ژیوارنامه

مالدیو در یک نگاه

معرفی مالدیو

مالدیو، مجموعه ای با بیش از هزارجزیره، در اقیانوس هند قرار دارد. مالدیو به دلیل آب های زلال زمردی، سواحل زیبایی که تا جایی که چشم می بیند امتداد دارد. جالب است بدانید که مالدیو به خاطر وجود یک خانه ییلاقی مجلل در آب شهرت دارد.

این مجمع الجزایر پناهگاهی ایده آل برای مهمانان فراهم می کند که میتوانند علاوه بر اینکه غروب زیبای خورشید را تماشاکنند، میتواند در آب های آن شنا کنند و به غواصی بپردازند.

جدا از اینکه یکی از خیره کننده ترین سفرهای جزیره ای در جهان است، یک سفر عالی برای مسافرانی است که از شهرهای باشکوه آسیای جنوبی یا پایتخت های خاورمیانه بازدید می کنند.

مالدیو

جمعیت مالدیو

جمعیت مالدیو تقریبا به طور کامل به گروه قومی مالدیوی تعلق دارد، که نتیجه استقرار اقوام مختلف در جزایر در طول تاریخ این کشور است.

اعتقاد بر این است که اولین مهاجران، مردم تامیل(Tamil) و سینهالی(Sinhalese) از جنوب هند و سریلانکا بودند. تاجران از کشورهای عربی، مالایا، ماداگاسکار، اندونزی و چین طی قرن ها از این جزایر بازدید کردند.

زبان رسمی یک زبان هند و اروپایی است که Dhivehi(مالدیوی) نامیده می شود. جالب است بدانید که مردم این منطقه به زبان عربی و هندی و انگلیسی نیز صحبت می کنند.

هم چنین اسلام دین دولتی در این کشور است. بیش از نیمی از جمعیت، روستایی محسوب می شوند. به استثنای کسانی که در ماله زندگی می کنند، تنها آبادانی نسبتا بزرگ در این کشور، ساکنان مالدیو در روستاهای جزایر کوچک در جزایر مرجانی پراکنده زندگی می کنند.

فقط در حدود 20 جزیره بیش از 1000نفر ساکن هستند و جزایر جنوبی از جمعیت بیشتری نسبت به جزایر شمالی برخوردار هستند.

میزان زاد و ولد در مالدیو تا حدودی بالاتر از متوسط جهانی است، اما میزان مرگ و میر کمتر است. بیش از یک پنجم کل جمعیت زیر 15 سال است. امید به زندگی برای مردان حدود 74 سال است و برای زنان حدود 79 سال است.

اقتصاد در مالدیو

از دهه 1970 اقتصاد مالدیو به سرعت توسعه یافته است. رشد سالانه تولید ناخالص داخلی زیاد بوده است، به طور متوسط در سال های 2010 حدود 6 درصد و در آمد ناخالص ملی سرانه- از کمترین درآمد در جهان در دهه1970 به سطح درآمد متوسط بالا رسیده است.

اقتصاد، مبتنی بر جهانگردی، ماهیگیری، قایق سازی و تعمیرات قایق است و بخش گردشگری رشد سریع را برعهده دارد.

تجارت در مالدیو

مالدیو در سال 2006 وارد منطقه تجارت آزاد آسیای جنوبی(SAFTA) شد و در سال 2017 توافق نامه تجارت آزاد را با چین امضا کرد. واردات شامل کالاهای مصرفی مانند غذا(عمدتا برنج)، منسوجات، داروها و فرآورده های نفتی است.

عمده ترین محصولاتی که صادر می شود: ماهی – بیشتر ماهی خشک، منجمد یا کنسرو ماهی تکه ای است. از عمده ترین شرکای تجاری نیز می توان کشورهای چین، هند، امارات متحده عربی، تایلند، سریلانکا و سنگاپور را نام برد.

