مجله چک

مجسمه معروف مرد آویزان در پراگ


مجسمه معروف به مرد آویزان که در شهر پراگ کشور جمهوری چک واقع‌شده است یکی از معروف‌ترین و عجیب‌ترین مجسمه‌های جهان است که موجب ترس و وحشت بسیاری از رهگذرها می‌شود.

برخی از عابران هنگامی‌که در حال رد شدن از خیابان هستند و این مجسمه را می‌بینند تصور می‌کنند مردی آویزان شده است و دچار ترس و وحشت می‌شوند؛ در برخی موارد حتی با پلیس تماس می‌گیرند.

این مجسمه نشان‌دهنده مردی در حال سقوط است که از پیکر زیگموند فروید ساخته‌شده است. در این مقاله قصد داریم به توضیح این مجسمه و اطلاعات بازدید آن بپردازیم.

همچنین نگاهی به یکی از جاذبه های دیگر پراگ، پل چارلز بیاندازید.

اطلاعات مجسمه مرد آویزان

مجسمه معروف به مرد آویزان اولین بار در سال 1996 توسط مجسمه‌ساز چک، دیوید کرنی خلق شد. آثار این مجسمه‌ساز ماهر را در سراسر پراگ می‌توان یافت. این مجسمه با چهره کوچک و ریش‌دار مرد آویزان که درحالی‌که دستی در جیب دارد و از تیرچه‌ای در حال تاب خوردن است، در حقیقت زیگموند فروید است.

مجسمه فروید آویزان از راه دور به‌طور شگفت‌انگیزی واقعی به نظر می‌رسد و بسیاری از مردم تصور می‌کنند که شخصی در معرض خطر قرار دارد اما این مجسمه درواقع بازتابی در رابطه با روشنفکری قرن 20ام است.

مجسمه مرد آویزان بااین‌حال که تا حدودی بحث‌برانگیز است؛ پس از رونمایی کاملاً محبوب بود و توانست در سراسر جهان گشت زده و در مکان‌هایی از لندن تا گراند رپیدز و میشیگان به نمایش درآمد.

بااین‌حال، این قطعه به پراگ بازگشت و از خیابان تنگ و تاریخی آویزان شده است و باعث می‌شود رهگذران به تعمق در رابطه با آن بپردازند. به تصویر کشیدن فروید توسط دیوید کرنی و ساختن مجسمه به این معناست که زیگموند فروید با یک دست در بالای ساختمای آویزان است و ظاهراً در مورد اینکه آیا باید دستی را بگیرد یا رها شود فکر می‌کند.

فروید در طول زندگی خود، از ترس و هراس از مرگ خود رنج می‌برد و دیوید کرنی تصمیم گرفت که این روانکاو را در مبارزه مداوم خود با این ترس به تصویر بکشد.

مجسمه مرد آویزان

اطلاعات بازدید از مجسمه man hanging out

بازدید از این مجسمه که در بالای یک خیابان معمولی شهر پراگ به نام جان هاس واقع‌شده،24 ساعته بوده اما بهتر است که بعدازظهر و زمانی که نور خوب است بروید که بهتر به تماشای این مجسمه حیرت‌انگیز بپردازید.

جمع‌بندی

مجسمه مرد آویزان در زبان کشور جمهوری چک ویسلک نامیده می‌شود که به معنای حلق‌آویز است. این مجسمه توسط دیوید کرنی برای نمایشگاه در اواخر دهه نود ساخته شد و پس از گذشت و گذار در کشورهای مختلف و سراسر جهان به پراگ بازگشت و برای همیشه در پشت‌بام خانه خیابان جان هاس آویزان و مستقر شد.

این مجسمه درواقع مجسمه‌ای از زیگموند فروید است. دیوید کرنی مجسمه‌سازی بااستعداد و شناخته‌شده است که مجسمه‌های بسیاری از او در سراسر پراگ پراکنده‌شده‌اند.

اگر علاقمند به بازدید از این مکان بودید، تور پراگ ژیوار را از دست ندهید.

مجسمه مرد آویزان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.