مجله فرانسه

گورستان مون پارناس یا قبرستان Montparnasse | سرسبز ترین آرامستان در شهر پاریس

کورستان مون پارناس

گورستان مون پارناس، گورستانی در محله مون پارناس پاریس، در منطقه 14 شهر می‌باشد. مساحت این قبرستان تقریباً 47 هکتار است و دومین قبرستان بزرگ پاریس محسوب می‌شود. این گورستان بیش از 35000 قبر دارد و سالانه تقریباً هزار نفر در اینجا دفن می‌شوند. گورستان مون پارناس شامل 35000 قطعه‌سنگ‌قبر است و محل دفن افراد مختلف ازجمله شخصیت‌های سیاسی، فیلسوفان، هنرمندان، بازیگران و نویسندگان می‌باشد. علاوه بر این، در گورستان Montparnasse می‌توانید تعدادی مقبره برای یادبود کسانی که در جنگ فرانسه و پروس در محاصره پاریس (1870-1871) و کمون پاریس (1871) کشته‌شده‌اند را پیدا کنید. همچنین این قبرستان در نزدیکی برج مون پارناس قرار دارد.

تاریخ گورستان سرسبز Montparnasse

گورستان مون پارناس در آغاز قرن نوزدهم در قسمت جنوبی شهر ساخته شد. در همان زمان قبرستان‌هایی نیز خارج از محدوده شهر وجود داشت: گورستان پاسی در غرب، گورستان مون مارتر در شمال و قبرستان پر لاشز در شرق. در قرن شانزدهم، جاده‌های تقاطعی واوین و راسپیل محل دفن آوار و سنگ معادن مجاور بودند. این موضوع باعث شد تا یک تپه مصنوعی ساخته شود و اسم مون پارناس را به خود اختصاص دهد. دانش آموزان آن زمان برای خوش‌گذرانی و شرکت در رقص‌های آزاد در این تپه جمع می‌شدند. دیگر آرامستان های پاریس که حتما باید ببینید.

گورستان مون پارناس

گورستان Montparnasse

در قرن هفدهم محل فعلی گورستان Montparnasse شامل سه مزرعه متعلق به بیمارستان هوتل دیو و املاک برادران خیریه (frères de la Charité) بود. در این مدت راهبان یک آسیاب بادی ساختند که امروزه به‌جز بادبان‌های آن، فقط آسیاب قابل‌مشاهده است. در جریان انقلاب فرانسه زمین و کلیسا مصادره شد و گورستان به مالکیت دولت درآمد. در آن زمان، هرکسی که در بیمارستان فوت می‌کرد جسدش در گورستان مون پارناس دفن می‌شد.

در قرن 19 قبرستان‌ها در پاریس به دلیل نگرانی‌های بهداشتی بسته شدند. چندین گورستان جدید خارج از محوطه پایتخت جایگزین همه گورستان‌های داخلی پاریس شدند: گورستان مون مارتر در شمال، گورستان پر لاشز در شرق و گورستان مون پارناس در جنوب. گورستان مون پارناس مثل گورستان پر لاشز و گورستان مون مارتر، جایگزین Cimetière des Innocents شد (کسانی که در اینجا دفن شده‌اند به Catacombs منتقل شدند). در این مدت شهر پاریس به املاک و مناطق اطراف آن رسید تا گورستانی برای دفن افرادی که در ساحل چپ شهر زندگی می‌کردند ساخته شود. پیش‌ازاین، این اجساد در قبرستان سنت کاترین و در روستای Vaugirard دفن شده بودند. گورستان مون پارناس در ابتدا با نام Le Cimetière du Sud (قبرستان جنوبی) شناخته می‌شد و رسماً در 25 ژوئیه 1824 افتتاح شد. از زمان افتتاح، بیش از 300000 نفر در گورستان Montparnasse دفن شده‌اند.

