مجله فرانسه

گورستان مون مارتر | یک فضای سرسبز آرامش‌بخش برای قدم زدن

گورستان مون مارتر

گورستان مون مارتر (فرانسوی: Cimetière de Montmartre) گورستانی در منطقه 18 شهر پاریس، فرانسه است که متعلق به اوایل قرن 19 است. این قبرستان که رسماً با نام Cimetière du Nord شناخته می‌شود، بعد از گورستان پر لاشز و گورستان مون پارناس، سومین قبرستان بزرگ شهر پاریس می‌باشد. همچنین این قبرستان در نزدیکی تپه مون مارتر واقع شده است.

سرگذشت و تاریخ گورستان مون مارتر

در اواسط قرن هجدهم، ازدحام جمعیت در قبرستان‌های پاریس مشکلات بی‌شماری را ایجاد کرده بود، از هزینه‌های فوق‌العاده بالای تشییع‌جنازه گرفته تا شرایط غیربهداشتی زندگی در محله‌های اطراف. در دهه 1780، گورستان معصومین به‌طور رسمی بسته شد و شهروندان از دفن اجساد در محدوده شهر پاریس منع شدند. در اوایل قرن نوزدهم، گورستان‌های جدیدی خارج از حومه پایتخت ساخته شد: مون مارتر در شمال، گورستان پر لاشز در شرق، گورستان پاسی در غرب و گورستان مون پارناس در جنوب.

گورستان مون مارتر در 1 ژانویه 1825 افتتاح شد. در ابتدا به‌عنوان قبرستان گراندس کاریرس (قبرستان معادن بزرگ) شناخته شد. این نام اشاره به مکان منحصربه‌فرد قبرستان، در یک معدن گچ متروکه داشت. این معدن قبلاً در جریان انقلاب فرانسه به‌عنوان گور دسته‌جمعی مورداستفاده قرارگرفته بود. این ساختمان در زیر سطح خیابان، در حفره یک معدن گچ متروکه واقع در غرب Butte در نزدیکی ابتدای خیابان Caulaincourt در Place de Clichy ساخته‌شده است. همان‌طور که امروزه نیز وجود دارد، تنها ورودی آن در خیابان راشل در خیابان Caulaincourt می‌باشد.

گورستان مون مارتر

گورستان مون مارتر یکی از زیباترین مقاصد گردشگری

گورستان مون مارتر، یکی از مقاصد گردشگری محبوب، آخرین محل استراحت بسیاری از هنرمندان مشهور است که در منطقه مون مارتر زندگی و کار می‌کردند. مساحت گورستان مون مارتر (Cimetière de Montmartre) 10.48 هکتار است که آن را به یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های پاریس تبدیل کرده است. گورستان Montmartre یکی از گورستان‌های بزرگ پاریس است که در خارج از محوطه شهر قدیمی قرارگرفته است: گورستان Montmartre در شمال، پور لاشز در شرق و گورستان مون پارناس در جنوب. کوچک‌ترین محل دفن، قبرستان Passy، در سال 1820 در غرب افتتاح شد. بیش از 300000 نفر در بیش از 20000 قطعه در قبرستان دفن شده‌اند. گورستان به 33 قسمت تقسیم می‌شود (تقسیمات نامیده می‌شود). برخی سنگ‌قبرهای ساده هستند، برخی دیگر قبرهای تاریخی و مقبره‌های خانوادگی هستند.

گورستان مون مارتر

گورستان مون مارتر

قبر ناگینسکی با مجسمه طلایی عروسکی

واسلاو نیجینسکی، رقصنده باله مشهور، آرامگاهی زیبا در قبرستان دارد که بر روی آن مجسمه برنزی رقصنده با لباس عروسکی که در Petrouchka بازی می‌کرد، پوشیده شده است. ادگار دگاس-هنرمندی که به خاطر نقاشی‌ها و مجسمه‌های بالرین هایش مشهور است، همچنین آهنگساز هکتور برلیوز، رقصنده معروف قوطی لا گولو و آدولف ساکس، مخترع ساکسیفون، در اینجا هستند.

گورستان مون مارتر استراحتگاهی برای هنرمندان

درحالی‌که بسیاری از هنرمندان مشهوری که زندگی خود را در مون مارتر گذرانده‌اند در شهرهای خود، دفن شدند یا در آرامگاه‌های خانوادگی به خاک سپرده شدند، هنوز گورهای جالب زیادی در گورستان وجود دارد. از دنیای ادبیات، الکساندر دوما فیلس که پدرش سه تفنگدار را نوشت و خودش نمایشنامه‌نویس موفق بود را در اینجا می‌توان پیدا کرد. آلفرد دو وینی، شاعر و رمان‌نویس که یکی از هتل‌های خواهرش به خاطر او نام‌گذاری شده است، در اینجا در کنار شاعر آلمانی هاینریش هاینه و امیل زولا که از رمان‌های معروف آن‌ها می‌توان به Au Bonheur des Dames و Germinal اشاره کرد، دفن شده است. دیگر آرامستان های پاریس که باید از آن ها دیدن کنید.

گورستان Montmartre

گورستان Montmartre

گورستان Montmartre یک فضای آرامش‌بخش برای قدم زدن

حتی اگر برای دیدن قبرهای معروف نیامده‌اید، این مکان هنوز هم منطقه‌ای زیبا و آرام است که می‌توانید برای قدم زدن آرام و فرار از خیابان‌های شلوغ شهر به اینجا بیایید. برخی از متوفیان کمتر شناخته‌شده درواقع برخی از زیباترین سنگ‌قبرها، مجسمه‌ها و گیاهان را در سنگ‌قبرهای خود دارند. پس از شروع یک روز در مون مارتر، می‌توانید برای یک ناهار خوشمزه در یکی از کافه‌های آرام، کمی قدم بزنید تا به مرکز منطقه بوهم بروید. به‌احتمال‌زیاد جایی پیدا خواهید کرد که یکی از افراد مشهوری که به‌تازگی پشت سر گذاشته‌اید بنشیند و برای خود بنویسد…

پل فلزی در میان گورتان montmartre

یک پل فلزی از روی آن می‌گذرد. از آنجایی که در یک معدن سابق است و برخی از آن در زیر سطح خیابان قرار دارد، جاده‌ای که بعداً از طریق آن ساخته شد، خیابان کولنکورت، از یک پل شبکه‌ای فلزی قرن نوزدهمی عبور می‌کند که به قبرستان نگاه می‌کند. اگر علاقمند سفر به فرانسه هستید، از تور فرانسه ژیوار دیدن کنید.

گورستان Montmartre

گورستان Montmartre

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.