ژیوارنامه

فستیوال ماسوپوست با چشمانتان بازی می کند!

فستیوال

نسخه چکی ماردیس گراس (Mardis Gras)، کارناوال ماسوپوست Masopust هست که هر ساله با لباس های رنگی، سرو غذا و نوشیدنی و رژه خیابانی در پراگ برگزار می شود.

در حالی که این کارناوال از برزیل تا ونیز در سراسر جهان جشن گرفته می شود، اما در پراگ پیچ و تاب خاص خود را برای برگزاری مراسم دارد. ماسوپوست همانطور که در چک شناخته شده است، یک جشن پر تب و تاب است که پایان زمستان را رقم می زند و با تعدادی از مهمانی ها و موکب های پر از لباس های رنگارنگ در سراسر شهر، آغاز فصل بهار را جشن می گیرند. آواز، رقص، خوردن و آشامیدن همه قسمتهای اصلی جشن ماسوپوست پراگ است. برای شرکت در این جشن، کافیست فقط یک ماسک بزنید و به دل جمعیت بزنید!

cezch

ریشه ماسوپوست Masopust به کجا برمی گردد؟

در چک قدیم، کلمه “ماسوپوست” به معنای “meat fast” بوده و معادل “سه شنبه تیز” یا Mardi Gras است. این جشن با قدمت، به قرن سیزدهم میلادی برمیگردد و به معنای راهی برای خداحافظی با زمستان و جشن باروری بهار است. ماسوپوست اساساً به انگلیسی به «خداحافظی با گوشت» ترجمه شده است.

آداب و رسوم فستیوال ماسوپوست

در کل جمهوری چک تنها چند روستا در منطقه Hlinecko در بوهمیای شرقی وجود دارد که شکل معتبر جشن های اولیه ماسوپوست را حفظ کرده و موکب های ماسوپوست برای قرن ها بدون تغییر مانده اند. چند روستای تاریخی همسایه در منطقه Hlinecko از جمله Vortová ، Studnice ، Hamry و Blatno جشن را برگزار می کنند.

منطقه Hlinecko در منطقه بوهمی شرقی جمهوری چک واقع شده است. این منطقه در مرز بوهمی و موراویا قرار دارد و از شمال با لهستان همسایه است. فاصله این منطقه با ماشین تا پراگ حدود دو ساعت است. این منطقه توسط مناظر پوشیده از برف احاطه شده است که تضاد شگفت انگیزی را در برابر تنوع باورنکردنی لباس های رنگارنگ ایجاد می کند.

از نکات برجسته این جشن به رقص های آیینی، پوشیدن نقاب (پسران ماسک قرمز و مردان متاهل ماسک سیاه استفاده می کنند)، مصرف Koblihy، یک نوع پیراشکی چکی سرخ شده و برخی از مدل های فوق العاده عجیب اشاره کرد. امروزه خوک رست شده، نوشیدنی های الکلی، آواز و رقص هنوز هم در جشن سالانه مدرن کارناوال پراگ نقش مهمی دارند.

قدمت این ماسک ها به ریشه های بت پرستانه آنها برمی گردد و نمادی از بهار و باروری است. این ماسک های ماسوپوست در هیچ یک از دیگر جشن های Shrovetide در جمهوری چک وجود نخواهد داشت.

چک 1
fvf

جشن های Hlinecko Shrovetide توسط کلیسای کاتولیک و دوباره توسط دولت سوسیالیست ممنوع شد اما خوشبختانه این سنت ها از طریق نسل ها منتقل شد و ماسوپوست در برابر همه شانس ها زنده ماند.

در قرون وسطی، رسم بر این بوده است که گروهی از مردان لباس پوشیده، خانه به خانه می رفتند و همانند مراسم هالووین، به آواز و رقص می پرداختند و در ازایش گوشت خوک، doughnuts یا brandy دریافت می کردند.a

راهنمای سفر به چک را بخوانید!

تاریخ برگزاری ماسوپوست

از آنجا که ماسوپوست به فصل روزه و تعطیلات عید پاک گره خورده است، هر ساله تاریخ کارناوال تغییر می کند. این جشن معمولاً در اواخر فوریه یا اوایل مارس برگزار می شود. بیشتر جشن ها در Jiřího z Poděbrad، معمولاً آخر هفته قبل از چهارشنبه خاکستری برگزار می شوند.

ماسوپوست 2020 در 22 فوریه آغاز شد و در 25 فوریه به پایان رسید.

ceck

ژیوار سفیر نوین

bor

بی قانون لباس بپوشید

برای شرکت در جشن نیازی به لباس ندارید، اما پوشیدن لباس به شما کمک می کند روحیه سرگرم کننده ماسوپوست را کاملاً درک کنید. هیچ قانون سختی برای لباس های کارناوال وجود ندارد اما به طور کلی، هرچه روشن تر و بزرگتر باشند بهتر هستند و بیشتر جلب توجه می کنند. به احتمال زیاد شخصیت های فولکلور چک، لباس خرس ها، جارو کش دودکش ها و تقلید مسخره آمیز از سیاستمداران منفور چک را در خیابان ها خواهید دید. مهم نیست که چگونه جشن را انتخاب کنید، فقط از ماسوپوست لذت ببرید و به نوشیدن، غذا خوردن و خوشگذرانی بپردازید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.