مجله یونان

متئورا | بنای بسیار عجیب در یونان

متئورا شاخص

هنگام سفر به یونان، بازدید از متئورا شهر صومعه‌ها نباید فراموش شود. متئورا که در استان تسالی یونان واقع شده مکانی تاریخی و با زیبایی‌هایی منحصربه‌فرد است. این شهر یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های مذهبی یونان به شمار می‌آید. با نزدیک شدن به شهر کالامباکا که بزرگ‌ترین شهر در نزدیکی متئورا است مجموعه‌ای از ستون‌های سنگی غول‌پیکر را خواهید دید که به آسمان صعود می‌کنند. در بالای آن‌ها، صومعه‌های معروف متئورا چشمان ناظرین را به تماشا می‌خواند.

پیدایش متئورا شهر صومعه‌ها

در قرن نهم پس از میلاد، گروهی از راهبان به این منطقه نقل‌مکان کرده و شروع به زندگی در غارهای بالایی ستون‌های صخره‌ای آن کردند. آن‌ها به دنبال خلوت کامل بودند. در قرن 11 و 12 پس از میلاد، یک دولت رهبانی در این منطقه ایجاد شد. در قرن چهاردهم، بیش از 20 صومعه در متئورا وجود داشت. اما در حال حاضر تنها 6 صومعه برای متئورا شهر صومعه ها باقی‌مانده که بازدید از آن‌ها برای عموم مردم آزاد است.

متئورا شهر صومعه ها

صومعه‌های متئورا شهر صومعه‌ها

بزرگ‌ترین صومعه متئورا که با نام متئورون شناخته می‌شود  در قرن چهاردهم پس از میلاد توسط راهبی در کوه آتوس تأسیس شد. این صومعه قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین (615 متر بالاتر از سطح دریا) صومعه این شهر تاریخی و توریستی است. در داخل کلیسای تغییر شکل یافته آن، مجسمه‌ها و نقاشی‌های دیواری بسیار زیبایی وجود دارد که به قرون 14 تا 16 میلادی بازمی‌گردد. یک موزه بسیار زیبا نیز برای بازدید عموم وجود دارد. در آشپزخانه، سرداب‌های نوشیدنی و در ضریح صومعه، استخوان‌های ساکنان قدیمی آن روی قفسه‌ها چیده شده‌اند.

متئورا شهر صومعه ها

تثلیث مقدس دیگر صومعه معروف متئورا شهر صومعه‌ها است که بیشتر به خاطر فیلم جیمز باند «فقط به خاطر چشمان تو» محصول 1981 شناخته‌شده است. این صومعه در قرن چهاردهم ساخته شد و دسترسی به صومعه تا سال 1925 فقط از طریق نردبانی طنابی میسر بود و آذوقه توسط سبد به آنجا منتقل می‌شد. این صومعه در میانه جنگ جهانی دوم غارت شد و تمام گنجینه‌های آن به تصاحب آلمانی‌ها درآمد. اما برخی از نقاشی‌های دیواری مربوط به قرن‌های 17 و 18 و یک کتاب انجیل جلد نقره‌ای چاپ‌شده در سال 1539 از غارت مصون مانده‌اند و ارزش دیدن دارند.

صومعه روسانو که در قرن شانزدهم تأسیس شد، محل سکونت راهبه‌ها است. این عبادتگاه بر روی صخره‌ای کم ارتفاع قرار دارد و با پل به‌راحتی قابل‌دسترسی است. چند نقاشی دیواری زیبا برای دیدن در داخل صومعه وجود دارد.

متئورا شهر صومعه ها

صومعه سنت نیکولاس آناپافساس در اوایل قرن چهاردهم تأسیس شد  و به خاطر نقاشی‌های دیواری نقاش یونانی تئوفان استرلیتزیاس مشهور است. امروزه تنها یک راهب در این صومعه زندگی می‌کند.

وارلام، دیگر صومعه متئورا شهر صومعه ها در سال 1350 میلادی توسط راهبی به نام وارلام تأسیس شد. او تنها کسی بود که روی صخره زندگی می‌کرد. بنابراین پس از مرگ او صومعه متروک شد تا اینکه در سال 1517 دو راهب ثروتمند از ایوانینا از صخره بالا رفته و صومعه را بازگشایی کردند. جالب است که مدت 20 سال طول کشید تا تمام مصالح را با استفاده از طناب و سبد جمع کنند و فقط 20 روز طول کشید تا ساخت‌وساز را به پایان برسانند.  در داخل صومعه، نقاشی‌های دیواری زیبا، موزه‌ای با اشیاء کلیسایی و همچنین یک مخزن آب چشمگیر وجود دارد که در گذشته 12 هزار لیتر آب باران را در خود جای می‌داده است.

متئورا شهر صومعه ها

صومعه سنت استیفن در سال 1400 پس از میلاد تأسیس شد و تنها صومعه‌ای است که از شهر کالامپاکا قابل‌مشاهده است. راهب‌ها نیز در آن زندگی می‌کنند و دسترسی به آن بسیار آسان است. تعدادی نقاشی دیواری زیبا و یک موزه کوچک با اشیاء مذهبی در آن وجود دارد.

متئورا شهر صومعه ها

جمع‌بندی

اگر زمان محدودی دارید صرفاً از صومعه بزرگ متئورون دیدن کنید. این صومعه دارای مناطق زیادی برای بازدید عموم است. در بیشتر صومعه‌ها مراقب باشید. چون برای دسترسی به آن‌ها باید از پله‌های شیب‌دار بالا بروید. به‌جز بازدید از صومعه‌ها، کارهای زیادی برای انجام دادن در اطراف متئورا شهر صومعه ها وجود دارد. اما اول‌ازهمه بهتر است کمی استراحت کرده و از منظره باشکوه اطراف لذت ببرید. فعالیت‌های مختلفی در فضای باز صومعه‌ها مانند صخره‌نوردی، پیاده‌روی در یکی از مسیرهای متعدد، دوچرخه‌سواری در کوهستان و رفتینگ وجود دارد.

1 نظر در “متئورا | بنای بسیار عجیب در یونان

  1. علی گفت:

    وای خیلی قشنگن! کاش میتونستم برم اونجا!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.