به یک جاده کوچک آسفالته ساخته‌شده است. مخالفان این پروژه همچنین شکایت داشتند که یک ساختمان جدید آرامش سرسبز پارک تاریخی را مختل می‌کند.  

هزینه واقعی بنیاد لویی ویتون چقدر بود؟

این موزه در ماه اکتبر با هزینه 143 میلیون دلار به روی عموم باز شد. بااین‌حال ، در مه 2017 ، ماریان ، مجله خبری فرانسه ، فاش کرد که هزینه نهایی ساختمان 780 میلیون یورو (نزدیک به 900 میلیون دلار) بوده است.  قبل از افتتاح رسمی ، محل برگزاری نمایشگاه مد زنان بهار/تابستان 2015 لویی ویتون فراهم شد.

Louis Vuitton Foundation

Louis Vuitton Foundation

معماری ساختمان Louis Vuitton Foundation

بنا به دعوت آرنو ، فرانک گری از پارک دیدن کرد و معماری را با الهام از شیشه Grand Palais و همچنین ساختارهای شیشه‌ای مانند Palmarium ، که در سال 1893 برای Jardin d’Acclimatation ساخته شد ، تصور کرد.  این ساختمان دوطبقه دارای 11 گالری در اندازه‌های مختلف ، یک سالن بزرگ 350 نفره در طبقه پایین و تراس‌های سقف چندطبقه‌ای برای رویدادها و تأسیسات هنری است. گری مجبور بود در مساحت و حجم دوطبقه یک سالن بولینگ که قبلاً در محل قرار داشت بسازد. ساختمان بنیاد لویی ویتون ، شیشه‌ای به شکل بادبان‌های قایق بادبانی است.  ساختمان رو به خیابان مهاتما گاندی ، درست بالای غرفه بلیط فروشی واقع‌شده است که دارای یک آرم بزرگ فولاد ضدزنگ LV است که توسط Gehry طراحی‌شده است.

Louis Vuitton Foundation

Louis Vuitton Foundation

نحوه طراحی طرح اولیه ساختمان Louis Vuitton Foundation چطور بود؟

به گفته دفتر Gehry ، بیش از 400 نفر در طراحی ، قوانین مهندسی و محدودیت‌های ساخت‌وساز به یک مدل دیجیتالی سه‌بعدی مشارکت کردند. 3600 پانل شیشه‌ای و 19000 پانل بتنی که نمای ساختمان را تشکیل می‌دهند ، شبیه‌سازی‌شده و سپس توسط روبات‌های صنعتی که از مدل معمولی کار می‌کنند قالب‌گیری شده است.  مشاوران سالن ، Nagata Acoustics و AVEL Acoustics for the acoustics و dUCKS Scéno به‌عنوان تصویرگر بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.