ژیوارنامه

پیوند پولساز گردشگری و فوتبال

پیوند پولساز گردشگری و فوتبال

فوتبال دیگر صرفاً یک ورزش نیست بلکه صنعتی پولساز است. صنعتی که فقط بر مدار استفاده از جاذبه‌های صرف تبلیغاتی، درآمدهای رسانه‌ای ناشی از آن یا بحث توسعه برندینگ فردی نمی‌چرخد بلکه جاذبه‌های دیگری هم وجود دارد که فوتبال را فرای همه رشته‌های ورزشی دیگر، چهره‌ای صنعتی بخشیده است. چرا فوتبال در اسپانیا یک دین است؟
به واقع ذهن‌های خلاقی که ایده میزبانی‌های ورزشی برای یک کشور را مطرح می‌کنند به خوبی از این نکته مطلعند که با برنامه‌‌ریزی هدفمند می‌توان سودی به اندازه ده‌ها برابر هزینه‌های برگزاری آن رویداد را کسب کرد. در چنین بزنگاهی از تحلیل مناسبات اقتصاد و فوتبال است که مفهوم کلیدی گردشگری فوتبال شکل می‌گیرد.

موزه‌های فوتبال مهم‌ترین ارکان توسعه گردشگری ورزشی

موزه‌های فوتبال مهم‌ترین ارکان توسعه گردشگری ورزشی

گردشگری فوتبال به چه معناست؟

گردشگری فوتبال کلیدواژه‌ای برای تبیین رابطه درازآهنگ فوتبال و گردشگری با هم است که با شکل‌گیری ایده برگزاری جام جهانی، شیوه مشخصی از درآمدزایی را به کشورهای میزبان پیشنهاد می‌داد. در این زمینه می‌توان به نحوه میزبانی مسابقات، روند بازسازی زیرساخت‌های اقامتی- گردشگری و ورزشی، استفاده از جذابیت‌های تبلیغی برای کشاندن تماشاگران به ورزشگاه‌ها و در یک نگاه کلی آماده‌سازی همه جانبه کشور میزبان برای انجام شایسته تعهد خود به کشورهای شرکت‌کننده اشاره کرد. در ادامه به دستاوردهای اجتماعی به معنای عام برخی از میزبانان جام جهانی اشاره خواهم کرد.فوتبال در ایتالیا-فراتر از یک ورزش !!!

 

گردشگری ورزشی و اهداف توسعه پایدار

گردشگری می‌تواند به توسعه پایدار و دستیابی به 17 هدف توسعه پایدار (SDGs) کمک کند. یک بررسی اجمالی نشان می‌دهد که چگونه گردشگری ورزشی می‎‌تواند به اهداف توسعه پایدار کمک کند و چه مواردی باید در هنگام توسعه گردشگری ورزشی برای اطمینان از سهم آن در توسعه پایدار در نظر گرفته شود. قدرت نسبی گردشگری ورزشی در موارد زیر است: مشارکت در فعالیت های بدنی. فرصت های تعامل؛ و پتانسیل توسعه بالا تقریباً در همه جا. به لطف این ویژگی‌ها، گردشگری ورزشی در صورت توسعه می‌تواند نقش مهمی در دستیابی به اهداف توسعه پایدار داشته باشد.

1930- اروگوئه میزبان لاغرترین جام جهانی تاریخ

پیوند پولساز گردشگری و فوتبال
ژول ریمه نخستین جام قهرمانی جهان را به رئیس فدراسیون فوتبال اروگوئه می‌دهد

شاید همه پیشینه شکل‌گیری ایده برگزاری مسابقاتی در سطح جهانی و در رشته فوتبال را خوانده باشید اما بد نیست باز هم اشاره‌ای مختصر به آن شود. ژول ریمه رئیس آن سال‌های فیفا با جمع بندی نظرات دیگر اعضای این نهاد تصمیم خود مبنی برمیزبانی اروگوئه از اولین دوره مسابقات جام جهانی درسال 1930 را اعلام کرد. علت انتخاب اروگوئه برای میزبانی از این رویداد، صدمین سالگرد استقلال این کشور بود. بازی‌های المپیک 2024 در کجا برگزار می‌شوند؟
این تصمیم با واکنش سرد کشورهای اروپایی روبرو شد به گونه‌ای که اولین دوره جام جهانی با حضور تنها 13 تیم به عنوان رویدادی کوچک در نظر آمد. ۵۴۷۳۰۸ نفر در جریان این رقابت‌ها برای تماشای مجموع بازی‌ها به ورزشگاه‌ها رفتند.
در ابتدا 6 کشور مجارستان، اسپانیا، ایتالیا، هلند، سوییس و اروگوئه برای میزبانی از این رویداد اعلام آمادگی کردند اما با توجه به دو قهرمانی اروگوئه در المپیک تابستانی 1924 و 1928 در رشته فوتبال و اعمال نفوذ ژول ریمه، اروگوئه که هیچیک از شرایط میزبانی از چنین رویدادی را نداشت به عنوان میزبان اولین دوره جام جهانی فوتبال برگزیده شد.
اعطای این میزبانی در شرایط بحران اقتصادی اروگوئه سبب شد تا مردم این کشور با بسیجی عمومی و همراهی با دولت در زمینه ساخت ورزشگاه‌ها مشارکت کنند. بدینگونه و در وفاقی شکوهمند از اتحاد دولت و ملت اروگوئه، این کشور با فراهم کردن زیرساخت‌های جدید ورزشی توانست میزبانی آبرومندانه‌ای را در تاریخ این رویداد به ثبت برساند.

