ژیوارنامه

مانکن پیس | راز جالب تک بودن این مجسمه در بلژیک

مانکن پیس

آیا تا به حال در خصوص افسانه‎های مانکن پیس چیزی شنیده‌اید؟‌

احتمالاً شما هم شايد مثل هزاران نفر ديگري باشيد كه در سفرهاتون از كنار نمادها و مجسمه‌هاي بسيار زيبا گذر و با گرفتن يك عكس يادگاري به آن بسنده كرده‌ايد.

نمادهای که به صورت مجسمه در شهرهای اروپایی وجود دارد هر کدام دارای پیشینه و از افسانه‌هاي جذابي ساخته شده‌اند.

من داود تعدادی راهنماي آژانس مسافرتي ژيوار در این مقاله قصد بازگو نمودن افسانه‌هاي جذاب در خصوص پسرك کوچکی به نام مانکن پیس در کشور كوچك ولي بسيار زیبای بلژيك را دارم.

پسر ادرار کن یک مجسمه فواره‌ای برنزی کوچک متعلق به قرن 17 است که تقریبا 61 سانتی متر ارتفاع دارد. کسی به طور عادی نمی‌تواند این اثر هنری را جادویی بداند، اما محلی‌ها داستان‌های زیادی دارند.

مانکن پیس نمادی از مبارزه طلبی با حس عجیب شوخ طبعی مي‌باشد. دانستن این وقایع تاریخی، قطعاً دیدار شما از مجسمه مانکن پیس را جالب‌تر خواهد کرد و به شما کمک خواهد کرد متوجه شوید که چگونه این مجسمه کوچک قلب ساکنانش را تسخیر کرده است.

افسانه‌ها و حکایات عجیب مانکن پیس

زمان گذشت و مردم فراموش کردند که چگونه اين مجسمه براي اولين بار در آن موقعيت قرار گرفت. از این رو افسانه‌های باورنکردنی شروع به توضیح اصالت آن کردند.

محتمل‌ترین توضیحی که در مورد واقعیت وجود دارد، آن است که دباغان خیلی زیادی در لئونیداس l`Euv  وجود داشتند.

در طول قرون وسطی، رایج بود که به بچه‌ها اجازه داده شود که روی شلاق‌های چرمی ادرار کنند، چون که آمونیاک موجود در ادرار موجب انعطاف پذیری و کشسانی بیشتر  چرم می‌شود.

البته راهی وجود ندارد که بتوان فهمید که آیا مانکن پیس واقعاً یک بزرگداشت برای دباغان بوده است یا نه؟ رایج ترین و محبوب ترین داستان چگونگی حفظ پایتخت توسط پسر ادرار کن را توضیح می‌دهد.

در این داستان توضیح می‌دهد که چگونه پسر، شهر بروکسل را نجات داد. افسانه بیان می‌کند که بروکسل توسط دشمنان احاطه شده بود، که وانمود به عقب نشینی کرد، ولی در واقع در زیر زمین باروت پنهان کرده بود.

یک پسرك کوچک به اسم ژولین ساوس  Julien swathe  فیتیله  سوزان را ديد و سریعا روی آن ادرار کرد. برای قدردانی شهر مجسمه‌ای شبیه او ساخته شد.

 

یک حکایت دیگر از پسرک ادرار کن

پسرك ادرار کن در واقع یک شخصیت تاریخی است. زمانی که سومين دوک لئون Duke Godfrey lll of Leuven، گادفری، دو ساله بود پدرش فوت کرد و دو نجیب زاده از برتوت اعلام جنگ کردند.

نگهبانان گادفری از فلاندر کمک خواستند. فرمانروای فلاندر موافقت کرد، اما سربازانش مطمئن نبودند. آن‌ها خواستار این بودند که بدانند دقیقاً برای چه کسی مبارزه می‌کنند.

برای راضی کردن ارتش خود، يك کودک را داخل سبدی در درخت بلوط برای تشویق شوالیه‌های مبارز گذاشته شده بود و سرانجام متحدان گادفری برنده شدند و در بروکسل جشن گرفتند.

جایی که آن‌ها درخت بلوط را کاشتند. افسانه بیان می‌کند که این همان دلیلی است که خیابان کنار مانکن پیس به اسم لئونیدارس l`Etuv  نامگذاری شد، به معنای خیابان بلوط در کنار بلوط، آن‌ها مجسمه یک پادشاه کوچک ادرار کننده را نصب کردند.

برای توضیح اینکه مانکن پیس چقدر برای ساکنان بروکسل مهم است، در سال 1747 سربازان پیاده پنجم لوئیس فرانسه Louis xv  فکر کردند که دزدیدن مجسمه جالب خواهد بود.

با تهدید یک شورش بزرگ ، لوئیس چندین بار بذله گویان را تنبیه و مجازات کرد و مجسمه مانکن را به شهر باز گرداند.

 

مانکن پیس

 

متاسفانه پارچه ابریشمی گل برجسته ( زر بافت )، قلاب دوزی شده، تزئین شده با طلا به سرقت رفت.