گورستان مون پارناس در حال حاضر

ورودی اصلی قبرستان در شمال بلوار ادگار کوینت در نزدیکی ادگار کوینت (مترو پاریس) است. قبرستان توسط Rue ilemile Richard به دو قسمت تقسیم می‌شود. بخش کوچک معمولاً به‌عنوان قبرستان کوچک (petit cimetière) و بخش بزرگ به‌عنوان گورستان بزرگ (grand cimetière) نامیده می‌شود. غرب خیابان امیل ریچارد به 21 بخش تقسیم می‌شود و در شرق خیابان امیل ریچارد قبرستان به 8 بخش تقسیم می‌شود که از 22 تا 30 شماره‌گذاری شده است (البته بخش 23 وجود ندارد).

کورستان مون پارناس

گورستان Montparnasse

مون پارناس با 47 هکتار فضای سبز، بزرگ‌ترین قبرستان سرسبز در محدوده شهر پاریس است. در داخل قبرستان می‌توانید انواع درختان ازجمله چوب کوهی، بتکده ژاپنی، thuja، افرا، خاکستر و مخروطیان را پیدا کنید. به دلیل تعداد افراد قابل‌توجه که در آنجا دفن شده‌اند، گورستان مون پارناس به یک جاذبه گردشگری محبوب تبدیل‌شده است. از طریق تور فرانسه می توانید از این قبرستان زیبا دیدن کنید.

مجسمه عجیب‌وغریب گورستان مون پارناس

در سال 2016، بنای یادبود CAUSSE در بخش حفظ‌شده گورستان Montparnasse در پاریس نصب شد. یک دانشمند برجسته فرانسوی به یک هنرمند به نام میلن گوئرمونت سفارش ساخت مقبره‌ای را داد. این سنگ‌قبر یک بلوک واحد از بتن و فیبرهای نوری با کارایی فوق‌العاده می‌باشد که از 12 ضلع تشکیل‌شده است. این مجسمه با محیط تعامل کامل دارد: هنگامی‌که یک فرد یا یک پرنده از کنار آن می‌گذرد، یکی از نقاط نورانی آن می‌تواند خاموش یا روشن شود. این اثر دارای چندین قله است که به کوهه‌ای بومی کمیسر اشاره دارد. برای سفر به اروپا، به ویزای شینگن نیاز دارید.

گورستان Montparnasse

گورستان Montparnasse

محدوده گورستان مون پارناس

محدوده قبرستان عبارت است از خیابان Froidevaux در جنوب، خیابان ویکتور شولشر در شرق، بلوار ادگار کوینت در شمال و خیابان د لا گیته در غرب. بااین‌حال، ورودی اصلی گورستان در بلوار ادگار کوینت است که به قبرستان بزرگ منتهی می‌شود. ورودی‌های کوچک‌تری برای گورستان‌های بزرگ و کوچک در خیابان امیل ریچارد (نزدیک محل اتصال بلوار رسپیل و بلوار ادگار کوینت) وجود دارد.

گورستان Montparnasse

گورستان Montparnasse

مناظر و جاذبه های اطراف

برج مونپارناس بسیاری می‌گویند از بالای این برج مونپارناس 56 طبقه کاملا مدرن می‌توان از بهترین مناظر پانورامای پاریس لذت برد. در حالی که به خودی خود از نظر زیبایی شناختی چندان خوشایند نیست، عرشه دید در بالا و آسانسور فوق سریع به سمت بالا می‌تواند هیجان انگیز باشد.

رستوران های تاریخی مونپارناس: Montparnasse مملو از رستوران‌ها و بارهای افسانه‌ای مانند  Le Select، مکان‌های پر زرق و برق قرن بیستمی است که زمانی هنرمندان و نویسندگان مشهور دور هم جمع می‌شدند، غذا می‌خوردند و می‌رقصیدند.

آکادمی د لا گراند شومیر: حتی اگر از فضای داخلی این آکادمی هنری تاریخی که هنرمندانی چون لوئیز بورژوا در آن کار کرده‌اند و تدریس کرده‌اند، بازدید نکنید، خود نما ارزش دیدن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.