خدمات در مالدیو

با وجود آنکه صنعت جهانگردی قبل از سال 1972 وجود نداشت، اما زیربنای بخش خدمات به حساب می آید. سالانه بیش از 1.5 میلیون گردشگر از مالدیو دیدن می کنند.

بیش از 130 جزیره تفریحی آن شامل مارک های سطح بالا هتل است و جغرافیای دریایی آن غواصی و ورزش های آبی و هم چنین اقامت های زیر دریا ، رستوران ها و آب گرم را ارائه می دهد.

در اواسط دهه 2010 بخش خدمات چهار پنجم تولید ناخالص داخل کشور را به خود اختصاص داد.

بهداشت و رفاه در مالدیو

مردمی که در این منطقه زندگی می کنند بیشتر در زمینه بیماری های قلبی و عروقی و کلیه و سرطان و دیابت و نارسایی کلیه نگران هستند.

برخی از بیماری هایی که از راه آب و غذا منتقل می شود، خطر کمی مانند هپاتیت و حصبه دارند. مالاریا در سال 1984 ریشه کن شد و مالدیو اولین کشور در این منطقه بود که توسط سازمان بهداشت جهانی در سال 2015 به عنوان مالاریا مجاز شناخته شد.

یک مرکز بهداشتی ارائه دهنده خدمات اساسی بدون در نظر گرفتن تعداد جمعیت در هر جزیره مسکونی یافت می شود و در جزایر پایتخت جزایر مرجانی دارای مرکز یا بیمارستان سطح بالاتری هستند.

با این حال مالدیوها برای معالجه بیماری های جدی تر باید به ماله بروند.

مراکز آموزشی در مالدیو

سه نوع آموزش رسمی در مالدیو وجود دارد. از جمله مدارس سنتی(مکتبها) که برای آموزش قرائت قرآن، مدارس زبان ذویحی و مدارس ابتدایی و متوسطه انگلیسی زبان طراحی شده اند.

مدارس انگلیسی زبان تنها مدارسی هستند که یک برنامه درسی استاندارد را آموزش می دهند و تحصیلات سطح متوسط را ارائه می دهند. تقریبا تمام کودکان بین 6 تا 15 سال در مقاطع ابتدایی یا متوسطه اول در مدرسه ثبت نام می کنند، اما ثبت نام برای تحصیلات متوسطه به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

تعداد انگشت شماری از موسسات خصوصی برای آموزش عالی وجود دارد. دانشگاه ملی مالدیو اولین موسسه عمومی بود که در سال2000 برنامه کارشناسی را ارائه می دهد.

تعداد محدودی از برنامه های مدرک در طول سالهای بعدی در دسترس قرار گرفت.

تعدادی از بهترین غذاهای مالدیو

1)Garudhiya

این غذا یکی از غذاهای محلی مالدیو است. یک سوپ ماهی معطر است که معمولا با استفاده از ماهی، آب و نمک طبخ می شود. این غذا با آهک، برنج، چیلی و پیاز سرو می شود.

 2)Masroshi

این غذا یک چاپاتی است که با ماهی دودی و نارگیل پر می شود. عطر و طعم افزوده شده از برگ های ادویه کاری و ادویه جات باعث می شود که شما از این غذا لذت ببرید.

3)Bis Keemiy

این غذا تا حدی شبیه به سمبوسه و رول بهار است. این غذا، غذایی جالب است و از طرفی هم یک میان وعده خوب به حساب می آید. این غذا، یک شیرینی پر از ماهی تن/ تخم مرغ سفت، پیاز برش خورده و کلم خرد شده به آرامی تفت داده شده است.

پس هنگامی که به مالدیو سفر می کنید حتما از این غذا میل کنید. در این مقاله ما قسمت کوچکی از مالدیو را به شما نشان دادیم. اگر میخواهید که اطلاعات بیشتری در مورد آن بدست بیارید پس حتما به مالدیو سفر کنید و اوقات لذت بخشی را تجربه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.