البته آن تنها جنگ و سرقتی نبود که مانکن پیس گذراند. او چندین بار در طول تاریخ  ربوده، پس گرفته شده، نابود شده و مجدداً ساخته شد.

هر چند که ظاهر بروکسل ممکن است تغییر کند، پسر کوچک ادرار کن هنوز یک تندیس و تمثیل مشهور به عنوان نماد مبارزه طلبی و انعطاف پذیری و یک مانع دفاعي در مقابل هر خطری که شهر را تهدید می‌کند، می‌باشد.

چرا یک مجسمه از پسرک ادرار کن در بلژیک وجود دارد؟

اسم مجسمه، از نظر ادبی کاملاً به معنای ” مرد کوچک ادرار کن ” یا پسر ادرار کن است. قبل از اینکه لقب آن شود، او به عنوان پتیت ژولیت  Petit Julien  یا  ژولین کوچک little Julien  شناخته می‌شد.

حکایت‌های زیادی وجود دارند که اصالتش را احاطه کرده‌اند. بعضی‌ها باور شده‌اند، در حالی که بقیه صرفاً عجیب و غریب هستند.

یکی از عجیب‌ترین نسخه‌ها نشان دهنده آن است که مجسمه یک ساحره را که در حال گرفتن یک پسر که در حال ادرار کردن در جلوی درش بود را وجود دارد.

ساحره از روی خشم او را نفرین کرد، از این رو او تا ابد ادرار کند، یک مرد که همه چیز را دیده بود سریعاً پسر را با یک تندیس و مجسمه جایگزین کرد. در نسخه دیگر ساحره موفق شد نه تنها با نفرین کردن پسر بچه با یک مثانه ابدی، همچنین او را تبدیل به سنگ کرد.

یک حکایت قابل باورتر، مانکن پیس را به عنوان یک پسر که در طول جشن و سرور شهر، جای خالی‌اش حس می‌شد، والدین وحشت‌زده اش چندین روز دنبالش می‌گشتند تا اینکه آن‌ها او را در حال ادرار کردن در نبش يك خیابان پیدا کردند.

گاهی اوقات پدر در این داستان یک بازرگان ثروتمند است، کسی که بعداً تصمیم گرفت تا تندیس را در گوشه، جایی که پسر محبوبش را پیدا کرده بود، قرار داد.

آیا این مانکن پیس اصلی هست؟

نام مانکن پیس قبل از آن به اسم پیتت ژولیت نامگذاری شده بود و به عنوان بخشی ازیک فواره عمومی در گوشه همان خیابان بود. تندیس سنگی توسط یک مجسمه برنزی که توسط يكي از ارشد ترين نفرات کلیسا در سال  1619 جایگزین شد.

هر چند نسخه دومي به اولی شباهت داشت، ناشناخته بود، همانطور که اصلی محفوظ بود. مجسمه ساخته شده توسط هیرونموس در سال 1870 نابود شد و توسط یک متهم سابق به نام آنتونی لیکاس ربوده شد.

خوشبختانه تکه‌ها پیدا شده و به هم چسبانده شدند تا یک قالب برای نسخه بعدي بسازند.

مجسمه حال حاضر در سال 1965، بعد از آن که مانکن پیس دوباره ناپدید شد، ساخته شد. بعد از چند ماه، مجسمه شکسته شده در کانال بروکسل در گرند پلیس پیدا شد.

مانکن پیس

 

مانکن پیس چندبار دزدیده شد؟

مانکن پیس در طول تاریخ چندین بار ربوده و برگردانده شد. در سال 1745 توسط سربازان انگلیسی دزدیده شد و بعد در شهر گراردس برگن Geraardsbergen  پیدا شد.

برای تشکر از مردم گراردس برگن، یک نسخه ديگر به شهر هدیه داده شد. در سال 1747 توسط گراندیرز فرانسوی  French Grenadiers ، کسانی که در بروکسل به عنوان قسمتی از ارتش لوئیس پنج بودند، ربوده شد.

مردم بروکسل به علت یک فتنه، شورش کردند تا رفتار این سربازان را اصلاح کنند. لوئیس پنجم فرانسه  Louis xv of France  به مانکن پیس لباس‌های زیبای زربافت، قلاب دوزی شده با طلا داد.

یکی از موارد اخیر که مجسمه دزدیده شد، در یک شب سرد زمستانی در سال  1963 به عنوان قسمتی از شوخی توسط  Antwerp student`s Union de wiking  ربوده شد.

آخرین باری که دزدیده شد دقیقاً دو سال بعد از 1965 بود که شخص مجرم مجسمه را از مچ پاهایش قطع کرده بود.

چرا مانکن پیس اغلب با لباس پوشانده شده بود؟

در بروکسل یک سنت است که تندیس کوچک برنزی در مناسبت‌های خاص لباس پوشانده می‌شود. کمد لباس او که شامل بیش از 800  لباس، شامل لباس دست کامل که توسط لوئیس پنجم فرانسه هدیه داده شده در مونترال نگهداری می‌شود.

اولین لباس‌هایی که مانکن پیس دریافت کرد، توسط ماکسیمیلیان دوم یکی از حکام باواریا در قرن 17، فرمانروای هلند اتریش، هدیه داده شد.