1970- استفاده اقتصادی مکزیک از حق پخش مسابقات

پیوند پولساز گردشگری و فوتبالنمایی از دیدار پایانی جام جهانی 1970 میان برزیل و ایتالیا
جام جهانی 1970 به میزبانی مکزیک اولین دوره است که به طور رسمی حق پخش مسابقات به شیوه رنگی به رسانه‌ها داده شد. در این دوره بحث برندینگ بازیکنان فوتبال و نقش رسانه‌ها در این موضوع به طور جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. شیوه کارگردانی صحنه‌های فیلمبرداری از بازی‌های جام جهانی در این دوره به زوم و فوکوس روی چهره ستاره‌های جام به عنوان یک شیوه جذاب در شکار تصاویر هیجان انگیز بدل شد. برای مثال نوع شکار صحنه‌های بازی پله اسطوره فوتبال برزیل در این دوره جام جهانی به گونه‌ای بود که مخاطب با بحث برندینگ و تبلیغات رسانه‌ای بیش از پیش آشنا می‌شد. از سوی دیگر کشور مکزیک با استفاده از میزبانی جام جهانی توانست فرهنگ اجتماعی و سبک زندگی و نوع پوشش مردمانش را به جهانیان بشناساند و اغلب ورزشگاه‌های فوتبال در این دوره از تماشاگرانی پر شده بود که کلاه مکزیکی بر سر داشتند یا آواهای محلی این کشور را زمزمه می‌کردند. چنین دستاوردی در تبلیغ و درآمدهایی که مکزیک از میزبانی جام جهانی فوتبال به دست آورد نشان دهنده پیوند ناگسستنی گردشگری و فوتبال با درآمدزایی اقتصادی است. چه آنکه هر دوی این حوزه‌ها به طور منفک از هم نیز درآمدزا هستند و پیوندشان به شیوه‌ای تضمین شده از توسعه اقتصادی برای کشورهایی منجر می‌شود که ذات هر رویدادی را می‌شناسند و برای استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی آن تلاش‌های هدفمند و خلاقانه را در کنار ایده پردازی‌های هوشمندانه قرار می‌دهند.

2018- استقبال گردشگران از ایده راه‌اندازی موزه جام جهانی

پیوند پولساز گردشگری و فوتبال
نمایی از موزه جام جهانی روسیه

جام جهانی روسیه در سال 2018 یکی از دوره‌های جام جهانی فوتبال است که به وضوح می‌توان پیوندهای فوتبال و گردشگری را درآن دید. ایده راه‌اندازی موزه جام جهانی و قرار دادن گنجینه‌های ورزشی و فرهنگی از تاریخ 88 ساله این رویداد سبب شد تا روسیه بتواند گردشگران جام جهانی را به دیگر مقوله‌های این رویداد هم سوق دهد. به عنوان مثال قرار دادن سامانه‌های پخش ویدیو از هیجان انگیزترین سکانس‌های این رویداد در همه ادوار برگزاری، در معرض نمایش قرار دادن توپ‌های فینال تاریخ این رقابت ها، گشایش بخشی در این موزه جامع برای نمایش دادن استوک ها، البسه تیم‌های قهرمان و نیز لباس ستاره‌های مشهور و برند تاریخ این رویداد سبب میل وافر گردشگران فوتبالی و غیر فوتبالی برای حضور در کشور روسیه برای تماشای این موزه شده است. موزه‌ای که تنها حاصل ایده‌ای خلاق در بازی با قوه نوستالژیک ذهن بشر است و میل به تماشای خاطره‌ها را همچنان به عنوان عنصری قابل اتکا در درآمدزایی و جذب گردشگر از یاد نبرده است.

موزه‌های فوتبال مهم‌ترین ارکان توسعه گردشگری ورزشی

نمایی از ورزشگاه زیبای کازان آرنا در روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.