ژیوارنامه

قبیله ماسایی | آشنایی با عجیب‌ترین قبیله کنیایی

قبایل ماسایی

قبایل ماسایی یک مقصد نمادین برای سافاری آفریقا و محل زندگی قبایل ماسایی است. در واقع ماسایی‌ها به دلیل فرهنگ منحصر به فرد و لباس قبیله‌ای خود به خوبی شناخته شده‌اند. قبایل ماسایی یک گروه قومی و بومی در آفریقا می‌باشد که از مردم کوچ نشین کنیا و شمال تانزانیا هستند. ماسایی‌ها به دلیل نزدیکی به پارک‌های بازی ملی بسیار معروف هستند و زبان آنها یک زبان برگرفته از صحرای نیلو مربوط به دینکا و نوئر است. البته آنها به زبان‌های تانزانیا و کنیا نیز صحبت می‌کنند. جمعیت آنها در حال حاضر ۹۰۰۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود. ماسایی‌ها از شمال دریاچه تورکانا یا شمال غربی کنیا مهاجرت کرده و به منطقه کنیایی شمالی کشیده شده‌اند. برای شرکت در تور کنیا و دیدن این قبایل از نزدیک با آژانس ژیوار تماس بگیرید.

فرهنگ قبایل ماسایی

ماسایی‌ها سنت گرا هستند. قبایل ماسایی در برابر برده‌داری ایستادگی کرده‌اند. روستاهای آنها دایره‌ای هستند و توسط مردان ساخته می‌شود. آنها جامعه‌ای کاملا مردسالار دارند و مردان ماسایی مسائل اصلی قبایل را تعیین می‌کنند. ماسایی‌ها یکتاپرست هستند و خدای آنها انگای یا انکای نام دارد. بعد از مرگ هم تشییع جنازه ندارند و جنازه‌ها را در مزرعه‌ها برای لاشخورها رها می‌کنند. سبک زندگی آنها بر گاوهایشان متمرکز است و منبع اصلی غذایی آن‌ها است. معیار ثروت هر مرد هم بر اساس تعداد گاوها و پسرهایش است. یک افسانه ماسایی می‌گوید که خداوند همه گاوهای روی زمین را به این قبیله‌ها عطا کرده است.

قبایل ماسایی

خانه‌های قبایل ماسایی

قبیله‌های ماسایی برای ساخت مسکن تنها از مواد در دسترس استفاده می‌کنند و متکی به فناوری بومی هستند. خانه‌های سنتی هم به دلیل اینکه برای عشایر در حال حرکت ساخته شده است از نظر طبیعت ناپایدار هستند. نام خانه‌های آنها این‌کاجی‌جیک است که این خانه‌ها دایره‌ای هستند و توسط زنان قبیله ساخته می‌شوند.

قبایل ماسایی

موسیقی و رقص قبایل ماسایی

موسیقی و رقص قبایل ماسایی به طور سنتی شامل ریتم‌هایی است که توسط گروهی از خواننده‌ها که هارمونی می‌خوانند، اجرا می‌شود. این در حالی است که اولارانیانی(رهبر گروه) ملودی را می‌خواند. اولارانیانی معمولا شخصی است که می‌تواند آن آهنگ را به بهترین نحو بخواند. زنان نیز لالایی می‌خوانند، آهنگ‌ها را زمزمه می‌کنند و موسیقی‌ای می‌خوانند که در آنها در حال مدح و ستایش پسرانشان هستند. نوازندگان معاصر عید هاپ از شمال تانزانیا، اکنون از ریتم‌ها و ضرب‌های سنتی ماسایی‌ها در موسیقی خود استفاده می‌کنند.

قبایل ماسایی

لباس و پوشش قبایل ماسایی

لباس قبایل ماسایی بر اساس جنس، سن و مکان زندگی متفاوت است. قرمز رنگ مورد علاقه ماسایی‌هاست. پارچه‌های مشکی، آبی، چهارخانه و راه راه نیز به همراه لباس‌های آفریقایی چند رنگ پوشیده می‌شود. پارچه‌ای که برای پیچیدن دور بدن آنها استفاده می‌شود، در زبان ماسایی «شوکا» نامیده می‌شود.

قبایل ماسایی

اثر دنیای مدرن بر قبایل ماسایی

با توجه به فشارهای دولت برای حذف فرهنگ و شیوه زندگی قبایل ماسایی، در حال حاضر حفظ و نگهداری شیوه سنتی زندگی قبایل برای تجربه و یادگیری نسل‌های آینده را بسیار مشکل کرده است. در حال حاضر بسیاری از مردم ماسایی از زندگی عشایری دور شده و به سمت تجارت و نقش‌های دولتی رفته‌اند. اما هنوز هم تعداد زیادی از افراد قبایل ماسایی با پوشیدن شوکای رنگارنگ و صندل‌های پوست گاو زندگی خود را می‌گذرانند.

قبایل ماسایی

جمع بندی

سرزمین قبایل ماسایی‌ها دارای بهترین طبیعت و مناطق حیات وحش در شرق آفریقا است. بنابراین تا حدودی عجیب است که در این سرزمین باشیم و حداقل ۲ساعت را برای ملاقات با مردم و آشنایی با سنت‌های باستانی آنها وقت نگذاریم. بازدید از قبایل ماسایی در کنیا بخش منحصر به فردی از تجربه سافاری است، به خصوص وقتی بدانید کل منطقه به نام آنها نام‌گذاری شده است. به همین دلیل است که حتی در بسیاری از تورهای سافاری ماسایی مارا، معمولاً با یک جنگجوی ماسایی روبرو می‌شویم که در کنار فیل‌ها، زرافه‌ها، گورخرها از دام‌های خود در ساوانا مراقبت می‌کند. این دشت‌های چرخان محل زندگی خطرناک‌ترین شکارچیان آفریقا نیز هستند. با این وجود، قبیله ماسایی صدها سال است که در کنار این حیوانات وحشی زندگی مسالمت آمیز داشته‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.