به عنوان لباس تاریخی، کمد همچنین شامل لباس‌های مدرن مانند میکی موس و بابانوئل می‌باشد.

 

مانکن پیس

 

 

ژانکه پیس و ژینگه پیس

مانکن پیس تنها مجسمه ادرار کن در بروکسل نیست، در 1987 او با یک دختر ادرار کننده که سپس ژانکه نام گرفت، متحد شد.

مجسمه آن را می‌توان در خیابان بن بست نزدیک Rue des Bouchers  پیدا کرد. ژانکه پیس در دهه 80 ساخته شد. این مجسمه یک دختر کوچک است، اما او کمتر شناخته شده و در یک کوچه باریک در فاصله کمی دورتر از مانکن پیس پنهان شده.

خانواده اين دو مجسمه در سال 1998 با زینکه پیس، یک سگ ادرار کننده بزرگتر شد. این مجسمه در پیاده روی چارتروکس Rue de Chartreux قرار گرفت.

اگر یافتن این سه مجسمه برای شما به پایان برسد، شما مطمئن خواهید بود که با مجموعه‌ای از تصاویر جالب و با مزه آشنا شده‌اید. سرانجام به واسطه همه مجسمه‌ها و نمادهای بروکسل می‌توانست انتخابی به عنوان یک چیز خوش یمن داشته باشد.

حس شوخ طبعی آن یک پسر کوچک ادرار کن را با افسانه‌های زیادی در مورد اسمش برگزیده کرد.

مانکن پیس

 

داستان‌های اصالت مجسمه ادرار کن

افسانه‌های برتر زیادی را این مجسمه کوچک را به زندگی در قلب‌های ملاقات کنندگان آورده است و سوال این است که چرا این مجسمه ساخته شده؟

داستان‌های زیادی همانند این جایگاه محکمی در طول زندگی بروکسل به مانکن پیس داده‌اند، اما هیچ یک از آنها با عظمت امروزی آن رقابت نمی‌کنند.

مردم بروکسل به راحتی به مجسمه جذاب نگاه می‌کنند و آن را به جهانگردان نشان می‌دهند. مانکن پیس بخش عمده تقویم سالانه شهر ( سالنامه ) را اجرا می‌کند و برای هر مناسبتی ساز و برگی دارد.

جارختی پسر ادرار کنار جامه های مقدس تا لباس های ملی از سراسر دنیا مرتب شده است. یکی از موارد اخیر یک  کمربند قرمز چینی، توسط شهر هیانگ چین، پیشکش شده است. در مناسبت‌های خاص گروه‌های موسیقی بروکسل خواهند نواخت و مردم شهر در كنار مانکن پیس با انواع متفاوتی از نوشيدني‌هاي بلژیکی که از فواره‌اش ریخته و به عموم داده می‌شود. با چنین عشق و مراقبتی برای پسر ادرار کن، چه کسی بیگ بن نیاز دارد؟

مانکن پیسو در اخر اين مقاله این افسانه‌ها حقیقت داشته باشد یا نه، مهم نیست. مهم این است که نمادهای این مجسمه که بر اساس یک افسانه ساخته شده است، در جای جای شهر و کشور وجود داشت. از دستگاهی که در کنار این مجسمه قرار داشت و سکه یادگاری این پسرک را می‌فروختند تا شکلاتهای این پسرک و حتی بنرهای تبلیغاتی، در اطراف مجسمه بازار سلفی گرفتن با این پسرک خیلی داغ است.

مانکن پیس در جنوب شرقی تالار شهر قرار گرفته، اگر شما در گرند پلیس Grand Palace، رو به روی تالار شهر هستید، خروجی سمت چپ را انتخاب کنید، مجسمه مذكور قابل روئيت مي‌باشد. شما می‌توانید در يكي از ایستگاه‌های مترو پياده شويد.

 

 •                                                             Rue de l`Etuv 31 / Lievevrouwbroersstraat 31
 • Metro stops: Anneessens, Bourse, Central

نویسنده :  جناب آقای داود تعدادی

راهنمای تورهای اروپایی، آژانس ژیوار

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “مانکن پیس | راز جالب تک بودن این مجسمه در بلژیک

 1. کوروش گفت:

  عالي بود. شناخت فرهنگ و خلق و خوي كشورهاي اروپايي و غربي از جاذبه هاي فراموش نشدني سفرهاي خارجي است. داستان بسيار جالبي بود و جاي خالي اينگونه داستانهاي تاريخي در شناخت بهتر فرهنگهاي مختلف بسيار خاليست.

 2. المیرا گفت:

  با تشکر فراوان از جناب آقای تعدادی
  واقعا عالی بود

 3. داود تعدادي گفت:

  تشكر ويژه از سركار خانم رشيدي و تيم IT شركت ژيوار

  1. شیما رشیدی گفت:

   تشکر از همکاری با ارزش شما

 4. علی کامرانی گفت:

  تشکر فراوان از جناب تعدادی
  عالی بود

  1. داود تعدادي گفت:

   ممنون از توجه شما جناب كامراني

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.